Żywe pokarmy dla rybek akwariowych

Żywe pokarmy dla rybek akwariowych

Generalnie rzecz biorąc do żywych pokarmów dla rybek akwariowych zaliczamy wszystkie żywe organizmy, które są zjadane przez mieszkańców akwarium, a więc również żywe rybki służące za pokarm gatunkom drapieżnych. Mówiąc o żywym pokarmie mamy jednakże zwykle na myśli plankton zwierzęcy, larwy różnych owadów oraz niektóre inne bezkręgowce, które najczęściej podajemy rybkom akwariowych, dlatego nimi się właśnie w tym tekście zajmiemy. Wielu akwarystów uważa żywy pokarm za najbardziej naturalny i wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju ryb. Podawanie tego pokarmu jest jednak ograniczone ze względu na trudności w jego zdobyciu. W sklepach zoologicznych sprzedaje się tylko kilka gatunków „organizmów pokarmowych”.

Oczlik (Cyklop)

Oczliki są bardzo drobnymi organizmami planktonowymi, które poławia się zwykle w wodach stojących. Zaliczmy je do skorupiaków. Ze względu na swe niewielkie rozmiary, są one często wykorzystywane jako pokarm dla narybku. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki oczlików są drapieżne i mogą stanowić zagrożenie dla najdrobniejszego narybku. Ponadto skorupiaki te mogą być nosicielami niektórych chorób i pasożytów ryb, dlatego nie powinno poławiać się ich w zarybionych zbiornikach. Ta ostatnia uwaga dotyczy zresztą większości żywych pokarmów.

Rozwielitka (Dafnia)

Do skorupiaków zaliczane są również rozwielitki. Do tej pory opisano około 370 gatunków tych drobnych żyjątek, które osiągają rozmiary od 0,5 do 10 mm. Od lat stanowią jeden z ulubionych wśród akwarystów pokarmów dla rybek. Jest to przy tym pokarm bardzo niskokaloryczny i bardzo zdrowy. Chitynowe pancerzyki rozwielitek stanowią doskonały balast regulujący procesy trawienia. W sklepach zoologicznych sprzedawane są zarówno w postaci żywej jak i suszonej. Ich zaletą jest również to, że dają się łatwo hodować.

Czarna larwa komara

Nazwa ta odnosi się do larw owadów z rodzaju Culex i Anopheles. Masowo pojawiają się w stojących wodach od późnej wiosny do późnej jesieni. Są doskonałym pokarmem dla mieszkańców akwarium, zwłaszcza że występują w zbiornikach pozbawionych ryb. Istnieje możliwość założenia własnej hodowli tych bezkręgowców, jeśli tylko dysponujemy działką na której można zbudować oczko wodne lub choćby ustawić beczkę z deszczówką.

Ochotka

Nazywana bywa również – niezbyt poprawnie – czerwoną larwą komara. Owszem jest to larwa, tyle że muchówek z rodziny ochotkowatych, a nie komara. Można ją bez większych problemów kupić w sklepach zoologicznych prowadzących dział akwarystycznych. Pozornie jest to bardzo dobry pokarm, jednakże nie zaleca się podawać ich często. Larwy ochotkowatych mogą być nosicielami pasożytów oraz są poławiane w miejscach zanieczyszczonych, w których zwykle występują. Dlatego niektórzy akwaryści przed podaniem moczą ochotkę w roztworze trypaflawiny.

Wodzień (Szklarka)

Podobnie jak ochotka, sprzedawany w sklepach wodzień jest postacią larwalną owadów z rzędu muchówek. Przez akwarystów nazywane bywają białą larwą komara są dobrym pokarmem dla wielu gatunków ryb akwariowych, pod warunkiem że poławiany jest w niezanieczyszczonych zbiornikach, najlepiej pozbawionych ryb.

Rurecznik (Tubifex)

Rureczniki są żyjącymi w mulistym dnie organizmami zaliczanymi do skąposzczetów. Od lat są jednym z najbardziej popularnych pokarmów dla rybek akwariowych. Jest co prawda chętnie przez nie zjadany, jednak nie należy do zdrowego pożywienia. Przede wszystkim występuje najczęściej w silnie zanieczyszczonych zbiornikach i jest nosicielem wielu chorób. Ponadto jest pokarmem bardzo kalorycznym i podawany w zbyt dużej ilości powoduje stany zapalne jelit u ryb.

Doniczkowce (Wazonkowce)

Doniczkowce są drobnymi organizmami zaliczanymi do skąposzczetów. Znanych jest kilkaset gatunków żyjących na lądzie oraz w strefie przybrzeżnej zbiorników słodkich i słonych. Jest to całkowicie bezpieczny pokarm dla rybek, choć bardzo kaloryczny, dlatego nie należy podawać go w zbyt dużej ilości. Wielu akwarystów prowadzi własne hodowle doniczkowców.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. akwarium na wymiar
    wrz 21, 2016 - 01:41 PM

    Dobra polecajka 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu