{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zalety sterylizacji (kastracji) kotów

Na wstępie muszę zaznaczyć, że pojęcia „kastracja” i „sterylizacja” nie są jednoznaczne (szerzej pisałem w artykule Sterylizacja i kastracja kotów), ale w tym artykule będę ich używał zamiennie, w odniesieniu do chirurgicznego usunięcia gruczołów płciowych. Zabieg ten jest coraz powszechniej stosowaną metodą pozbawienia płodności, nie tylko u kotów domowych, ale też u ich wolno żyjących krewniaków. Zapobieganie niekontrolowanemu i niepożądanemu rozmnażaniu jest wszakże największą, ale nie jedyną zaletą kastracji. Właściciele kotów mają z niej inne korzyści.

Zapobieganie rozmnażaniu kotów

Zacznijmy jednak od kwestii ograniczania rozrodczości kotów. Istnieją różne metody, niemniej jednak kastracja jest z nich wszystkich najpewniejszą. Daje 100% gwarancji, że zwierzęta nigdy nie zostaną rodzicami.

Inne często stosowane metody sterylizacji kotów nie są już tak pewne. Przykładem może być nadal popularne podawanie preparatów hormonalnych kotkom. Owszem hamują one ruje, ale możemy obserwować różnice w ich działaniu, które wynikają z różnic metabolizmu u poszczególnych osobników. Łatwo więc przegapić na przykład moment, w którym podany zwierzęciu preparat przestaje działać. Nie mówiąc już o tym, że istnieje ryzyko, iż po prostu zapomnimy zaaplikować naszej podopiecznej kolejną dawkę.

Skuteczność i łatwość przeprowadzenia zabiegu kastracji sprawia, że jest to właściwie jedyna dobra metoda ograniczania populacji kotów wolno żyjących. A tym samym sposobem na poprawę warunków ich bytowania. Niestety, im więcej „dziczków” żyje w naszych miastach i na wsiach, tym trudniej im się wyżywić, znaleźć miejsca do spania itd. Zwiększa się też tempo rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. A zdolności rozrodcze kotów są bardzo duże!

Kastracja zapobiega znaczeniu rewiru przez kocury

Jak wszyscy wiemy, kocury mają zwyczaj znaczenia swoich rewirów moczem. Pół biedy, gdy wychodzą na dwór, gdyż strzykają głównie poza domem. Gorzej, gdy należą do kotów niewychodzących, wówczas bowiem ich terytorium ogranicza się do mieszkania, w którym żyją, w nim więc pozostawiają swe ślady zapachowe.

Zapach kociego moczu jest niezwykle intensywny i trudny do usunięcia. Nie tak łatwo też pozbyć śladów moczu z mebli i ścian. Nie mówiąc już o tym, że koci mocz po prostu niszczy powierzchnie na których został rozprowadzony.

Znaczenie terytorium moczem jest zachowaniem wrodzonym. Oznacza to, że nie można go kota oduczyć. Jedynym sposobem na pozbycie się problemu jest wykastrowanie kocura.

↓ MOKRE KARMY DLA KOTÓW STERYLIZOWANYCH ↓

Kastracja zapobiega męczącym rujom u kotek

Chyba nie ma nikogo, kto by nie słyszał „miłosnego śpiewu” kotek. Nawet dobiegający z podwórka jest trudny do zniesienia, a co dopiero, gdy dochodzi z sąsiedniego pokoju. Kotka po prostu wyje! Wydawane przez nią dźwięki są głośne, niskie i gardłowe. Jakby tego było mało, większość rujnych kotek strzyka jeszcze moczem, niczym kocury.

Ruje są męczące nie tylko dla właściciela, ale i dla samej kotki. Zwierzak niewiele wówczas je, traci na wadze, mniej śpi itd. Jeśli kotka nie jest kryta, jej ruje bywają częste i długotrwałe, co bardzo niekorzystnie odbija się na jej zdrowiu.

Jak już wspomniałem, by zapobiegać rujom, można podawać kotce preparaty hormonalne. O wiele lepszym i bezpieczniejszym sposobem jest jednak kastracja, ze względu na ewentualne skutki uboczne leków.

Kastracja zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób u kotów

Wbrew rozpowszechnionym jeszcze stereotypom kastracja nie odbija się poważnie na zdrowiu kotów. Wręcz odwrotnie! Na przykład u sterylizowanych kotek, znacząco zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów sutków – im wcześniej zabieg został przeprowadzony, tym to jest ono mniejsze – do zera zaś spada prawdopodobieństwo zachorowania na ropomacicze. Leki zapobiegające rujom zwiększą natomiast ryzyko wystąpienia tych chorób.

↓ SUCHE KARMY DLA KOTÓW STERYLIZOWANYCH ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu