Żółwie wodno-lądowe

Żółwie wodno-lądowe

Na Ziemi żyje wiele gatunków żółwi, których środowiskiem życia są wody śródlądowe. Do najbardziej rozpowszechnionych na świecie i jednocześnie najczęściej hodowanych należą gatunki zaliczane do rodziny żółwi błotnych. Nazywa się je często wodnymi, ale nie jest to nazwa prawidłowa, bowiem przebywają one równie chętnie na lądzie, po którym doskonale się poruszają. Nie oddalają się jednak od wody i w niej głównie szukają pożywienia i schronienia.

Środowisko naturalne żółwi wodno-lądowych

Żółwie wodno-lądowe żyją na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą i Australią. Zamieszkują wody śródlądowe ciepłej i umiarkowanej strefy klimatycznej. W Polsce żyje jeden gatunek: żółw błotny, który jest objęty całkowitą ochroną gatunkową.

Charakterystyczne cechy budowy ciała żółwi wodno-lądowych

Żółwie wodno-lądowe posiadają zewnętrzny pancerz, który zbudowany się z przekształconych kości klatki piersiowej i pokryty rogowymi tarczkami. Składa się z dwóch części: grzbietowej, czyli karapaksu oraz brzusznej, czyli plastronu.

Karapaks u żółwi błotnych nie jest tak wysklepiony, jak u gatunków lądowych, przez co ma bardziej opływowy kształt.

Palce kończyn spięte są błonami pławnymi, dzięki czemu zwierzęta doskonale pływają. Potrafią sprawnie poruszać się także na lądzie, w przeciwieństwie na przykład do żółwi morskich.

Ze względu na sztywny pancerz gady te nie oddychają przy pomocy ruchów klatki piersiowej. Wykształciły się u nich specjalne mięśnie, przypominające przeponę, które zwiększają i zmniejszają objętość płuc.

Zmysły żółwi wodno-lądowych

Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest u żółwi wodno-lądowych wzrok. Widzą kolory i promieniowanie podczerwone, oraz rozróżniają kształty. Mają także dobry węch.

Długość życia żółwi wodno-lądowych

Żółwie są długowieczne. Dożywają od kilkudziesięciu do ponad stu lat.

Zachowanie i wymagania żółwi wodno-lądowych

Małe żółwiki sprzedawane w sklepach są urocze. Niestety, rosną bardzo szybko i w krótkim czasie osiągają wielkość dwudziestu, trzydziestu centymetrów. Z wiekiem tracą też zwykle na swej urodzie. Są żarłoczne i bardzo brudzą wodę.Przed wlaniem do akwarium z żółwiami, woda powinna być odpowiednio przygotowana przy pomocy specjalnych uzdatniaczy.

Wymagają obszernych zbiorników, właściwej temperatury i naświetlania promieniami UV. Z powyższych względów decyzja o zakupie żółwia powinna być dokładnie przemyślana.

Obcując z żółwiami błotnymi należy zachować ostrożność. Mimo że nie posiadają zębów, mogą boleśnie ugryźć. Ich wargi pokryte są bowiem rogowymi tarczkami, tworzącymi coś w rodzaju ostrego dzioba. Dzięki temu potrafią rozszarpać ciało zdobyczy na drobne kawałki. Podstawą diety większości gatunków jest mięso. Polują na ryby, skorupiaki i mięczaki, ale nie gardzą także padliną.

Rozmnażanie żółwi wodno-lądowych

Rozróżnienie płci u żółwi wodno-lądowych może być trudne. Samce zwykle mają dłuższe pazury i dłuższy ogon, a ich plastron jest wklęsły. Żółwie są jajorodne. Samice zakopują jaja i nie troszczą się o nie. Małe żółwiki są samodzielne już od chwili wyklucia. Co ciekawe, płeć rozwijającego się zarodka zależy od temperatury otoczenia. Rozmnożenie w niewoli niektórych gatunków jest możliwe, ale wymaga od hodowcy wiedzy i doświadczenia.

Systematyka żółwi wodno-lądowych

Rodzina żółwi błotnych zaliczana jest do podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Chowając głowę w pancerz, składają one szyję na kształt litery S.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: gady
Rząd: żółwie
Podrząd: żółwie skrytoszyjne
Rodzina: żółwie błotne

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Ewa
  lut 15, 2020 - 11:54 AM

  Polecam sklepy kakadu.

  Reply
 2. Monika
  lip 06, 2020 - 05:28 PM

  Witam chcemy kupic żówia wodno lądowego mieszkamynw Poznaniu czy macie w sprzedaży żowie chiński np

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   lip 08, 2020 - 08:28 AM

   Dzień dobry!

   Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu (asortyment poszczególnych sklepów może się między sobą różnić). Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.

   https://kakadu.pl/mapa-sklepow-zoologicznych-kakadu/

   Pozdrawiamy,
   Zespół FB Kakadu

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu