{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Wiosna w oczku wodnym

Początek wiosny to gorący okres dla właścicieli ogrodów. Sieją, rozsadzają, przesadzają, przycinają… Jednym słowem pomagają ogrodom obudzić się z zimowego snu. Szczególnym elementem ogrodu są oczka wodne, którym wiosną należy poświęcić wiele uwagi. Oczko wodne niejednokrotnie jest sercem ogrodu, centralnym punktem, który wprowadza szczególną atmosferę i wokół którego skupia się ogrodowe życie. Pod jednym warunkiem: gdy oczko jest dobrze utrzymane.


Glony w oczku wodnym

Największym utrapieniem posiadaczy oczek wodnych są glony. Te niewielkie organizmy czekają na pierwsze promienie słońca, by rozpocząć intensywny wzrost i zamienić oczko w cuchnące bajoro. Walka z nimi jest trudna, wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwentnego wprowadzania jedynej efektywnej strategii, jaką jest atak na wielu frontach. Ten, kto liczy na szybki efekt, od samego początku stoi na przegranej pozycji. Niespełnione oczekiwania są przyczyną frustracji i w końcu zniechęcenia, które prowadzi do zasypania znienawidzonej dziury w ziemi i zaaranżowania w jej miejsce rabaty.


Jak walczyć z glonami w oczu wodnym:

  • Ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowym. Oczko w pełnym słońcu zawsze będzie narażone na masowy rozwój glonów. Zacienienie tafli wody przez kilka godzin dziennie można osiągnąć poprzez nasadzenie wyższych roślin w pobliżu brzegu, wykorzystanie elementów małej architektury lub przez odpowiednie usytuowanie oczka wodnego względem domu.
  • Wydajny, dobrany do objętości oczka filtr pozwoli utrzymać odpowiednią jakość wody. Od razu można zakupić urządzenie wyposażone w lampę UV. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza komórki glonów i niszczy ich zarodniki. Stosowanie lampy UV znacznie ułatwia walkę z glonami. Filtr należy regularnie czyścić.
  • Ograniczenie dopływu pierwiastków biogennych (azotu, fosforu) do oczka można osiągnąć przez zmniejszenie obsady ryb i rozważne karmienie markowymi pokarmami, których technologia wytwarzania uniemożliwia uwalnianie składników pokarmowych do wody. Jednorazowa dawka pokarmu powinna być zjedzona w czasie od 2 do 3 minut. Niezjedzony pokarm nie może godzinami unosić się na wodzie. Należy go wyłowić siatką, a w przyszłości stosować mniejsze dawki. Ryby w oczku wodnym nie muszą jeść codziennie. Mają do dyspozycji również pokarmy naturalne, takie jak owady i ich larwy. W niektórych pokarmach producenci obniżają zawartość fosforu, np. pokarm Tropical Pond Sticks Light.
  • Regularne usuwanie osadów zmniejsza ilość substancji pokarmowych, które są z nich uwalniane do wody na skutek działania bakterii. Obowiązkowo takie czyszczenie należy wykonywać na wiosnę i jesienią, a w małych oczkach wodnych częściej.
  • Z glonami o składniki pokarmowe konkurują rośliny wyższe. Należy wprowadzić ich jak najwięcej do oczka i stworzyć im korzystne warunki życia. Wzrost glonów ograniczają rośliny pływające. Należy również sadzić rośliny podwodne, np. moczarkę, która wcześnie rozpoczyna wzrost.
  • Przydatne jest stosowanie preparatów, które ograniczają penetrację wody przez promienie słoneczne. Przykładem takiego środka jest Tropical Blue Guard Pond, który barwi wodę na kolor niebieski. Należy go stosować przed pojawieniem się glonów.
  • Glony nie lubią kwaśnej i bogatej w kwasy humusowe wody. Odczyn wody można obniżyć przy pomocy kwaśnego torfu (bez dodatków nawozowych), który w jutowych lub syntetycznych workach zatapia się na dnie oczka. Uwolnione z torfu kwasy humusowe i garbniki zabarwią wodę na kolor herbaty.
  • Na rynku pondowym dostępnych jest też wiele preparatów chemicznych ograniczających wzrost glonów zielonych. Ich skuteczność jest różna. Te najbezpieczniejsze dla środowiska wodnego i jego mieszkańców zawierają związki miedzi np. Tropical Algin Pond.
  • Ponadto szybkie obumieranie dużej masy glonów, które nie zostaną usunięte, może doprowadzić do katastrofy w oczku wodnym. Resztki glonów nie tylko uwolnią składniki pokarmowe do wody, przyczyniając się tym samym do kolejnego zakwitu, ale też ‒ w trakcie rozkładu ‒ pogorszą warunki tlenowe w oczku wodnym.

Racjonalne żywienie ryb w oczku wodnym:

Jak powinno wyglądać żywienie ryb w oczku wodnym…? Przede wszystkim nie należy ryb przekarmiać, gdyż wpływa to źle na ich ogólną kondycję oraz jakość wody, co w oczkach objawia się bujnym wzrostem glonów.

W sklepach zoologicznych i ogrodniczych można kupić wysokiej jakości pokarmy gotowe. Należy zwracać uwagę na wyroby sprawdzonych i uznanych firm, unikając jednocześnie pojawiających się lokalnie produktów o nieznanym składzie. Markowe produkty wcale nie muszą być drogie, a dają pewność wysokiej jakości i zadowolenia nabywcy np. Tropical Pond Sticks Mixed. Warto też sięgać po pokarmy, które oddziałują na zdrowie ryb poprzez stymulowanie ich układu odpornościowego. Taki produktem jest Tropical Koi&Goldfish Wheat Germ&Garlic Sticks, który jest świetnym rozwiązaniem w okresie wczesnej wiosny, gdy ryby są osłabione zimową hibernacją.

Autor:

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu