Przepuklina pępkowa u kotów 938x535 - Przepuklina pępkowa u kotów

Przepuklina pępkowa u kotów

Przepukliny pępkowe powstają głównie u kociąt. U dorosłych zwierząt tworzą się niebyt często. Jeśli już jakiś dorosły kot ma przepuklinę pępkową, to zwykle taką, która nie została mu usunięta w dzieciństwie.

Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa to nic innego, jak niezrośnięte powłoki brzuszne w miejscu, gdzie znajduje się pępek. Wskutek siły ciążenia, przez istniejącą szczelinę mogą przedostawać się pod skórę fragmenty układu pokarmowego.

Pępek jest miejscem przez który w okresie płodowym do organizmu kociaka wnikały naczynia krwionośne z pępowiny. Dlatego pępowina pępkowa dotyczy głównie kociąt – powłoki brzuszne nie zrastają się prawidłowo po usunięciu pępowiny po narodzinach.

U dorosłych kotów przepuklina powstaje zwykle wskutek urazu, na przykład uderzenia. Dochodzi wówczas do pęknięcia powłok brzusznych.

Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Niewielkich rozmiarów przepuklina nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia kota. Zwierzak może żyć z nią aż do śmierci ze starości. Co innego jeśli przepuklina jest na tyle duża, że wypadają odcinki jelita lub inne organy wewnętrzne. Istnieje wówczas ryzyko, że dojdzie do ich obumarcia.

Czy to duża czy mała, nie powinniśmy jednak lekceważyć przepukliny – nawet niewielkich rozmiarów może z czasem się powiększyć i stać się źródłem kłopotów. Lepiej zatem poprosić lekarza weterynarii o jej operacyjne usunięcie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek promocyjny kakadu

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.