Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wesoła i ruchliwa kakadu różowa nie sprawia większych problemów w hodowli, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednią opiekę. Jest najbardziej rozpowszechnioną kakadu i najliczniejszą papugą świata.
W naturze kakadu różowa żyje w całej niemal Australii, prócz najbardziej wilgotnych północnych wybrzeży. Preferuje otwarte przestrzenie, porośnięte nielicznymi drzewami, najchętniej w pobliży zbiorników wodnych. Nie stroni również od człowieka i chętnie odwiedza pola, ogrody, itp.
Kakadu różowa jest bardzo ładną papugą o delikatnych barwach. Wierzch ciała ma popielaty, nieco ciemniejsze ogon i skrzydła, spód ciała natomiast intensywnie różowy (tej barwie zawdzięcza swoją nazwę. Z jej białej głowy sterczy tej samej barwy czub, który ptak może stroszyć. Ptaki te dorastają do około 34-38 cm długości, a ważą około 300-400 g.
Średnia długość życia kakadu różowej wynosi około 40 lat.
Kakadu różowe są bardzo towarzyskie. W naturze żyją w ogromnych stadach, a w pary łączą się na całe życie i tylko śmierć może je rozłączyć. To niezwykle ruchliwe i ciekawskie ptaki, o całkiem donośnym głosie.
Ptaki te doskonale latają i robią to bardzo chętnie, dlatego w hodowli powinno się im zapewnić sporo przestrzeni. Najlepsze są dla nich przestronne woliery ogrodowe, częściowo zacienione, najlepiej przez drzewa lub krzewy. W takich wolierach będą mogły latać do woli. Jeśli chcemy hodować kakadu w mieszkaniu, powinniśmy zapewnić jej codzienne spacery poza klatką, by mogła rozprostować skrzydła.
Jak wszystkie duże papugi, kakadu różowe przywiązują się do człowieka, którego obdarzą zaufaniem. Należy poświęcać im dużo czasu i zapewnić rozmaite zabawki, by się nie nudziły. Są świetnymi naśladowcami dźwięków, w tym ludzkiej mowy.
Kakadu różowej podajemy pokarmy dla dużych papug, owoce i warzywa. W naturze ptaki te chętnie jedzą również owady i ich larwy, dlatego także w hodowli warto wzbogacić ich menu o ten składnik. W klatce zawieszamy też nieokorowane młode gałązki drzew owocowych, które będą mogły obgryzać.
Kakadu różowe gniazdują w dziuplach, które wyściełają liśćmi eukaliptusa. W hodowli dziuplę zastępuje odpowiedniej wielkości, solidna budka lęgowa. Samica składa od 2 do 5 jaj, które wysiaduje przez około 30 dni. Pisklęta wykluwają się nagie i nieporadne, i są karmione zarówno przez samicę, jak i samca.
Kakadu różowa jest jedynym przedstawicielem rodzaju Eolophus, który zaliczamy do rodziny kakadu. Do rodziny tej należą również popularne nimfy.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: kakadu
Rodzaj: Eolophus
Gatunek: Eolophus roseicapilla (Kakadu różowa)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Krzysztof Choromański
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Najczęściej uczulającymi domowymi zwierzakami są koty, jednak wiele osób źle znosi też kontakt z psami i świnkami morskimi. Wbrew pozorom również alergie na pierzastych pupili nie są rzadkością. Wśród ptaków...
Szkarłatka królewska, nazywana również papugą królewską, jest piękną dużą papugą. Jest przy tym łatwa w hodowli. Środowisko naturalne szarłatki królewskiej Papugi te pochodzą z Australii. Zamieszkują lasy i parki na...
Modrolotki nazywane są popularnie kozami lub papugami kozimi ze względu na wydawane dźwięki, które mają podobno przypominać meczenie kóz. Środowisko naturalne modrolotek W naturze modrolotki zamieszkują Nową Zelandię. Wygląd modrolotek...