Terrarystyczny klasyk - Waran stepowy

Terrarystyczny klasyk – Waran stepowy

Waran stepowy (Varanus exanthematicus) to najbardziej popularny gad z tej rodziny, którego dość łatwo nabyć. Nie ma specjalnych wymagań, więc jego hodowla w terrarium nie nastręcza trudności. Jaszczurka ta dorasta do około 130 cm (wraz z ogonem), co jak na warana nie jest bardzo imponującym rozmiarem, choć w warunkach domowych to jednak dość sporo. Jego ojczyzną są skaliste pustynie, sawanny oraz suche i słabo porośnięte zarośla i lasy Czadu, Nigerii, Senegalu oraz Sudanu.

Terrarium dla warana stepowego

Waranowi stepowemu powinniśmy zapewnić dość spore terrarium o wilgotności powietrza 50-60% i temperaturze około 28°C (w najcieplejszym miejscu może dochodzić do nawet 38°C). Wystrój mogą stanowić skały, kamienie i konary drzew. Ze względu na to, że jest silną i masywną jaszczurką, elementy dekoracji powinny być  stabilnie ustawione i dobrze przymocowane, by zwierzę ich nie przewracało.

Gatunek ten prowadzi naziemny tryb życia, więc nie potrzebuje gałęzi do wspinania, ale możemy zainstalować mu w terrarium kilka solidnych półek z wygodnym wejściem. Mile widziane będą też kryjówki, w których waran będzie się chował. Do ich budowy mogą posłużyć wydrążone pnie lub grube elementy z kory czy skalne płyty. Ważne jest to, aby konstrukcja była solidna i nie spadła na zwierzę, kiedy będzie wewnątrz.

Mimo tego, że waran stepowy pochodzi z terenów suchych, w terrarium powinien mieć możliwość korzystania z basenu z wodą. Konieczna jest również lampa UVB.

Jeśli chodzi o wielkość terrarium, to oczywiście im będzie ono większe, tym lepiej. Minimalny rozmiar dla jednego dorosłego osobnika to 200-250 cm długości, 100-120 cm szerokości i 80 cm wysokości.

Zachowanie warana stepowego

Waran stepowy dość łatwo się oswaja i nie przejawia dużej agresji. Przyzwyczajony, z łatwością daje się brać na ręce, na których spędza czas badając otoczenie swoim rozdwojonym ciemno granatowym lub całkiem czarnym językiem. Jest bardzo ciekawski, dlatego poza terrarium należy mieć go pod ścisłą kontrolą.

Pomieszczenie dla niego, jak zresztą dla każdego warana, powinno być dobrze zamknięte, by zapobiec ucieczce gada – to bardzo inteligentne jaszczurki, więc szybko znajdą każdy słaby punkt. Najlepiej zainstalować zamek, który uniemożliwi przesunięcie szyby, co dla tak silnego zwierzęcia nie jest problemem.

Żywienie warana stepowego

Zapewnienie waranowi stepowemu odpowiedniej diety nie jest kłopotliwe. Drapieżnik ten w młodym wieku zjada bezkręgowce, mysie i szczurze noworodki, jako dorosłe zwierzę chętnie przyjmuje gryzonie, jajka i ryby. Im bardziej urozmaicona jest jego dieta, tym lepiej.

Należy jednak pamiętać, że waran stepowy to straszny żarłok i potrafi jeść bez opamiętania, dlatego trzeba pilnować jego diety i nie przekarmiać go. Niestety szybko tyje, a trudno mu później wrócić do prawidłowej masy ciała. Przekarmienie prowadzi też do problemów z przewodem pokarmowym.

Waran stepowy jest jak najbardziej świetnym kandydatem na domowego pupila, więc jeżeli dysponujecie Państwo odpowiednią przestrzenią, szczerze go polecam. To ciekawe i inteligentne zwierzę, a z opieki nad nim można czerpać dużo zadowolenia i satysfakcji.

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Robert Wieldzyk

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Paulina
    mar 27, 2019 - 10:17 PM

    Zastanówcie się co wy piszecie 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu