Żywienie psów ras małych

Żywienie psów ras małych

Ostatnimi laty bardzo wzrosła popularność małych psów. Nie ma wątpliwości, że wynika to przede wszystkim z ograniczonej powierzchni dla psa, jaką dysponujemy. Większość właścicieli czworonogów to w tej chwili mieszkańcy miast. Niewielkie miejskie mieszkania, niedostatek miejsc, gdzie zwierzak może się wybiegać oraz brak czasu na długie spacery raczej nie sprzyjają trzymaniu dużych psów. Małe rasy wydają się wręcz idealne do takich warunków. Jak wszystkie stworzenia, jednak i one mają swoje specyficzne potrzeby, przede wszystkim w zakresie żywienia.

Potrzeby żywieniowe psów ras małych

Dlaczego psy ras małych mają specyficzne potrzeby żywieniowe? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym w ogóle wyróżniają się małe pieski.

Przede wszystkim różnice dotyczą metabolizmu, który u małych ras jest znacznie szybszy. W związku z tym, mają one znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne – w stosunku do masy ciała może być nawet o 60% wyższe niż w przypadku ras dużych. W związku z tym, ich pokarm powinien być bardziej kaloryczny, by pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię.

Kolejna znacząca różnica dotyczy tempa wzrostu szczeniąt. Zacznijmy od tego, że proporcje wielkości między noworodkiem a osobnikiem dorosłym są u psów małych znacznie mniejsze niż to jest u ras dużych. Ponadto maluchy dojrzewają fizycznie znacznie szybciej. Taki york w wieku 8 miesięcy jest już praktycznie dorosły, podczas gdy bernardyn w tym wieku jest jeszcze szczenięciem.

Mniejsze znaczenie mają różnice w wielkości pyska i zębów. Niemniej jednak małe psiaki nie są wstanie pogryźć dużych kąsków. Ma to znaczenie szczególnie, gdy podajemy naszemu pupilowi suchą karmę – wielkość krokieta musi być dostosowana do rozmiarów pyszczka.

Gotowe karmy dla psów ras małych

Skoro już mowa o suchych karmach dla psów. W ostatnich latach stały się podstawą diety większości domowych pupili, przynajmniej w krajach rozwiniętych. Nie ma wątpliwości, że stanowią one doskonałą alternatywę dla domowego jedzenia. Dobrej jakości zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a ich szeroka oferta pozwala dobrać odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb naszych zwierząt.

Spośród wszystkich dostępnych w sklepach karm dla psów najlepiej wybierać te, które są adresowane do psów małych ras. Właśnie one bowiem są najlepiej dostosowane do potrzeb żywieniowych tych czworonogów. Nie mówiąc już o tym, że odpowiednia wielkość krokieta ułatwia im gryzienie i żucie.

Oczywiście możemy naszym pupilom podawać również karmy all breeds, czyli przeznaczone dla wszystkich ras, niezależnie od przynależności do grupy wagowej. Nie powinniśmy natomiast żywić ich karmami dla psów ras dużych i olbrzymich, ponieważ nie są dostosowane do potrzeb naszych zwierząt.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu