{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Wprowadzanie nowej karmy dla kota

Wprowadzenie nowej karmy do kociego jadłospisu to niełatwe zadanie. Futrzaki bywają szalenie wybredne, a poza tym szybko przyzwyczajają się do określonego rodzaju pożywienia. Zbyt gwałtowne zmiany w codziennej diecie mogą skończyć się poważnymi zaburzeniami trawienia. Jak w takim razie bezpiecznie przestawić kota na nową karmę?

Zmiana karmy dla kota? Są na to sposoby!

Każdy, kto kiedykolwiek miał kota, wie z pewnością, że te zwierzaki zmian nie lubią. Szybko przyzwyczajają się do codziennej rutyny i utartych schematów, a każdą życiową rewolucję przypłacają ogromnym stresem. A warto dodać, że i koci charakter sam w sobie nie należy do najłatwiejszych. Futrzaki potrafią być niezwykle uparte i jeśli postanowią nie jeść jakiejś karmy, to nie zjedzą jej za żadne skarby.

Koci charakter ma swój urok, ale kiedy przychodzi do wyzwań, takich jak zmiana karmy, zaczynają się kłopoty. Problemem jest nie tylko namówienie pupila do zjedzenia czegoś innego niż zwykle, ale też wprowadzenie pokarmu tak, aby kot nie przypłacił tego biegunką. Jak sobie poradzić? Na szczęście jest na to pewien sposób!

Zmiana karmy u kota – kiedy jest potrzebna?

Nawet jeśli serwujemy pupilowi najlepszą karmę, to w końcu może przyjść moment, gdy trzeba będzie ją zmienić. Potencjalnych powodów jest bardzo wiele. Najbardziej oczywisty z nich to wiek naszego czworonoga. Pamiętajmy, że koty mają różne potrzeby żywione na każdym etapie życia. Dorosłego mruczka będziemy karmić zupełnie inaczej niż kociaka czy seniora, więc zmiana diety na tych etapach jest po prostu konieczna.

Częstym powodem zmian w diecie kota są także różnego typu choroby czy dolegliwości. Zwykle na nową karmę przestawia się zwierzaki po sterylizacji, koty borykające się z cukrzycą lub chorobami nerek. Co więcej, świadomość na temat żywienia zwierząt domowych wciąż się zmienia. Na rynku pojawiają się nowe, coraz lepszej jakości produkty, lepiej dopasowane do potrzeb naszych pupili. Z takich produktów też warto korzystać, nawet jeśli przestawienie kota na coś nowego zajmie trochę czasu.

Stopniowa zmiana diety u kota

Kot, który do tej pory jadł tylko jeden rodzaj karmy, będzie potrzebował trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego pożywienia. Pamiętajmy, że każdy mruczek ma swoje przyzwyczajenia i preferencje, więc trudno będzie mu tak po prostu pożegnać się z ulubioną przekąską. Co więcej, zbyt gwałtowne rewolucje w kocim jadłospisie często kończą się zaburzeniami trawiennymi, biegunką i wymiotami.

Dlatego właśnie nowy rodzaj karmy należy wprowadzać powoli i stopniowo. Zaczynamy od drobnych, pojedynczych kąsków. Potem stopniowo zwiększamy porcje.

 

↓ KARMY SUCHE DLA KOTA ↓

Jak przestawić kota na inną karmę?

Zmianę karmy dla kota przeprowadzamy w kilku etapach. Najpierw dorzucamy kąski nowej karmy do starej i mieszamy je razem. Odpowiednie proporcje to około 2/3 dziennej dawki starej karmy i 1/3 nowej. Tak wymieszane jedzenie podajemy przez 2-3 dni. Następnie zmieniamy proporcje pokarmów, tak aby nowy smakołyk stanowił połowę porcji.

Postępując w ten sposób, pozwalamy kotu poznać smak nowych rarytasów i przyzwyczaić się do ich aromatu. Przewód pokarmowy czworonoga zacznie wytwarzać enzymy niezbędne do strawienia nowego rodzaju pożywienia, dzięki czemu obejdzie się bez typowych dla kotów problemów żołądkowych. Po kolejnych dwóch dniach serwujemy kotu porcję składającą się w 1/3 ze starej karmy i w 2/3 z nowej. Dajemy kotu kolejne 3 dni na przyzwyczajenie się do zmian, a potem serwujemy wyłącznie nową karmę.

Co robić, gdy kot jest wybredny?

Stopniowe wprowadzanie nowej karmy i mieszanie jej z poprzednią to sposób, który sprawdza się w znakomitej większości przypadków. Niestety są też takie koty, które za nic na świecie nie zjedzą z miski niczego, jeśli tylko wyczują w niej zapach inny niż ten, do którego są przyzwyczajone. Co robić w takiej sytuacji?

Jeśli kot grymasi i nie chce jeść, nie pozostaje nam nic innego, jak uciec się do małego oszustwa. Aby zachęcić pupila do jedzenia, musimy trochę uatrakcyjnić posiłek. Możemy dodać do posiłku odrobinę oleju z łososia albo tłuszczu wołowego, którego aromat zamaskuje zapach nowej karmy. Pamiętajmy też o pilnowaniu regularnych pór karmienia i podawaniu posiłku zawsze w tym samym miejscu. Znajoma rutyna sprawi, że kot poczuje się bezpiecznie i komfortowo.

↓ PUSZKI/SASZETKI ↓

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu