Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W chwile spędzane wspólnie z pupilem wkradła się rutyna? Spacery nie cieszą naszego czworonoga tak jak dawniej? To jednoznaczny sygnał, że pora coś zmienić. Świetną rozrywką dla nas i naszego psa może okazać się wspólne bieganie. Sport ten możemy uprawiać niemal z każdym czworonogiem, niezależnie od wielkości i rasy. Przed rozpoczęciem treningów powinniśmy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Co warto wiedzieć o bieganiu z psem?
Wspólne bieganie to nie tylko alternatywa dla tradycyjnych spacerów. To przede wszystkim solidna porcja aktywności fizycznej. Większość psiaków uwielbia wszelkie sporty, dzięki którym mogą dać upust swojej energii i zaspokoić ogromną potrzebę ruchu. Zamiast leniwie wylegiwać się na kanapie, czworonogi wolą spędzać czas aktywnie. Nie można też zapominać, że dla wielu psów bieganie jest po prostu czymś naturalnym. Wszak, jakże inaczej mogłyby dogonić zwierzynę podczas polowań? Psy myśliwskie i zaprzęgowe są stworzone do takiej aktywności i musimy im ją umożliwić. Jeśli dodatkowo będziemy im w tym towarzyszyć - z pewnością będą zachwycone.
Bieganie dobrze wpłynie nie tylko na kondycję naszego czworonoga, ale też na jego psychikę. Zdarza się bowiem, że psiak, którego rozpiera energia, niszczy wszystko wokół lub stale domaga się uwagi od właścicieli. Czasami rozwiązanie tych problemów okazuje się prostsze, niż byśmy przypuszczali. Warto sprawdzić, czy po intensywnym bieganiu pies nie stanie się spokojniejszy. Ogromną zaletą wspólnego treningu jest możliwość przebywania ze swoim pupilem. W ten sposób zbliżamy się do zwierzaka i pogłębiamy łączącą nas więź. Nie zapominajmy również o korzyściach, jakie my czerpiemy z biegania z pupilem. Wspaniałe towarzystwo i dodatkowa motywacja do uprawiania sportu są nie do przecenienia!
Przed przystąpieniem do biegania należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pupila. Nie powinniśmy z dnia na dzień decydować się na intensywne treningi z psiakiem, jeśli nie jest on przyzwyczajony do uprawiania sportu. Zacznijmy więc od spokojnego truchtu. W kolejnych tygodniach stopniowo zwiększajmy dystans, jak i szybkość. Na długich trasach trzeba pamiętać o przerwach, które pozwolą odpocząć nam i pupilowi. Koniecznie zabierajmy też ze sobą wodę dla psiaka. Treningi muszą być przeprowadzane regularnie. Nie forsujmy jednak nadmiernie czworonoga. Sport ma być dla niego przede wszystkim przyjemnością.
Warto zainwestować w dobry sprzęt do biegania z psem. Do uprawiania canicrossu potrzebny będzie pas biodrowy ze smyczą wyposażoną w amortyzator. Nie obędzie się też bez odpowiednich szelek dla pupila (sprawdź, jak dobrać szelki dla psa KLIK). Wieczorami niezbędne będą akcesoria odblaskowe. Musimy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu czworonoga przed kleszczami (przeczytaj więcej o tym, jak chronić psa przed kleszczami KLIK).
Pies, który regularnie towarzyszy nam w bieganiu, potrzebuje szczególnego żywienia. Karma dla czworonożnego sportowca musi mieć podwyższoną wartość energetyczną.
Z psem możemy biegać na różne sposoby. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak bieganie z czworonogiem przypiętym za pomocą smyczy do pasa biodrowego. Canicross, bo tak fachowo nazywa się ta dyscyplina, jest sportem zespołowym. Liczy się w nim przede wszystkim idealne zgranie się czworonoga z właścicielem. Jest to wymarzona aktywność dla psów zaprzęgowych, ale w ten sposób możemy biegać rekreacyjnie niemal z każdym pupilem. Choć to czworonóg biegnie pierwszy i nadaje tempo, w rzeczywistości musi polegać na wskazówkach wysyłanych przez nas. Z tego powodu zwierzak powinien poznać komendy, takie jak: naprzód, w prawo, w lewo, stop. Jest to niezbędne, aby mógł nas poprowadzić.
Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej trasy. Nasze normalne szlaki spacerowe przeważnie nie sprawdzą się do biegania. Należy unikać miejsc zatłoczonych. Nie najlepszym pomysłem jest też bieganie po asfalcie. Jakie miejsca wybierać więc na jogging z psem? Z dala od miejskiego zgiełku - odpowiednie będą więc łąki, pola, lasy i parki.
Każdy zdrowy pies może biegać. Czym innym jest jednak pokonanie krótkiego odcinka, a czym innym kilkunastokilometrowej trasy? Psy, podobnie jak ludzi, można podzielić na sprinterów i długodystansowców. Do tych pierwszych zaliczyć należy przede wszystkim charty, do drugich zaś psy zaprzęgowe (np. alaskan malamute i siberian husky). Niektóre czworonogi nigdy nie będą wyczynowymi sportowcami. O ile krótki trucht z buldogiem czy jamnikiem zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu, psy te mogą nie dotrzymać nam kroku podczas maratonu. Trzeba się z tym pogodzić i dopasować aktywność do możliwości pupila. Przyjrzyjmy się więc naszemu podopiecznemu dokładnie podczas zwykłego spaceru. Czy trudno nam poskromić jego żywiołowy temperament? Jak dużo ruchu potrzebuje, by poczuć się zmęczonym? Istotny jest również stan zdrowia naszego psa. Czworonogi ze schorzeniami układu ruchu, oddechowego lub krążenia powinny unikać długotrwałego wysiłku. Pamiętajmy też, że z wiekiem spada ogólna wydolność organizmu, a wszelkie kontuzje dla seniora mogą stanowić poważny problem. Z tego względu biegi ze starszym psem lepiej ograniczyć do krótkich, dobrze znanych odcinków.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dosyć niedawno firma Bayer Animal Health wprowadziła na rynek najnowszy model obroży Foresto, dedykowany zarówno mruczkom, jak i psiakom. Długie badania i liczne testy doprowadziły do powstania produktu, który jest...
Mogłoby się wydawać, że szczotkowanie psów krótkowłosych nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego! Czworonogi obdarzone krótką okrywą włosową, podobnie jak psy długowłose, potrzebują starannego wyczesywania. Jednak, aby wykonać prawidłowo taki...
Moda nie dotyczy tylko ludzi, ale także domowych zwierzaków, w tym rzecz jasna kudłaczy. W końcu wychodzą codziennie na minimum 3 spacery, więc zawsze są oglądane, podziwiane i zauważane. Zwierzak,...
Warto zaznaczyć, że dla naszego pupila komendy w lewo, w prawo moga brzmieć bardzo podobnie, dlatego warto poczytać nieco na temat tego jak takie komendy brzmią w języku zawodowych maszerow, by pies nie miał problemów z rozróżnieniem kierunku 😉