Terrarystyczny klasyk- Boa Dusiciel

Terrarystyczny klasyk – Boa dusiciel

Boa dusiciel (boa constrictor) to chyba najbardziej znany wąż z rodziny dusicieli. Dla osób nie związanych z terrarystyką jest uosobieniem węża duszącego swoje ofiary. Jeżeli ktoś mało znający się na gadach widzi jakiegokolwiek węża z tej rodziny, choćby pytona, z reguły mówi “Ooo, boa dusiciel”. Świadczy to niewątpliwie o popularności tego gatunku, nawet wśród terrarystów. Nie znam takiego, który interesując się wężami, nie miał, nie ma, lub nie będzie miał w swojej kolekcji boa dusiciela. Sam jestem posiadaczem dwóch egzemplarzy tego gatunku.

Boa dusiciele są wężami dość często spotykanymi w handlu, a zatem łatwo je nabyć, no może z wyjątkiem rzadkich odmian. Duży wpływ na popularność tych węży ma również ich stosunkowo łagodny charakter – oswojenie nie nastręcza większych problemów, szybko więc stają się domowymi pupilami. Przyczyną jest także mnogość odmian, w jakich występują, a jest ich naprawdę wiele: pastel, motley, snow, sunglow, leopard, hypo – to zaledwie kilka z nich. Wybór jest naprawdę imponujący.

Rozmiar tego gatunku również działa na jego korzyść, jeżeli chodzi o hodowlę w warunkach domowych, Co prawda w większości publikacji nadal jest opisywany jako „stosunkowo duży”, jednak osobniki aktualnie występujące na rynku nie osiągają już niestety tak imponujących rozmiarów, jak ich kuzyni w naturze. Boa w stanie dzikim dorastają nawet do 3,5 metra długości, jednak egzemplarze z linii hodowlanych rzadko przekraczają 2,5 -3 metry.

Jego preferencje pokarmowe także czynią go idealnym podopiecznym. Boa chętnie zjadają wszelkiego rodzaju gryzonie, króliki oraz drób, więc opiekun nie ma większego problemu z zapewnieniem im urozmaiconej diety.

Terrarium dla boa dusiciela

W terrarium należy umieścić duży basen z czystą wodą, z którego wąż na pewno będzie często korzystał. Wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 65%, temperatura powietrza 28-32°C w dzień i około 25°C w nocy.

Młode osobniki chętnie wspinają się na konary i gałęzie, z wiekiem jednak chęć do tego spada i węże zaczynają preferować naziemny tryb życia. W naturalnym środowisku, czyli w lasach równikowych Ameryki Środkowej, Północnej i Argentyny, dorosłe osobniki tego gatunku najczęściej znajdowane są w jamach lub w plątaninie korzeni drzew, zdecydowanie rzadziej na drzewach, chyba że zmusi je do tego głód i chęć zapolowania na ptaki. Mimo to warto zainstalować w terrarium półki, na których nasz wąż będzie mógł się wygodnie ułożyć.

Jeśli chodzi o rozmiary terrarium dla jednego dorosłego osobnika, za wystarczające uznaje się takie o długości równej połowie węża, szerokości równej jednej trzeciej jego długości i wysokości około 50-60 cm. Sugerowałbym jednak nieco większe, zwłaszcza gdy planujemy umieść w nim basen i półki.

Boa dusiciel to silny wąż i terrarium dla niego musi być solidnie wykonane i odpowiednio zabezpieczone, by zwierzak nie mógł się z niego wydostać. Wystarczy zabezpieczenie w postaci zamka, który uniemożliwi rozsunięcie szyb.

Boa dusiciel to naprawdę fantastyczny gad i szczerze polecam jego hodowlę w warunkach domowych.

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Robert Wieldzyk

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu