Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Opieka nad świnką morską zazwyczaj nie nastręcza wielu trudności. Często jedynym problemem okazuje się dla właścicieli utrzymanie odpowiedniej higieny w klatce zwierzaka. Kluczowe znaczenie może mieć zatem wybór odpowiedniej ściółki. Jakie podłoże będzie najlepsze dla świnki morskiej?
Podłoże to stały element wyposażania klatki każdego gryzonia (sprawdź, jak wybrać klatkę dla świnki morskiej KLIK). Nie ulega więc wątpliwości, że kontakt ze ściółką nie może być dla pupila nieprzyjemny, bolesny czy niebezpieczny. Narażenie świnek morskich na wilgoć lub pyły może mieć bardzo poważne konsekwencje. Dobra ściółka powinna odznaczać się wysoką zdolność do absorpcji i pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Warto również pamiętać, że gryzonie chętnie podgryzają swoje podłoże, a zatem nie może ono być toksyczne lub szkodliwe w przypadku ewentualnego połknięcia. Należy unikać produktów z wysoką zawartością olejków eterycznych (silnie pachnące ściółki naturalne można przed użyciem po prostu wywietrzyć). Podłoże powinno być ponadto dosyć miękkie – nie może bowiem ranić łapek zwierzaka. Dla właścicieli istotna jest także wydajność poszczególnych ściółek. Czasami trzeba jednak wypróbować kilka rodzajów podłoży, by przekonać się, jak często będziemy musieli je wymieniać. Może się również okazać, że warto poszukać „złotego środka”, którym często bywa wymieszanie lub warstwowe ułożenie kilku różnych ściółek.
Najczęściej stosowane podłoża dla świnek morskich to: trociny, siano » i żwirek. Poszczególne materiały różnią się m.in. zdolnością do absorpcji czy miękkością. Nic więc dziwnego, że każda ściółka ma swoich zwolenników i przeciwników. Przed zakupem warto jednak przyjrzeć się najważniejszym cechom wszystkich najpopularniejszych ściółek.
Trociny cieszą się od lat niesłabnącą popularnością wśród właścicieli małych ssaków. Są stosunkowo tanie, a przy tym dosyć dobrze pochłaniają wilgoć. Dodatkowo podłoże tego typu, ze względu na swoją miękkość, jest dobrze tolerowane przez świnki morskie. Trzeba jednak pamiętać, że trociny powinny być odpylone i zdezynfekowane przez producenta. Warto wybierać również podłoża w 100% naturalne i bezzapachowe.
↓ TROCINY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Zdarza się jednak, że właściciele świnek morskich szukają czegoś, co nie tylko wchłonie wilgoć, ale poradzi sobie również z nieprzyjemnymi zapachami. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup żwirku. Oczywiście dla gryzoni powinniśmy kupować jedynie produkty naturalne, wytworzone z drewna. Granulat jest dosyć ciężki – aby pokryć podłogę klatki, musimy zużyć go więcej niż innych ściółek. Jednocześnie żwirek można wymieniać rzadziej niż trociny. Na ogół nie będzie się też przyklejał do futerka zwierzaka ani wysypywał poza mieszkanko gryzonia. Jego niewątpliwą zaletą jest też brak pyłów, a co za tym idzie bezpieczeństwo dla alergików. Jeśli zdecydowaliśmy się na granulat, musimy jednak upewnić się, że nie będzie ranił delikatnych łapek naszego zwierzaka. Warto również rozważyć pokrycie żwirku innym materiałem, który znacząco podniesie komfort gryzonia podczas chodzenia.
Każdy chciałby, żeby podłoże w klatce jego pupila było jak najbardziej naturalne. Czy jako ściółkę można zatem zastosować sianko? Z pewnością nie ułatwi nam ono dbania o czystość w klatce świnki morskiej i nie poradzi sobie z wilgocią – a to przecież najważniejsze zadania każdej ściółki. Z drugiej strony harce z użyciem sianka to dla wielu świnek prawdziwa przyjemność. O ile sianka nie należy raczej stosować jako jedynego podłoża, można rozważyć jego dodanie do innych ściółek (dowiedz się, jakie siano będzie odpowiednie dla świnki morskiej KLIK). Sprawdzi się, zwłaszcza gdy w klatce jest już jeden materiał absorpcyjny – to świetne udogodnienie, jeśli stosujemy żwirek. Sianko trzeba jednak wymieniać na świeże tak często, jak to tylko możliwe.
↓ SIANO DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Nawet najbardziej chłonną ściółkę musimy regularnie zmieniać. W przypadku świnek morskich zabiegi takie trzeba wykonywać dosyć często. Dobrą praktyką jest codzienne usuwanie sianka i wymiana trocin. Jeśli zaś używamy granulatu, na ogół możemy sprzątać trochę rzadziej. Nigdy nie należy jednak zaniedbywać zabiegów higienicznych.
Niektórym szczególnie przeszkadza nieprzyjemna woń unosząca się w pobliżu klatki gryzonia. O ile nie jest to związane ze zbyt rzadką wymianą podłoża, warto wypróbować specjalną mieszankę ziół, którą dosypuje się do ściółki. Nie tylko neutralizuje ona przykre zapachy, ale działa też przeciwgrzybicznie i pozwala na dłużej zachować świeżość podłoża.
↓ GRANULAT DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Fretki to jedne z najbardziej tajemniczych domowych pupili. Ich zwyczaje i potrzeby są zupełnie inne niż większości popularnych małych ssaków utrzymywanych jako zwierzęta towarzyszące. Aby ułatwić fretce aklimatyzację do warunków...
Świnka morska to małe stworzenie, ale nie oznacza to, że jej pojawienie się w naszym mieszkaniu może nastąpić bez jakiegokolwiek przygotowania. A wręcz przeciwnie – niewielkie wymiary sprawiają, że czyha...
Towarzyskie i zabawne świnki morskie od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników gryzoni. Hodowla tych sympatycznych małych ssaków doprowadziła do powstania wielu ras i odmian. Jedną z ras,...