Ararauna

Ararauna

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak ptakiem dla każdego. Nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale i wrażliwą psychikę.

Środowisko naturalne ararauny

Ararauna występuje tropikalnych puszczach, od Panamy do południowej Brazylii.

Wygląd ararauny

Ararauna osiąga niemal metr długości i rozpiętość jej skrzydeł dochodzi do 50 cm. Ma jaskrawe, kontrastowe ubarwienie. Jak u wszystkich ar, policzki ararauny są nagie, ozdobione tylko trzeba rzędami małych czarnych piórek.

Zachowanie i wymagania ararauny

Ararauna może być wspaniałym, domowym pupilem. Szczególnie, jeśli została wykarmiona przez człowieka. Jest to jednak przyjaciel bardzo wymagający, o delikatnej psychice. Złe traktowanie kończy się zwykle zaburzenia w zachowaniu, np. wyrywaniem sobie piór.

Wykarmione przez ludzi ptaki, traktują swojego opiekuna, jak przedstawiciela własnego gatunku, a nawet jak partnera seksualnego. Potrafią być przy tym bardzo zazdrosne. Zdarza się, że „zakochany” w swoim opiekunie ptak, traktuje innych ludzi jak rywali i atakuje ich. Ponadto, z jego punktu widzenia, człowiek-partner powinien przebywać z nimi przez cały czas.

Trzymanie tych ptaków w domu może być kłopotliwe, wymagają bowiem bardzo dużej klatki dla papug. A i tak konieczne są codzienne spacery po mieszkaniu. Niestety, meble i inne domowe sprzęty mogą wówczas bardzo ucierpieć. Ararauny mają potężne dzioby, którymi potrafią zniszczyć nawet bardzo twarde drewno.

Najlepszym pomieszczeniem dla tych ptaków jest obszerna, solidnie zbudowana, metalowa woliera zewnętrzna, zaopatrzona w ocieplaną przybudówkę, w której ptaki będą spędzać zimy. Raczej możemy zapomnieć o posadzeniu roślin. Prędzej czy później zostaną zniszczone.

W wolierze ararauny najlepiej trzymać parami. Te towarzyskie ptaki nie lubią samotności. Są bardzo inteligentne i nie mogą się nudzić. Nawet jeśli mają towarzystwo przedstawicieli własnego gatunku, powinniśmy dostarczać im rożnego rodzaju zabawki dla papug.

Pożywienie ararauny

Araraunom podajemy pokarmy dla dużych papug, owoce, warzywa i zieleninę. Musimy pamiętać, by pożywienie było bardzo urozmaicone.

Rozmnażanie ararauny

Rozmnożenie tych ptaków w niewoli jest możliwe, ale trudne. Największym problemem jest dobór pary. Papugi nie zawsze akceptują narzuconego im partnera. Najlepiej, gdy para dobierze się sama.

Systematyka ararauny

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Rodzaj: Ara
Gatunek: Ara ararauna (ararauna)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu