Sklep online
Sklep online

Chondroityna dla psa

Ostatnich kilkanaście lat przyniosło nie tylko ogromny postęp w dziedzinie medycyny weterynaryjnej, ale również wiele istotnych zmian w podejściu do żywienia zwierząt. Coraz więcej właścicieli świadomie sięga po zdrowe, pełnowartościowe karmy dla psów, które spełniają wszystkie potrzeby żywieniowe ich pupili. Na rynku pojawiły się różnorodne suplementy, przede wszystkim jako dodatki do diety psów o specjalnych wymaganiach. Jednym z nich jest siarczan chondrityny. Co wiemy o tym składniku i kiedy warto go podawać?

Co to jest chondroityna?

Pierwiastek zwany siarczanem chondroityny jest aminocukrem, będącym głównym budulcem chrząstki stawowej. Dzięki chondroitynie chrząstka zyskuje wytrzymałość i większą sprężystość. W wielu preparatach chondroityna występuje w towarzystwie innego składnika, glukozaminy. Obydwa pierwiastki wykazują działanie przeciwbólowe, przyczyniają się do odbudowy i regeneracji tkanki chrzęstnej oraz kostnej. Chondroityna poprawia ruchomość i sprawność stawów, a ponadto działa przeciwzapalnie.

Chondroityna powinna pojawić się w diecie psów starszych, chorych lub otyłych, ponieważ to właśnie one są najbardziej narażone na urazy i schorzenia stawów. Również niektóre rasy psów, szczególnie duże i olbrzymie, podatne są na dysplazję i zwyrodnienia stawów.

Siarczan chondroityny bywa składnikiem wielu karm dla psów, jednak jego zawartość w nich przeważnie nie pokrywa się z zapotrzebowaniem zwierzęcia na ten składnik. Przyjmuje się, że dzienna porcja chondroityny powinna wynosić 16 mg/0,45 kg masy ciała psa, dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji.

Chondroityna, a dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów to poważne schorzenie, polegające na nieprawidłowym ukształtowaniu torebki stawowej oraz więzadeł. Jest to choroba wrodzona, która przeważnie daje znać o sobie już pomiędzy 4, a 12 miesiącem życia psa. Choć zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku latach. Jakie zmiany w zachowaniu pupila powinny zaniepokoić opiekuna? Przede wszystkim duża niechęć do ruchu, a także widoczne trudności z poruszaniem się. Pies może chwiać się lub chodzić bardzo sztywno. Często pojawiają się także trudności ze wstawaniem. Nieleczona dysplazja wiąże się nawet z zanikiem mięśni w tylnych kończynach.

W leczeniu dysplazji ogromne znaczenie mają właściwe preparaty, zwane chondroprotetykami. Są to specjalne odżywki zawierające siarczan chondroityny oraz glukozaminę, które chronią chrząstki stawowe, wspomagają ich regenerację, a także spowalniają dalsze uszkodzenia.

Zwyrodnienie stawów u psów

Osteoarthritis, czyli zwyrodnienie stawów to choroba dopadająca przede wszystkim psy starsze, których chrząstki stawowe ulegają naturalnemu osłabieniu wraz z wiekiem. Zapalenie stawów może rozwinąć się również u psów, których odżywianie i warunki bytowe pozostawiają wiele do życzenia. Warto jednak pamiętać, że brak profilaktyki oraz leczenia innych schorzeń czy urazów, takich jak dysplazja, zwichnięcia lub zerwania więzadeł, również mogą prowadzić do rozwoju osteoarthritis. Uszkodzone chrząstki stawowe powodują duży ból i dyskomfort podczas chodzenia. Objawami zwyrodnienia są trudności w poruszaniu się, kulawizna oraz sztywny chód. Alarmujące dla właściciela powinny być również zmiany w zachowaniu pupila, na przykład niechęć do głaskania, lubianej dotychczas zabawy czy unikanie spacerów.

Chondroityna w leczeniu zwyrodnień stawów

Należy zdawać sobie sprawę, że choroby zwyrodnieniowej stawów nie da się całkowicie wyleczyć. Szanse za zupełne zregenerowanie raz uszkodzonej chrząstki są niewielkie, jednak nieleczona degradacja z pewnością pociągnie za sobą dalsze zniszczenia. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia choroby. Przy zastosowaniu odpowiednich środków jej rozwój może zostać zahamowany, a bolesne objawy złagodzone.

Ważnym elementem terapii są odżywki zawierające siarczan chondroityny. Ich zadaniem jej odbudowa chrząstki i poprawa funkcjonowania stawów. Warto pamiętać, że chrząstki stawowe posiadają naturalną zdolność do regeneracji, ale tylko wtedy, gdy dostarczy się im niezbędnego budulca – chondroityny i glukozaminy. Chondroprotetyki wspomagają syntezę mazi stawowej, wzmacniają ich sprężystość i wytrzymałość.

Chondroityna w profilaktyce

Suplementy zawierające siarczan chondroityny warto podawać psom od czasu do czasu, jako dodatek do codziennej diety. Odżywki chondroprotekcyjne warto podawać również szczeniętom w intensywnej fazie rozwoju. Wzmocnione w ten sposób tkanki zyskają dodatkową ochronę przeciw mikro uszkodzeniom. Dostarczane organizmowi suplementy mogą zapobiec zniszczeniu chrząstek stawowych oraz opóźnić lub złagodzić objawy dysplazji.

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Co zrobić, gdy pies nie chce jeść karmy?

Szmer opakowania z karmą potrafi wybudzić większość psiaków z najgłębszego snu. Gdy zatem czworonożny łakomczuch nagle zaczyna przechodzić obojętnie obok pełnej miseczki, na pewno nie powinniśmy tego lekceważyć. Dlaczego pies...

Czytaj więcej
Czy pies może jeść lody?

Pytanie wydawać się może proste, jednak odpowiedź nie jest już taka oczywista. Po jednej stronie barykady stoją właściciele, którzy zajadają się lodami razem ze swoim pupilem, po drugiej – ci,...

Czytaj więcej
Karmy na bazie ryb dla psów

Ryby to źródło wielu cennych substancji o działaniu prozdrowotnym. Ich mięso uchodzi także za najmniej uczulające, więc mogą stanowić prawdziwe wybawienie dietetyczne dla wszystkich psiaków borykających się z problemem uczulenia....

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram