zapalenie ucha u kota

Zapalenie ucha u kota

Zapalenie ucha u mruczka to nie tylko bardzo nieprzyjemna i często bolesna dolegliwość, ale także poważny problem zdrowotny, którego nie wolno lekceważyć i należy jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza. Zazwyczaj potrzebny jest antybiotyk w maści. Jeżeli tylko zauważymy niepokojące objawy u pupila, nie powinniśmy z taką wizytą zwlekać. Zapalenie ucha wydaje się mało groźne, ale to bardzo mylne przekonanie. Nieleczone może doprowadzić nawet do głuchoty.

Pielęgnacja uszu kota

Zapalenie ucha u kota – objawy

Dolegliwości z uszami to niestety bardzo częsty problem, zarówno u mruczków, jak i u innych zwierzaków. U weterynarzy można spotkać mnóstwo właścicieli pupili, którzy przychodzą po pomoc i poradę, bo ich czworonóg najprawdopodobniej ma właśnie tego typu problem. Najważniejsze jest wczesne zareagowanie, bo – tak jak w przypadku wielu innych chorób – o wiele łatwiej leczy się zapalenie ucha na początkowym etapie rozwoju niż w stanie bardzo zaawansowanym. Ucho posiada wiele kanałów i uchyłków, więc zapalenie może wędrować, aż dotrze naprawdę bardzo głęboko. Jak zatem rozpoznać, że nasz mruczek zmaga się z takim schorzeniem? Zaniepokoić powinno nas częste, dosyć gwałtowane drapanie się pupila po uchu i jego okolicach. Wśród objawów wymienić też można potrząsanie i charakterystyczne strzepywanie uchem, jakby coś się zwierzakowi do niego przykleiło i próbował się tego czegoś pozbyć. Warto wówczas również obejrzeć z bliska kocie ucho. Możemy zaobserwować zmianę koloru wewnątrz ucha albo nawet pojawiające się skrzepy w ciemnym, a czasem nawet czarnym kolorze. Przy zapaleniu ucha występować może nadmierna produkcja woskowiny, a także pojawić się nieprzyjemny zapach, który poczujemy, kiedy tylko pochylimy się mocniej nad kocim uchem.

Zapalenie ucha u kota – przyczyny

Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie ucha zewnętrznego, czyli tej części, która jest najbardziej wysunięta (czyli znajduje się najdalej od głowy). Bardzo często zapalenie ucha u kota ma podłoże pasożytnicze, a prym wiedzie tutaj świerzbowiec, który wywołuje, jak sama nazwa wskazuje, świerzb. Świerzbowiec może zaatakować mruczki w każdym wieku, także kocięta. Poza pasożytami, zapalenie ucha wywołują grzyby lub bakterie (na przykład gronkowce). Czasami do problemów z uszami doprowadzają też kłopoty skórne. Pamiętajmy, że nasz pupil może zarazić się poprzez kontakt bezpośredni od innego zwierzaka. Zdarza się też, że wywołuje ja sam właściciel, źle pielęgnując uszy czworonoga, na przykład wpychając zbyt głęboko patyczki higienicznie do przewodu słuchowego (to bardzo niebezpieczne!) albo wręcz przeciwnie: zaniedbując jakąkolwiek higienę uszu zwierzaka. Zapalenie uszu występuje również wtedy, kiedy nieumiejętnie wykąpiemy mruczka i woda dostanie się do jego uszu. Pewne rasy są bardziej podatne na zapalenie uszu niż inne, ale choroba jest bardzo popularna i może się przytrafić każdemu futrzakowi.

Leczenie zapalenia ucha u kota

Z zapaleniem ucha należy koniecznie udać się do weterynarza. Ten zbada zwierzaka, oglądając jego ucho przy użyciu specjalnego sprzętu. Leczenie zazwyczaj trwa mniej więcej dwa tygodnie i polega na podawaniu antybiotyku, która najczęściej ma postać maści. Mruczek może też dostać specjalne krople i płyny do płukania ucha (albo uszu, bo zdarza się, że zwierzak cierpi na obustronne zapalenie). W przypadku zakażenia grzybem albo bakteriami, lekarz może też przepisać dodatkowe środki lecznicze. Musimy zadbać również o to, aby pupil miał ciepło w uszy, a zatem upewnić się, że w mieszkaniu nie ma przeciągów. Do czasu wyleczenia się mruczek nie powinien przesiadywać na balkonie albo w ogrodzie. Jeżeli jest natomiast kotem regularnie wychodzącym i zatrzymanie go w domu jest niemożliwe, warto pomyśleć także o jakiejś maści osłonowej (można spróbować też z czapką, ale mało który pupil nie pozbędzie się takiego gadżetu w ciągu kilku minut).

Zdarzają się również bardziej poważne schorzenia uszu, przy których niezbędna okaże się operacja. Dotyczy to zwłaszcza usuwania krwiaka. Powstaje on, kiedy zwierzak zbyt intensywnie się drapie i przebija pazurem fragment ucha (jego wewnętrzną część). Podczas operacji weterynarz musi odsłonić przewód słuchowy, aby dostać się do krwiaka i bezpiecznie go usunąć. Taki krwiak może wypatrzeć nawet właściciel, jeśli zajrzy trochę głębiej do kociego ucha.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu