Zapalenie sutków u suki

Zapalenie sutków u suki

Zapalenie sutków, czyli bardziej fachowo zapalenie gruczołów mlecznych, określane także mianem mastitis, jest u suk chorobą o podłożu bakteryjnym. Winowajcami są tu głównie bakterie z rodzaju  Staphylococcus.

Co ciekawe, ich obecność w gruczołach mlecznych nie musi wcale oznaczać choroby. Wręcz przeciwnie, jest właściwie zupełnie normalne, pod warunkiem, że ich liczba utrzymuje się na nieszkodliwym dla organizmu poziomie.

Choroba rozwija się wówczas, gdy bakterie z jakiegoś powodu zaczynają się nadmiernie namnażać. Większość przypadków dotyczy okresu laktacji poporodowej i ciąży urojonej. Zdarza się jednak, iż stany zapalne sutka towarzyszą rozwojowi niektórych rodzajów guzów.

Objawy i przebieg zapalenia sutków u suki

Zapalenie sutków u suk może obejmować tylko jeden gruczoł mlekowy, co zdarza się najczęściej lub – rzadziej – kilka albo wszystkie umieszczone po jednej stronie brzucha. Choroba może też przyjmować jedną z czterech postaci: ostrej, podklinicznej, ropnej i zgorzelinowej.

Sutek bądź sutki u cierpiącej na zapalenie gruczołów mlekowych suczki zwykle są silnie obrzęknięte, zaczerwienione i wyraźnie cieplejsze lub wręcz gorące. Wydobywające się z nich mleko jest szare lub żółte. Zamiast mleka z sutka może też wypływać ropna wydzielina.

W postaci zgorzelinowej skóra na sutkach pęka, tworzą się wrzody i ropiejące przetoki, a wydzielające się mleko wyraźnie śmierdzi. Suczka nie tylko jest wyraźnie osłabiona, ma również podwyższoną temperaturę i wymiotuje. W tej postaci choroba stanowi poważne zagrożenia dla życia zwierzęcia.

Najbardziej podstępną wydaje się jednak być postać podkliniczna zapalenia sutków. U matki trudno wówczas zauważyć jakiekolwiek objawy. Ponieważ wydaje się być zdrowa, pozwalamy szczeniętom pić zakażone mleko. Może to prowadzi to do ich osłabienia lub nawet śmierci – pozornie zupełnie z nie znanych przyczyn.

Leczenie zapalenia sutków u suki

Zapalenie gruczołów mlecznych jest bardzo poważną chorobą, której nie można lekceważyć. Lepiej też nie próbować leczyć ją domowymi sposobami – szkoda ryzykować życiem matki i jej dzieci.

Gdy tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie sutków u naszej suczki zabierzmy ją do gabinetu weterynaryjnego. Z lekarzem weterynarii warto się również skonsultować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów u jej dzieci. Takich, jak nietypowe zachowanie, niepokój, wymioty czy podwyższona temperatura.

Diagnozę stawia się na podstawie badań klinicznych i laboratoryjnych. Zapalenie gruczołów mlecznych leczy się przede wszystkim antybiotykami, ale jako wspomaganie lekarz może zalecić też okłady na zainfekowane sutki. W poważnych przypadkach koniecznym jest też uniemożliwienie szczeniętom ssania.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu