Żywienie psów ras olbrzymich

Żywienie psów ras olbrzymich

Psy ras olbrzymich nie cieszą się już taką popularnością jak dawnymi czasy. Niestety, większość czworonogów mieszka teraz w miastach, gdzie po prostu dla wielkich psów zaczyna brakować miejsca. Nie każdy właściciel psa może pozwolić sobie na kupno mieszkania o dużym metrażu. A i na spacery z psem nie bardzo jest gdzie już chodzić, ponieważ terenów zielonych ubywa i nie wszędzie nasi czworonożni przyjaciele są mile widziani. Jeśli mimo tego zdecydujemy się na dużego psa, musimy pamiętać o jego specyficznych potrzebach żywieniowych.

Potrzeby żywieniowe psów ras olbrzymich

Dlaczego psy ras olbrzymich mają specyficzne potrzeby żywieniowe? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym w ogóle wyróżniają się wielkie psy.

Jedna z najbardziej znaczących różnic dotyczy metabolizmu. U psów ras olbrzymich jest on nawet o 60% wolniejsze niż u psów małych. Co za tym idzie, zwierzęta te mają statystycznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała. Ich dieta nie musu być więc tak kaloryczna, jak w przypadku psów małych.

Duży pies zjada więcej od małego, jednak przewód pokarmowy olbrzymów jest w stosunku do ich masy ciała proporcjonalnie mniejszy niż u maluchów. Dlatego wielkim rasom musimy podawać jednorazowo mniejsze porcje, ale za to karmić je częściej. Zbytnie obciążenie żołądka może bowiem prowadzić do wielu problemów.

Psy ras olbrzymich ważą powyżej 44 kg. Taka masa stanowi duże obciążenie dla stawów, dlatego problemy ze stawami są u przedstawicieli tej grupy wagowej niemal na porządku dziennym.

Kolejna znacząca różnica dotyczy tempa wzrostu szczeniąt. Zacznijmy od tego, że proporcje wielkości między noworodkiem a osobnikiem dorosłym są u psów ras olbrzymich znacznie większe niż u ras małych. Ponadto szczenięta z tej grupy wagowej dojrzewają fizycznie znacznie wolniej. Dość powiedzieć, że bernardyn w wieku 8 miesięcy jest jeszcze szczenięciem podczas, gdy york w tym wieku jest już dorosłym psem.

Gotowe karmy dla psów ras olbrzymich

Prawidłowe żywieniu psów ras olbrzymich z pewnością ułatwiają gotowe karmy, które możemy kupić w sklepach zoologicznych. Produkty te stały się w ostatnich latach podstawą diety, jeśli nie jedynym jej składnikiem, większości chyba psów hodowanych w krajach rozwiniętych. Dobrej jakości karmy dla psów zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a ich szeroka oferta pozwala dobrać odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb naszych zwierząt.

Dla psów ras olbrzymich najlepiej wybierać karmę, która została opracowana wyłącznie z myślą o przedstawicielach tej grupy wagowej. Są one najlepiej dostosowane do ich potrzeb żywieniowych. Przede wszystkim zawierają spory dodatek związków zmniejszających ryzyko wystąpienia schorzeń stawów. Ponadto produkty te są bardziej skoncentrowane, co oznacza że możemy serwować psu mniejsze porcje, ale nadal otrzymają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Oczywiście możemy naszym pupilom podawać również karmy all breeds, czyli przeznaczone dla wszystkich ras, niezależnie od przynależności do grupy wagowej. Nie powinniśmy natomiast żywić ich karmami dla psów ras małych i średnich, ponieważ nie są dostosowane do potrzeb naszych zwierząt.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu