Sklep online
Sklep online

Zapalenie sutków u suki

Zapalenie sutków, czyli bardziej fachowo zapalenie gruczołów mlecznych, określane także mianem mastitis, jest u suk chorobą o podłożu bakteryjnym. Winowajcami są tu głównie bakterie z rodzaju  Staphylococcus.

Co ciekawe, ich obecność w gruczołach mlecznych nie musi wcale oznaczać choroby. Wręcz przeciwnie, jest właściwie zupełnie normalne, pod warunkiem, że ich liczba utrzymuje się na nieszkodliwym dla organizmu poziomie.

Choroba rozwija się wówczas, gdy bakterie z jakiegoś powodu zaczynają się nadmiernie namnażać. Większość przypadków dotyczy okresu laktacji poporodowej i ciąży urojonej. Zdarza się jednak, iż stany zapalne sutka towarzyszą rozwojowi niektórych rodzajów guzów.

Objawy i przebieg zapalenia sutków u suki

Zapalenie sutków u suk może obejmować tylko jeden gruczoł mlekowy, co zdarza się najczęściej lub – rzadziej – kilka albo wszystkie umieszczone po jednej stronie brzucha. Choroba może też przyjmować jedną z czterech postaci: ostrej, podklinicznej, ropnej i zgorzelinowej.

Sutek bądź sutki u cierpiącej na zapalenie gruczołów mlekowych suczki zwykle są silnie obrzęknięte, zaczerwienione i wyraźnie cieplejsze lub wręcz gorące. Wydobywające się z nich mleko jest szare lub żółte. Zamiast mleka z sutka może też wypływać ropna wydzielina.

W postaci zgorzelinowej skóra na sutkach pęka, tworzą się wrzody i ropiejące przetoki, a wydzielające się mleko wyraźnie śmierdzi. Suczka nie tylko jest wyraźnie osłabiona, ma również podwyższoną temperaturę i wymiotuje. W tej postaci choroba stanowi poważne zagrożenia dla życia zwierzęcia.

Najbardziej podstępną wydaje się jednak być postać podkliniczna zapalenia sutków. U matki trudno wówczas zauważyć jakiekolwiek objawy. Ponieważ wydaje się być zdrowa, pozwalamy szczeniętom pić zakażone mleko. Może to prowadzi to do ich osłabienia lub nawet śmierci – pozornie zupełnie z nie znanych przyczyn.

Leczenie zapalenia sutków u suki

Zapalenie gruczołów mlecznych jest bardzo poważną chorobą, której nie można lekceważyć. Lepiej też nie próbować leczyć ją domowymi sposobami – szkoda ryzykować życiem matki i jej dzieci.

Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie sutków u naszej suczki zabierzmy ją do gabinetu weterynaryjnego. Z lekarzem weterynarii warto się również skonsultować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u jej dzieci. Takich, jak nietypowe zachowanie, niepokój, wymioty czy podwyższona temperatura.

Diagnozę stawia się na podstawie badań klinicznych i laboratoryjnych. Zapalenie gruczołów mlecznych leczy się przede wszystkim antybiotykami, ale jako wspomaganie lekarz może zalecić też okłady na zainfekowane sutki. W poważnych przypadkach koniecznym jest też uniemożliwienie szczeniętom ssania.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Tasiemiec psi

Choroby pasożytnicze są na ogół mylnie przypisywane jedynie porzuconym lub zaniedbanym czworonogom. W rzeczywistości problem jest dużo bardziej powszechny, niż pozornie może się wydawać. Do zarażenia pasożytami może bowiem dojść...

Czytaj więcej
Kaganiec skórzany dla psa

Niektórzy właściciele czworonogów wystrzegają się kagańców jak ognia. Tymczasem z wielu powodów, w tym przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, akcesorium to powinno być podstawowym wyposażeniem każdego psiaka. Jednak dobór odpowiedniego...

Czytaj więcej
Żywienie psa bardzo aktywnego

Mówiąc o psach bardzo aktywnych, mamy na myśli przede wszystkim psy pracujące. Zaliczamy do np. nich psy myśliwskie, które często uczestniczą w polowaniach, psy zaprzęgowe, psy biorące udział w zawodach...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram