Żaby

Żaby

Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych, mimo to warto spróbować.

Środowisko naturalne żab

Żaby zamieszkują wilgotne środowiska na całym świecie, klimatu ciepłego i umiarkowanego. Ponieważ są zwierzętami zmiennocieplnymi nie mogą oczywiście żyć w zimnych rejonach Ziemi.

Cechy budowy żab

Słowa „żaba” używa się, niezbyt poprawnie, w odniesieniu do przedstawicieli kilku różnych rodzin płazów bezogonowych. Jednakże wszystkie one posiadają pewne wspólne cechy.

Wszystkie mają podobną budowę ciała, krótki i szeroki tułów, z którym bezpośrednio łączy się duża zwykle głowa – nie posiadają szyi. Nie mają ogona, a przednia para kończyn jest zawsze dłuższa od tylnej.

Ciało okryte jest nagą i cienką skórą, w której znajdują się liczne gruczoły. U niektórych gatunków na ciele znajdują się także gruczoły jadowe, na przykład u pięknie ubarwionych południowoamerykańskich drzewołazów. Cienka skóra może stanowić dodatkowy narząd oddechowy, ale nie jest dobrą barierą dla wszelkich szkodliwych substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza ciała płazów.

Zachowanie i wymagania żab

Ciało okryte jest nagą i cienką skórą, w której znajdują się liczne gruczoły. Cienka skóra może stanowić dodatkowy narząd oddechowy, ale nie jest dobrą barierą dla wszelkich szkodliwych substancji, które z łatwością przenikają do wnętrza ciała tych zwierząt.

Generalnie żaby nie należą do ruchliwych zwierząt i większość czasu spędzają w ukryciu. Mają bowiem wielu wrogów, a ich jedyną obroną (w większości przypadków) jest szybka ucieczka – długie i silnie umięśnione kończyny umożliwiają wykonywanie długich skoków.

Istnieją jednak gatunki, które dysponują trucizną. Wytwarzana jest w gruczołach skórnych i służy głównie do obrony defensywnej. Co ciekawe najbardziej jadowite gatunki są najbardziej jaskrawo ubarwione.

Pożywienie żab

Wszystkie żaby są drapieżnikami, ale ich ofiarami padają głównie drobne bezkręgowce. Tylko nieliczne gatunki są wstanie upolować i połknąć większą zdobycz, na przykład niewielkiego gryzonia.

Rozmnażanie żab

Larwy żab rozwijają się w wodzie. Bardzo wyraźnie różnią się budową ciała od swych rodziców. Przede wszystkim mają ogony, ale nie posiadają nóg. Nie mają płuc, oddychają skrzelami. Oczywiście są bezpłodne.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu