Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dobrze dobrany program żywieniowy to przede wszystkim gwarancja zdrowia naszego psiaka. Pupil potrzebuje odpowiednich składników, aby prawidłowo się rozwijać, mieć dużo energii do zabawy i nauki, jak również po to, żeby wzmacniać swoją odporność. Zła dieta nie daje negatywnych skutków od razu. To proces długofalowy, dlatego tak ważne jest mądre karmienie zwierzaka już od najmłodszych lat. Dzięki temu wyrobimy też u niego niezbędne nawyki jedzeniowe na przyszłość.
Karmienie psa resztkami z własnego stołu wydaje się najprostszym pomysłem, ale jest to bardzo niewskazane. Kudłacz nie powinien jeść tego samego co my – ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe, musi uzupełniać odmienne składniki, a niektóre produkty z naszego stołu mogą mu wręcz zaszkodzić. Pamiętajmy, że psi układ pokarmowy jest delikatny. Zła dieta może doprowadzić do poważnych problemów z jego funkcjonowaniem, pojawią się biegunki albo wymioty. Możemy takim postępowaniem wywołać także u psiaka alergię pokarmową. Pomijając wysoką szkodliwość zdrowotną takiej diety, z pewnością przekarmimy pupila nadmiarem pustych kalorii, tłuszczu i przede wszystkim węglowodanów, natomiast nie dostarczymy mu innych – na przykład L-karnityny. Zła dieta to także prosta droga to otyłości. Zbyt puszyste psiaki mają problemy z poziomem cukru, krążeniem, funkcjonowaniem żołądka i jelit. Do tego są ospałe, nie mają na nic siły ani ochoty. W gruncie rzeczy są bardzo nieszczęśliwe. Ich jedyną rozrywką w ciągu dnia jest zazwyczaj… jedzenie, a to prowadzi do błędnego koła.
Co zatem robić? Przygotowywać psiakowi specjalne, przeznaczone dla niego posiłki? To oczywiście bardzo dobry pomysł, ale nawet w taki sposób możemy nie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego warto zdecydować się na wysokiej jakości karmę, której skład został opracowany przez fachowców w taki sposób, aby jak najlepiej służyła zwierzakowi (przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto kupować dobrą karmę dla psa KLIK).
Karma dla psa musi być przede wszystkim świeża. Unikajmy kupowania produktów z otwartych pudełek/kartonów albo z niepewnych źródeł. Zakupy róbmy w sprawdzonym sklepie zoologicznym (polecamy szeroki wybór karm w naszym e-sklepie Kakadu KLIK). Koniecznie czytajmy etykiety. Każda karma dla psa ma inny skład. Potrzebujemy produktu dobrze zbilansowanego (czyli kalorycznego), ale muszą to być „odpowiednie” kalorie, a nie zapychacze. Zasada jest taka, że im wyższej klasy produkt, tym lepszej jakości są składniki (cena oczywiście też jest wyższa, ale na pupilu i jego zdrowiu nie wolno oszczędzać). Najlepsze są oczywiście karmy Super Premium. Zawierają dużo błonnika, białka i wartościowego tłuszczu, natomiast prawie w ogóle węglowodanów (tylko te z ziaren). Niektóre karmy mają również w składzie na przykład ryby, które są źródłem kwasów Omega-3 i Omega-6. Świetnym pomysłem jest zakup karmy, która zawiera warzywa,, bogate w mikro i makroelementy. Zawsze zwracajmy uwagę, czy na etykiecie napisano dokładnie, jaki rodzaj mięsa zawiera produkt: czy jest to kurczak, indyk, wół… Samo hasło mięso lub, co gorsza, mączka mięsna, oznacza tak naprawdę, że występuje ono w bardzo małych ilościach i sam producent zapewne nie wie, co zostało dodane do pożywienia. Jeśli w karmie jest także zboże, niech to będą tylko pełne ziarna, a najlepiej, żeby zamiast nich były owoce i warzywa. Unikajmy utwardzaczy, konserwantów, aromatów czy słodzików! To szczególnie ważne, jeśli w karmie występują ryby, bo prawie zawsze są dodawane razem z konserwantami.
Wszystko zależy od upodobań naszego psiaka. Sucha karma ma wiele plusów. Prawie nigdy nie wywołuje alergii pokarmowej (po mokrej kudłacze potrafią mieć biegunkę lub wymiotować, zwłaszcza w młodym wieku), a do tego twarde granulki pomagają walczyć z kamieniem nazębnym. Pamiętajmy jednak, że jeśli podajemy pupilowi głównie suchą karmę, koniecznie musimy serwować mu także wodę. Powinna stać w misce w kąciku żywionym przez cały dzień. Należy ją oczywiście regularnie wymieniać.
Karmy mokre mają o wiele wyższą zawartość wody, mogą okazać się również bardziej sycące. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku psów-seniorów, mających często problemy z zębami. Mokrej karmy nie trzeba tak mocno gryźć, jest miękka. Gotowe posiłki w formie musu są również specjalnie dedykowane szczeniakom, zawsze jednak musimy sprawdzić, czy kudłacz dobrze reaguje na taki rodzaj karmy. Te mokre o wiele bardziej smakują psiakom bez względu na wiek, są więc dobrym pomysłem dla niejadków i wyjątkowo wybrednych kudłaczy. Pamiętajmy jednak, że karmienie zwierzaka dwoma rodzajami karmy rzadko przynosi dobre efekty. Zazwyczaj po spróbowaniu karmy mokrej, suchej nie zamierzają jeść już w wcale, co nie jest za dobrym rozwiązaniem.
Pamiętajmy, aby nigdy nie przekarmiać psiaków smakołykami. Nie zechcą później zjeść „zwykłej” karmy, a pałaszowanie samych słodkości to bardzo zły pomysł. Dlatego smakołyki podawajmy tylko w specjalnych okolicznościach, najlepiej jako nagrodę. Doskonale przydają się w trakcie nauki nowych komend i sztuczek. Możemy również zdecydować się na zabawkę z pysznościami w środku. Psiak będzie musiał pogłówkować, jak dostać się do jedzenia, a do tego smakołyki ukryte w takich zabawkach zazwyczaj wypadają po kawałku, a nie w postaci całej porcji na raz.
Pamiętajmy również, że bez względu na to, jaką karmę podajemy naszemu pupilowi, musimy dostosować ją do wieku, rasy i trybu życia ulubieńca.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pasożyty wewnętrzne, bytujące w przewodzie pokarmowym psiaków, potrafią skutecznie zakłócić spokój zwierzaków. Niestety – praktycznie każdy czworonóg jest narażony na inwazję robaków. Pasożyty i ich jaja są bowiem niezwykle rozpowszechnione...
Nie tylko psy kochają przyrodę. Również Brit Care stawia teraz na ekologię. Marka wychodzi naprzeciw aktualnym wyzwaniom w żywieniu zwierząt i prezentuje swoją nową odsłonę. Najnowsze linie Brit Care –...
Psiaki potrafią być prawdziwymi superbohaterami. Pomagają ratować ludzi z najtrudniejszych sytuacji w każdych możliwych warunkach. Muszą być odważne, odporne na stres i działanie w bardzo trudnych okolicznościach. Są długo szkolone,...