Technika w terriarium - oświetlenie

Technika w terrarium: oświetlenie

Aby nasze terrarium spełniało wymagania przyszłych mieszkańców, musimy możliwie najlepiej wyposażyć je w niezbędne akcesoria. W tym artykule opowiem o sprzęcie stosowanym do oświetlenia terrarium.

Oświetlenie i ogrzewanie terrarium

Te dwa techniczne zagadnienia są ze sobą powiązane, ponieważ w terrarystyce spotykamy się z takim terminem, jak żarówki grzejne. Mogą one stanowić główny lub pomocniczy element grzejny terrarium.

Wyróżniamy cztery podstawowe kolory światła grzejnego:

  • biały i blado niebieski do ogrzewania terrarium w dzień
  • czerwony i prawie granatowy, które stosuje się jako źródło ciepła w nocy.

Ogrzewanie żarówkami jest idealnym rozwiązaniem np. w terrariach z żółwiami, ponieważ żółwie poszukując ochłody zagrzebują się w podłożu i zastosowanie ogrzewania podłogowego dałoby odwrotny skutek – im głębiej zakopywałby się żółw, tym miałby cieplej. Mogłoby to doprowadzić do przegrzania i śmierci zwierzęcia.

Źródłem światła w terrariach są również świetlówki zarówno rurowe, jak i wkręcane na gwint do takich samych opraw, jak żarówki. Świetlówki terrarystyczne są również źródłem promieniowania UVB, które umożliwia wytwarzanie w organizmach gadów witaminy D. Jest ona niezbędna w procesie przyswajania wapnia, co zapobiega chorobom kości.

Wybór świetlówki to bardzo ważny aspekt w tworzeniu terrarium i nie można go zbagatelizować. Źle dobrana pod kątem promieni UVB lub mocy w Watach, czy też źle zainstalowana, za nisko bądź za wysoko, będzie miała odwrotny od zakładanego wpływ na zwierzę i po pewnym czasie odbije się to niekorzystnie na jego zdrowiu.

Dla jakich grup zwierząt, jakie świetlówki UVB są dedykowane?

  • Świetlówki o mocy promieniowania UVB 12.0 przeznaczone są dla gatunków o naprawdę bardzo wysokim zapotrzebowaniu na promieniowanie UVB. Są to mieszkańcy najgorętszych pustyń, gdzie słońce operuje przez długi czas, utrzymując bardzo wysoką temperaturę.
  • Świetlówki o mocy promieniowania UVB 10.0 przeznaczone są dla zwierząt o wysokim zapotrzebowaniu na promieniowanie UVB. Zamieszkują one pustynie i półpustynie, gdzie przez długi czas są one wystawione na promieniowanie słoneczne.
  • Świetlówki o mocy promieniowania UVB 5.0 przeznaczone są dla gatunków o średnim zapotrzebowaniu na promieniowanie UVB. Głównie są to zwierzęta zamieszkujące lasy deszczowe, dżungle, bytujące w koronach drzew, gdzie promieniowanie rozpraszane jest przez liście.
  • Świetlówki o mocy promieniowania UVB 2.0 przeznaczone są dla gatunków o bardzo niskim zapotrzebowaniu na promienie UVB. Zamieszkujące one przede wszystkim dno lasów deszczowych oraz dżungli. Docierające do nich światło słoneczne jest już bardzo mocno przefiltrowane przez rośliny i jego moc jest znikoma.

Żarówki i świetlówki montujemy w specjalnych oprawach terrarystycznych, które posiadają optymalną konstrukcję.. Lampy nie mogą być przypadkowe. Pamiętajmy, że terraria o wysokiej wilgotności, gdzie odpowiednia izolacja lampy jest konieczna, po to żebyśmy nie zostali porażeni prądem. Lampy terrarystyczne zaopatrzone są również w siatki uniemożliwiające kontakt zwierząt z samą żarówką, co chroni je przed poparzeniem.

W terrariach lampy są bardzo mocno eksploatowane. Zapalone są przecież przez cały dzień lub noc, a w przypadku żarówek czerwonych często całą dobę. Materiały, z których wykonana jest lampa, muszą więc wytrzymać bardzo mocne nagrzewanie. Zastosowanie zwykłej oprawy może mieć fatalne konsekwencje.

Pamiętajmy, by przy zakładaniu terrariów, korzystać tylko z takich urządzeń technicznych, które są do tego celu dedykowane. Pozwoli mam to cieszyć się naszym hobby w bezpieczny sposób.

Następny artykuł również poświęcony będzie technice w terrarium.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Autor: Adam Wygralak
Zdjęcie: Kakadu

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu