zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa

Zapalenie uszu jest niestety dosyć częstą przypadłością u kudłaczy. Powodem tego jest między innymi specyficzna budowa kanału słuchowego, który biegnie niemal pionowo w dół, a pod koniec mocno zakręca. Dodatkowo wiele psiaków ma wiszące lub całkowicie oklapnięte małżowiny uszne, zasłaniające wejście do owego kanału. W cieple i wilgotnym środowisku łatwo mogą namnażać się tam bakterie. Do ucha mogą też dostawać się drobne fragmenty liści, traw albo roślin, które potem zaczynają przeszkadzać. Zdarza się też, że psiak zarazi się świerzbowcem usznym albo ma alergię. Kłopoty z uchem pojawiają się także wówczas, gdy do ucha dostanie się woda, na przykład podczas kąpieli albo pływania w jeziorze. Zapalenie ucha u psa właściwie zawsze zaczyna się od strony zewnętrznej, ale nieleczone może przerodzić się w zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego, co jest o wiele trudniejsze do wyleczenia i o wiele groźniejsze dla zdrowia zwierzaka. Jeśli zignorujemy problem, może się skończyć tak, że pupil ogłuchnie.

Pielęgnacja uszu psa

Zapalenie ucha u psa – objawy

Zapaleniu ucha towarzyszy przede wszystkim świąd, wiec zwierzak mocno się drapie. Czasami tak trudno jest mu wytrzymać, że nie tylko atakuje pazurami, ale także uderza uchem o pobliskie meble. Samo strzepywanie uszu także jest bardzo popularne. Podrapana i uszkodzona skóra może pokryć się drobnymi rankami albo nawet krostkami. Im dłużej psiak się drapie, tym większe jest ryzyko zakażenia: do ran mogą się przecież dostać bakterie i grzyby. Im głębiej zapalenie zawędruje w kanale słuchowym, tym ciężej jest je potem wyleczyć, dlatego tak ważna jest wczesna wizyta u weterynarza. Zapalenie ucha u psa można także poznać po wydzielinie sączącej się z ucha. Może mieć brunatny kolor albo wręcz czarny, zdarza się jednak również maź zielonkawa albo żółtawa, składająca się przede wszystkim z ropy. Wydziela ma nieprzyjemny zapach i mogą jej towarzyszyć także krwiaki na małożowienie, przebarwienia oraz opuchlizna. Jeśli zapalenie jest wynikiem alergii, zmiany skórne mogą pojawić się również w innych miejscach ciała, potrafi też wystąpić równolegle zapalenie spojówek.

Leczenie zapalenia ucha u psa

Diagnozowanie i leczenie koniecznie zostawmy specjaliście, bo na własną rękę możemy jeszcze bardziej psiakowi zaszkodzić. Weterynarz zajrzy do kanału słuchowego za pomocą specjalnego przyrządu – otoskopu – i w razie czego pobierze próbki wydzieliny z ucha do badań laboratoryjnych. W ciężkich przypadkach zdarza się też, że trzeba wykonać badanie RTG głowy. Jak leczy się takie zapalenie ucha u psa? Wszystko zależy od przyczyny. Wszelkie ciała obce trzeba usunąć, świerzbowca leczy się preparatami na pasożyty, w przypadku infekcji potrzebne będą leki przeciwgrzybiczne albo przeciwbakteryjne. Zazwyczaj weterynarz przepłucze też ucho specjalną mieszanką, która oczyszcza i chroni. Czasami potrzebny jest antybiotyk, kiedy indziej wystarczają środki antyseptyczne. Podstawą jest zawsze porządne wyczyszczenie ucha. Na alergię dostaniemy środki przeciwhistaminowe i sterydowe.

Jak zapobiegać zapaleniu ucha u psa?

Metod zapobiegania zapaleniu uszu jest kilka. Są niestety rasy o wiele bardziej narażone na tę chorobę, ze względu na samą budowę kanału i małżowin usznych. Wśród nich są pudle, bernardyny czy owczarki niemieckie. Aby obniżyć ryzyko choroby należy koniecznie regularnie nie tylko sprawdzać samodzielnie, ale także czyścić psu uszy (sprawdź, jak poprawnie czyścić uszy u psa KLIK). Częste oglądanie małżowin i kanału słuchowego sprawi także, że w razie jakichkolwiek dolegliwości zauważymy je naprawdę szybko. Ostrożnie także z kąpielami – zawsze należy potem porządnie wytrzeć albo wysuszyć uszy. Nie pozwólmy też psiakowi wystawiać głowy przez okno podczas jazdy autem, bo może mu naprawdę mocno przewiać uszy. Raz na jakiś czas trzeba też odwiedzić weterynarza, aby obejrzał głębiej kanał słuchowy i zrobił profesjonalne płukanie uszu.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu