Żółw wonny

Żółw wonny

Żółw wonny (Sternotherus odoratus) jest niestety rzadkim gościem w naszych domach pomimo, iż według mnie najlepiej nadaje się dla mało doświadczonej osoby, która nie chce poświęcić dużej ilości miejsca na hodowle gada. Jest to bardzo mały i bardzo odporny na różne czynniki żółwik wodny.

Gady te zamieszkują praktycznie wszystkie cieki wodne – bagna, jeziora, strumyki i rzeki na terenie Ameryki Północnej. W środowisku naturalnym dorastają nawet do 14cm (długość karapaksu), ale w warunkach domowych najczęściej nie przekraczają 11cm. Jest to znaczna różnica porównując np. do bardzo popularnego żółwia czerwonolicego, który dorasta nawet do 30cm i 2-3kg wagi.

Żywienie żółwi wonnych

Jak wszystkie żółwie wodno-lądowe są drapieżnikami, które tylko od czasu do czasu wzbogacają swoją dietę o pokarm roślinny. W akwaterrarium najlepiej jest karmić je rozmrażaną stynką bądź mięsem ryb, ślimakami ze skorupką, wodnymi i lądowymi owadami (np. dostępnymi w naszych sklepach świerszczami), krylem i kiełżem (suszonym jak i mrożonym). Młode osobniki powinny też dostawać mrożony pokarm dla ryb szklarkę lub ochotkę.

Oczywiście powinniśmy wzbogacać dietę o pokarmy roślinne. Najprostszy sposób by to zrobić, to włożyć do akwarium roślinkę akwarystyczną np moczarkę bądź kabombę. Oczywiście nie pogardzą też gotowaną marchewką bądź groszkiem, ale pamiętajmy, że te nie występują w naturalnym środowisku, także musimy podawać im je tylko sporadycznie.

Terrarium dla żółwi wonnych

Sama hodowla żółwia wonnego nie powinna stwarzać kłopotów, jeżeli kupując gada zapewnimy mu odpowiednie lokum. Najlepiej do tego celu sprawdzają się akwaria o długości minimum 60 cm i przynajmniej 30 cm szerokości. Wysokość nie gra istotnej roli, ale polecam akwaria wyższe niż 30 cm, gdyż poziom wody trzymając dorosłego osobnika powinien wynosić około 20-25 cm.

Woda powinna mieć temperaturę około 24-26°C. Osiągniemy to za pomocą grzałki akwarystycznej, lecz pamiętajmy, że żółw przemieszczając się w akwarium może ją stłuc, uderzając nią o szybę zbiornika, dlatego polecam grzałki plastikowe, ewentualnie dobrze zabezpieczmy szklaną przed potłuczeniem.

Jak w każdym akwarium z rybkami, tak i w tym powinien znajdować się dobry filtr, żeby woda była czysta. Z doświadczenia wiem, ze najlepiej sprawdzają się do tego celu zewnętrzne filtry kubełkowe, gdyż są bardzo wydajne i o wiele rzadziej trzeba je czyścic niż filtry wewnętrzne.

Bardzo istotną role w hodowli zwierząt żyjących w wodzie stanowi jej „świeżość”. Pamiętajmy, że klarowna woda nie koniecznie jest wodą czystą, gdyż gromadzą się w niej związki azotowe – efekt przemiany materii organizmów. Dlatego polecam częste podmiany wody: mniej więcej 1/3 wody w akwarium raz w tygodniu (można to porównać do przewietrzenia pokoju, w którym przebywa wiele osób naraz.)

Ponieważ żółw wonny jest żółwiem wodno-lądowym powinien mieć możliwość wyjścia na ląd. Nie każdy osobnik będzie korzystał z tego przywileju, ale na pewno będzie się opierał o taką wysepkę podczas snu bądź odpoczynku w ciągu dnia. Gotowe pływające po powierzchni wody wysepki dla żółwi są dostępne w naszych sklepach, lecz zwolennicy naturalnych zbiorników mogą zbudować taką z kamieni i korzeni akwarystycznych.

Nad wysepką dobrze jest umieścić lampkę grzewczą, by żółw wychodząc na ląd mógł się wygrzewać. Nie ma jednak potrzeby, aby instalować u niego lampy z promieniowaniem UVB, gdyż te gady większą cześć swojego życia spędzają pod wodą wśród roślinności.

Na temat zachowania i charakteru sternotherusów, mogę powiedzieć, że jak wszystkie żółwie wodno-lądowe podczas manipulacji w akwarium bądź podczas wyciągania na ręce mogą pomylić naszego palca ze smakowita dżdżownicą i ugryźć. Na szczęście ugryzienie tego zwierzątka jest mniej niebezpieczne od ugryzienia np. chomika.

Podsumowując opis żółwia wonnego, jest wręcz idealnym gatunkiem by rozpocząć naszą przygodę z hodowlą „skorup” wodno-lądowych, ale pamiętajmy, że są to zwierzęta, które nie zaprzyjaźniają się z człowiekiem i jest to zwierzę raczej do obserwacji (jak rybki w akwarium) niż do brania na ręce i przytulania.

Tekst: Christian Schabinger
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Przemek
  lis 05, 2015 - 10:50 PM

  Dzięki za super artykuł 🙂 kiedyś miałem żółwia czerwonolicego i teraz właśnie myślę nad kupnem tego jakże zacnego gatunku 🙂

  Reply
 2. Paweł
  lis 26, 2015 - 11:18 AM

  Czy mają państwo w sklepie w Warszawie żółwiki wonne? Chciałbym zakupić samca bądź jeśli jest to jeszcze samice. Jest możliwość sprawdzenia czy gdzieś w Warszawie lub w jej okolicach jest żółw wonny?

  Reply
 3. Paweł
  lis 26, 2015 - 11:21 AM

  Czy mam dla niego odpowiednie warunki?
  Akwarium 65l.
  Grzałka
  Filtr kubełkowy
  Lampa grzewcza
  Napowietrzacz.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu