Porada eksperta: Jak hodować patyczaki?

Porada eksperta: Jak hodować patyczaki?

papug200 1 - Porada eksperta: Jak hodować patyczaki?
Przejdź do e-sklepu Kakadu »

„Chciałbym zapytać o to, jak opiekować się patyczakami? Co dawać im do jedzenia w zimie? Niedługo mam mieć patyka i trochę się jeszcze gubię w tym temacie. Proszę o pomoc. Czy można dostać takiego we Wrocławiu?”

Patyczaki od lat należą do grona bezkręgowców najczęściej hodowanych w domowych terrariach. Zaliczamy je do straszyków – rzędu owadów, który obejmuje około 3 tysięcy różnych gatunków. Pewną ciekawostką jest to, że systematyka tego rzędu nie została jeszcze jednoznacznie ustalona, często też nazw „straszyki” i „patyczaki” używa się zamiennie, traktując je jako synonimy. Większość terrarystów, opierając się na wyglądzie, dzieli te owady na trzy grupy: patyczaki, straszyki i liśćce.

Wszystkie one do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu, upodabniając się do otoczenia, w którym żyją. Ciała straszyków przypominają kształtem i barwą korę drzew; liśćce, jak wskazuje to ich nazwa, wyglądają jak liście; patyczaki natomiast do złudzenia przypominają cienkie gałązki. Jak na owady przystało, większość gatunków posiada skrzydła (u niektórych mają je tylko samce) i może latać. Niektóre z nich osiągają spore rozmiary, dorastając nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości ciała.

Straszyki żyją w strefach tropikalnej i subtropikalnej. Najwięcej ich gatunków znajdziemy w Ameryce Południowej i Południowo-wschodniej Azji, kilka gatunków możemy spotkać także w kraja Europejskich położonych w basenie Morza Śródziemnego.

Wymagania patyczaków

Niektóre gatunki są bardzo wymagającymi domowymi pupilami, ale najczęściej dostępne w sklepach zoologicznych patyczaki są łatwe w hodowli. Mimo to, lepiej jest dowiedzieć się, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, by mieć pewność, że potrafimy stworzyć mu odpowiednie warunki do życia.

Najważniejszym elementem wyprawki dla patyczaków jest odpowiednie lokum. Teoretycznie może być nim niemal każdy szklany lub plastikowy pojemnik, najlepiej jednak zakupić profesjonalne terrarium. Nie tylko bowiem odpowiada ono potrzebom tych zwierząt (cechuje się na przykład dobrą wentylacją), ale również ładnie prezentuje się w mieszkaniu. Powszechnie przyjmuje się, że jego wymiary powinny być przynajmniej 2,5 razy większe od długości dorosłego osobnika. Dostępne w sklepach zoologicznych terraria z założenia przeznaczone są dla gadów i płazów, dlatego otwory wentylacyjne mogą być w nich przykryte metalową siatką o oczkach wystarczająco dużych, by młode owady  się przez nie przecisnęły. Z tego powodu dobrze jest zabezpieczyć je dodatkowo kawałkami moskitiery.

Dno terrarium najlepiej wyłożyć niezbyt grubą warstwą torfu. Niektórzy terraryści sugerują co prawda, że w przypadku gatunków, które nie zakopują swoich jaj, lepiej zastosować zwykłą ligninę, jednakże podłoże torfowe jest bardziej dekoracyjne i pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. W terrarium instalujemy gałązki drzew, które będą imitowały naturalne środowisko życia patyczaków. Należy je wcześniej dokładnie zdezynfekować, by nie zarazić naszych owadów jakąś chorobą. Tylną i boczne ścianki terrarium warto okleić korkiem, dzięki czemu stanie się ono bardziej dekoracyjne.

Temperatura w terrarium zależy od indywidualnych preferencji hodowanego przez nas gatunku – w większości przypadków wynosić powinna 24-26°C. Pamiętajmy również o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, czyli o regularnym spryskiwaniu letnią wodą ścian i podłoża. Nie należy jednak z tym przesadzać. Terrarium można oświetlić specjalną żarówką (do kupienia w sklepach zoologicznych) lub ustawić tak, by docierało do niego światło słoneczne, ale nie było wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, co mogłoby się skończyć przegrzaniem.

Żywienie patyczaków

Patyczaki są roślinożerne. Ich pokarmem są zielone liście i młode pędy. Najczęściej podaje się tym owadom  jeżyny, maliny, truskawki, poziomki, dzikie róże, dąb, leszczynę, morwę, bazylię i ognik szkarłatny. Niektóre gatunki chętnie zjadają także liście ligustru, forsycji, bzu i babki. Oczywiście istnieją indywidualne preferencje pokarmowe, zależne od gatunku. Niektóre straszyki mają bardzo wyrafinowane podniebienia i do ich przysmaków należą takie rośliny, jak cynamon, guajawa, akacja, paprocie czy bambus.

W okresie letnim dostarczenie patyczakom odpowiedniego i urozmaiconego pokarmu nie stanowi problemu. Gorzej wygląda to zimą, ale nie tak źle, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim naszym pupilom możemy podawać liście roślin zimozielonych, np. jeżyn lub bluszczu. Wiele roślin pokarmowych możemy również uprawiać w doniczkach lub skrzynkach na okiennych parapetach (np. bazylię). Dobrym rozwiązaniem jest zamrożenie liści i pędów. Trzeba tylko pamiętać, by przez włożeniem do zamrażalnika podzielić je na małe porcje, które będą szybko zjadane, ponieważ po rozmrożeniu, ich przydatność do spożycia jest bardzo krótka.

Rozmnażanie patyczaków

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze kilka słów na temat rozmnażania straszyków. Największą ciekawostką jest tu fakt, że u licznych gatunków nie potrzebny jest do tego samiec, ponieważ potomstwo wykluwa się z jaj niezapłodnionych. Nazywamy to partenogenezą lub dzieworództwem.

Zależnie od gatunku, jaja mogą być przyklejane do liści, składane na powierzchni ziemi lub zagrzebywane w niej. Jeśli zależy nam na uzyskaniu potomstwa, najlepiej przenieść je do osobnego pojemnika, w którym utrzymujemy warunki podobne do tych, panujących w terrarium z naszymi patyczakami.

Gdzie kupić patyczaki?

Jeśli zaś chodzi o pytanie o to, czy można owady te kupić, to tej sprawie najlepiej  kontaktować się bezpośrednio z jednym ze sklepów zoologicznych. Adresy i telefony kontaktowe do wszystkich sklepów Kakadu można znaleźć pod tym linkiem: http://kakadu.pl/nasze-sklepy-mapa/

park targówek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.