Żywienie kota rosyjskiego

Żywienie kota rosyjskiego

Koty rosyjskie niebieskie są niezwykle energicznymi zwierzakami, które niemal bez przerwy się poruszają. Mają więc spore zapotrzebowanie na energię. Z drugiej jednak strony trzeba pilnować, by nie przybrały zbytnio na wadzie. Koty tej rasy powinny być bowiem smukłe i eleganckie. Zatem ich dieta powinna być bardzo zrównoważona pod względem energetycznym. Poza tym, sposób żywienia rusków nie odbiega tak bardzo od ogólnych zasad żywienia kotów.

Suche karmy dla kotów rosyjskich

Dobrze dobrana sucha karma dla kotów może bez problemy stanowić podstawę diety kotów rosyjskich niebieskich. Wielu właścicieli karmie swojego futrzaki wyłącznie takim pożywieniem i są zdrowe i wesołe.

Nasze zwierzaki bez problemu mogą jeść każdy rodzaj suchej karmy, byle dobrej jakości. Oczywiście i na produkcie z dolnej półki przeżyją, ale jednak im lepszy pokarm, tym koci organizm jest lepiej odżywiony.

W sklepach zoologicznych nie znajdziemy produktu dedykowanego kotom tej rasy, nawet wśród pokarmów firmy Royal Canin, która oferuje chyba największy asortyment karm dla kotów. Royal wyprodukował jednak karmę dla kotów syjamskich, która doskonale nadaje się również dla kotów rosyjskich.

Royal Canin Feline Siamese cechuje się wysokim poziomem łatwo przyswajalnych białek oraz dodatkiem L-karnityny, co zapewnia muskularną, ale szczupłą sylwetkę. Takie właśnie powinny być koty rosyjskie.

Futro kotów tej rasy, podobnie jak persów, jest ich wielką ozdobą. Powinno być bardzo miękkie, ale niezwykle gęste. Z tego powodu doskonałym wyborem będą również wszelkiego rodzaju produkty, które szczególnie korzystnie wpływają na strukturę włosów.

Oczywiście, wspomnianymi powyżej karmami żywimy dorosłe koty rosyjskie niebieskie. Kociętom musimy podawać odpowiedniej jakości karmę dla kociąt.

Inne pokarmy dla kotów rosyjskich

Jednym z najlepszych pokarmów dla kotów jest surowe mięso. Jako drapieżniki, koty wyspecjalizowały się przecież do czerpania wszystkich składników odżywczych właśnie z ciał swoich zdobyczy. Nie zachęcam jednak do podawania im samego mięsa, ale jako jeden ze składników diety jest ono idealne. Przed podaniem trzeba tylko mięso dobrze przemrozić przynajmniej przez dwa tygodnie.

Niektórzy zapewne wolą nie podawać kotu surowego mięsa, ponieważ obawiają się chorób. Kłopot w tym, że gotowane traci swe wartości odżywcze. Osobiście uważam więc, że w takim wypadku lepiej w ogóle zrezygnować z mięsa, a zamiast niego serwować kocie konserwy.

Karmy mokre dla kotów, np. schesir, są dobrym uzupełnieniem diety, ale tylko uzupełnieniem. Żywione wyłącznie nimi koty rosyjskie niebieskie prędzej czy później zaczną mieć problemy z zębami i dziąsłami. Nie muszą jej gryźć, co powoduje szybkie przyrastanie kamienia nazębnego.

Jako uzupełnienie diety naszego ruska możemy serwować mu biały ser oraz jogurty. Wiele kotów bardzo je lubi. Mleka raczej nie zalecam. Dorosłemu kotu nie jest potrzebne, a może powodować problemy żołądkowe.

W jaki sposób karmimy koty rosyjskie

Koty rosyjskie raczej nie są łakome, chyba że żyją w grupie. Wówczas mogą konkurować ze sobą i starać się zjeść jak najwięcej. Ale oczywiście nie jest to regułą. Tak czy inaczej nasz futrzak powinien mieć stały dostęp do suchej karmy.

Ruskie, jak zresztą wszystkie koty, jedzą często, ale w małych ilościach. Wynika to z przystosowania do polowania na zdobycz niewielkich rozmiarów. Takich myszek trzeba złapać w ciągu dnia wiele, by się najeść.

Mięso, mokrą karmę oraz inne produkty, które szybko ulegają zepsuciu, podajemy jednorazowo w niewielkich ilościach. Porcja powinna być zjedzona w ciągu krótkiego czasu.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Rafi
    maj 24, 2019 - 11:17 AM

    Royal Canin Feline Siamese – jak można właścicielom rusków polecać suchą karmę, która w składzie na 4 miejscu ma pszenicę? Przecież nie od dziś wiadomo, że te koty nie tolerują zbóż nawet w najmniejszej ilości 🙁

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu