Terrarystyczny klasyk- Pyton Królewski

Terrarystyczny klasyk – Pyton królewski

Pyton królewski (Python regius) jest równie popularnym wężem z rodziny dusicieli, co wcześniej opisywany przeze mnie Boa dusiciel. Z uwagi na względnie małe rozmiary, od 120 do 150 cm długości, i olbrzymią liczbę odmian barwnych, zaskarbił sobie sympatię wielu terrarystów. Jego niewątpliwą zaletą jest również to, że łatwo się oswaja i rzadko przejawia agresję.

Gdy pyton królewski nie ma ochoty na nasze towarzystwo lub coś mu nie odpowiada, zwija się w kłębek, chowając głowę między zwoje ciała. Przyzwyczajony do kontaktu z ludźmi rzadko jednak zachowuje się w ten sposób. Kilka miesięcy temu kupiłem samca tego gatunku mojej nastoletniej córce, która konsekwentnie biorąc go na ręce, przyzwyczaiła go do swojego zapach i dotyku. Początkowo reagował zwijaniem się w kulkę, ale po po upływie 2-3 tygodni, po włożeniu ręki do terrarium, praktycznie sam na nią wchodzi i widać, że wędrowanie po dłoniach w żaden sposób go nie stresuje, a wręcz przeciwnie jest okazją do poznania nowych zapachów.

Terrarium dla pytona królewskiego

Jak już wspominałem wąż ten nie rośnie duży, dlatego dopasowanie terrarium do jego potrzeb w warunkach mieszkaniowych nie będzie trudne. Dla jednego dorosłego osobnika w zupełności wystarczy lokum o wymiarach 100cm x 40cm x50cm. Wewnątrz powinny znaleźć się kryjówki, do których wąż będzie mógł zmieścić się w całości, co wpłynie pozytywnie na jego zachowanie – możliwość ukrycia daje mu poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu wąż nie jest zestresowany. Konieczny jest również basen z czystą wodą. Gatunek ten rzadko się wspina, jednak dla urozmaicenia w terrarium może znaleźć się kilka półek.

Pyton królewski występuje w Afryce Zachodniej na terenie Ghany, Nigeri, Liberi, Senegalu i Ugandy, gdzie wilgotność powietrza nie jest wysoka, dlatego w terrarium wystarczy, że utrzymamy ją na poziomie 50%. Temperatura w dzień powinna wynosić około 25-28°C, pod promiennikiem ciepła może sięgać nawet do 30-32°C, w nocy zaś spadać do 24°C.

Żywienie pytona królewskiego

Karmienie tego węża nie powinno stanowić problemu. Chętnie zjada myszy i szczury, a w młodości ich noworodki. Można przekonać go również do spożywania rozmrożonego pokarmu.

Skoro jesteśmy przy temacie karmienia, warto wspomnieć o tzw. „głodówkach”, z których słyną pytony królewskie. Mają one miejsce zazwyczaj w okresie zimowym, gdy węże odmawiają przyjmowania jakiegokolwiek pokarmu. Najlepiej wówczas próbować podawać mu jedzenie co kilka dni. Trzeba też obserwować go, sprawdzając nie traci na wadze. Jeżeli tak, warto udać się z wężem do weterynarza.

Reasumując, pyton królewski posiada bardzo dużo cech, które czynią go idealnym wężem do hodowli w warunkach domowych. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że może być to pierwszy wąż w naszej przygodzie z terrarystyką. Zachęcam więc wszystkich do zainteresowania się tym gatunkiem, ponieważ jest tego wart. Przy odrobienie opieki odwdzięczy nam się niepowtarzalnymi doznaniami w obcowaniu z nim.

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Robert Wieldzyk

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu