Agama brodata

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Przejdź do e-sklepu Kakadu »

Pochodzenie Agamy brodatej

Agama brodata to jaszczurka, która pochodzi centralnej Australii. Występuje tam w wielu środowiskach. Od suchych i półsuchych obszarów leśnych, po kamieniste pustynie.

Zachowanie i wymagania agamy brodatej

Dorasta nawet do 55cm długości, lecz zazwyczaj jest trochę mniejsza. Samce są masywniejsze od samic. Mają też szerszą i bardziej kanciastą głowę oraz większą brodę.

Jeśli stworzymy jej odpowiednie warunki, może w niewoli żyć nawet 10 lat. Agamy brodate, skutkiem krzyżowania, występują dziś w kilku odmianach barwnych.

To wyjątkowo miłe i towarzyskie zwierzęta, dlatego cieszą się tak dużą popularnością wśród miłośników gadów. Oswojone można bez problemu brać na ręce, są ciekawskie i niepłochliwe. Można odnieść wrażenie, że kontakt z właścicielem sprawia im przyjemność. Kolejnym powodem, który przemawia za posiadaniem agamy brodatej jest to, że jej hodowla nie przysparza wielu trudności.

Można ją trzymać samą lub nawet kilka sztuk razem. Oczywiście dla dwóch lub większej ilości zwierząt terrarium musi być proporcjonalnie większe. Dla jednego dorosłego osobnika powinno ono mieć minimum 1,2m długości i być na 0,5m szerokie. Wbrew pozorom nie powinno być też za niskie, aby dało się zachować odpowiednią odległość lamp grzewczej i UV od agam. Dlatego optymalna wysokość terrarium to 80cm.

Jeśli hodujemy 2 lub 3 egzemplarze terrarium powinno być dłuższe o minimum 30cm.
Dla osobników młodych, terrarium może być mniejsze, jednak docelowo trzeba je będzie zmienić. Lokum naszych podopiecznych należy urządzić według określonych zasad. Oprócz walorów estetycznych, musimy zadbać o miejsce w którym zwierzęta będą się wygrzewały, czyli tzw. wyspy ciepła i obszaru gdzie będzie zdecydowanie chłodniej. Agamy brodate, jak wszystkie gady, są zmiennocieplne i muszą mieć możliwość regulowania temperatury ciała.

Temperatura i wilgotność powietrza oraz oświetlenie w terrarium

W zależności od pory dnia i miejsca, zwierzęta te wymagają różnej temperatury. Średnio to około 28 stopni Celsjusza. Natomiast na wyspie ciepła temperatura powinna być bliska 40-tu stopni. W strefie chłodu ok 25. Należy pamiętać również, że na noc należy wyłączać wyposażenie grzewcze, ponieważ temperatura powinna spaść do pokojowej. Symulujemy tym sposobem naturalne dobowe wahania temperatury występujące w Australii. Wilgotność powietrza w której agamom brodatym jest najlepiej to 50-60%. Możemy ją podnosić spryskując raz lub 2 razy dziennie wnętrze terrarium wodą.

Aby mieć kontrolę nad temperaturą i wilgotnością trzeba wewnątrz terrarium zainstalować higrometr i dwa termometry ( w przeciwległych strefach temperatury). Aby dało się stworzyć powyższe warunki, musimy w terrarium nad wyspą ciepła, którą najlepiej zrobić z dużego płaskiego u góry kamienia, zainstalować specjalną lampę grzewczą. W razie potrzeby jako wsparcie lampy, można użyć, zamiast zwykłego, specjalnego kamienia grzewczego z grzałką wewnątrz. Wyspę tworzymy w jednym, najlepiej tylnym rogu terrarium. Tym sposobem na drugim jego końcu, odległym od lampy, będzie dużo chłodniej.

To nie jedyny rodzaj oświetlenia, które należy zainstalować. W świetle słonecznym znajdują się również promienie UV, które w odpowiedniej ilości są agamom niezbędne nie tylko do syntezy witaminy D3 i prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Brak promieniowania UVB powoduje również choroby mięśni i kości. Szczególnie w okresie wzrostu zwierząt, brak takiego światła może się skończyć, krzywicą, deformacjami ciała a nawet śmiercią. W sklepach zoologicznych Kakadu można nabyć specjalne lampy UVB w formie świetlówek rurowych lub kompaktowych. Ważne jest to, żeby dawka tych promieni wynosiła 10%.

Podłoże w terrarium agamy brodatej

Jako podłoże w mieszkaniu agam brodatych można stosować kilka różnych materiałów. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Dla niedawno wyklutych maluchów najlepsze są, choć mało estetyczne ręczniki papierowe. Jednak ich wymiana jest bardzo łatwa, i niedroga. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie idealnej czystości. Młode zwierzęta są mniej niż dorosłe, odporne na bakterie, grzyby i pasożyty mogące się mnożyć w innych podłożach.

Dla starszych agam na dno terrarium możemy zastosować: kostkę kokosową, zrębki bukowe, piasek, mieloną korę czy nawet glinę albo sztuczną trawę. Można też całość wyłożyć dużymi płaskimi kamieniami np. z piaskowca. Jednak najbardziej praktyczne z wymienionych są zrębki kokosowe, bukowe i kora. Te materiały dobrze chłoną wilgoć pochodzącą z odchodów dość długo zachowują świeżość. Wielkość zrębków powinna być na tyle duża, aby szczególnie młode agamy nie mogły ich przypadkiem połknąć.

Pożywienie agamy brodatej

W terrarium powinny znaleźć się dwie miski. Jedna na pokarm a druga na wodę. Należy pamiętać, że obie powinny być codziennie myte a woda wymieniania. Dieta agam brodatych składa się w około 70% z żywych świerszczy, mączniaków, drewnojadów, karaczanów, szarańczaków i innych owadów. Do ich podawania najlepiej kupić specjalną pensetę. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiarem muszą być one dopasowane do wielkości jaszczurki. Dorosłym agamom możemy podawać również mysie noworodki.

Resztę menu stanowią pokarmy roślinne. Gady te chętnie jedzą różne zioła owoce i warzywa. Prócz bazylii, mięty czy melisy znajdziemy naszych ogródkach wiele dzikorosnących roślin, którymi możemy wzbogacać posiłki agamy. To np. mlecz, koniczyna i babka. Natomiast trzeba pamiętać o tym, aby w terrarium nie umieszczać jako elementy dekoracji roślin które są trujące, gdyż mogłoby się to skończyć tragicznie.

Dietę agam można wzbogacać sproszkowanymi preparatami mineralno-witaminowymi. Podaje je się panierując nimi owady przed podaniem do zjedzenia. Trzeba jednak uważać, aby ich nie przedawkować. Ważne jest również by przy karmieniu agamy zachować zdrowy rozsądek. To zwierzęta bardzo żarłoczne. Chętnie zjedzą dużo więcej niż im potrzeba, co skutkuje często nadwagą.

Rozmnażanie agam brodatych

Rozmnażanie agam brodatych to zajęcie dla bardziej doświadczonych terrarystów. Nawet para przystąpi do godów, aby doczekała się potomstwa potrzebne są odpowiednie warunki. Samica składa jednorazowo do 30 jaj. Młode wykluwają się po dwumiesięcznej inkubacji. Po wykluciu mała agamy mają około 9 cm długości, ale bardzo szybko rosną.

Systematyka agam brodatych

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: łuskonośne
Rodzina: agamowate
Rodzaj: Pogona
Gatunek: Pogona vitticeps (agama brodata)

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Michał Kutyna
Zdjęcie: Fotolia.com
Film: Kakadu

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

8 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Krystian
  paź 31, 2014 - 08:00 PM

  Czy to obowiązkowe karmić je pokarmem żywym czy nie trzeba?

  Reply
  • Natasha
   cze 16, 2016 - 06:12 PM

   Jest to absolutnie konieczne, pokarm żywy stanowi około 70{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2} podstawowej diety agamy.

   Reply
   • Ania
    paź 26, 2020 - 10:14 PM

    Można też dawać rośliny 🙂

    Reply
 2. Michał
  lut 10, 2017 - 09:10 PM

  Gdzie mogę kupić agamę?

  Reply
 3. Paweł
  sty 29, 2018 - 05:42 PM

  A są dostępne w Waszych sklepach Agamy brodate karłowate (Pogona henrylawsoni) ?

  Reply
 4. Sebastian
  cze 09, 2018 - 04:46 PM

  Ile kosztuje taki jaszczur

  Reply
 5. Weronika
  maj 26, 2019 - 01:27 PM

  Dzień dobry. Wczoraj byłam w sklepie kakadu we Wrocławiu. Widziałam tam agamę śpiącą w terrarium wypełnionym zrębkami bukowymi. Wszystko ok, gdyby nie to, że całe podłoże się ruszało od żywych drewnojadów/mączników, które wyszły z miski. Leżało tam też wiele martwych larw, z czego wnioskuję, że agamę pracownicy karmią WYŁĄCZNIE larwami. Nie jest to dobre dla jaszczurki, ponieważ mączniki okryte są twardym, chitynowym pancerzem, której ona nie trawi.
  W związku z tym, pancerzyk zostaje w jej żołądku, co zwykle prowadzi do zaczopowania. Niejednokrotnie zdarza się, że agamy przez to umierały. Więc proszę, ZWRACAJCIE WIĘKSZĄ UWAGĘ NA DIETĘ AGAM.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu