Technika w terrarium: ogrzewanie i wilgotność

Technika w terrarium: ogrzewanie i wilgotność

Poprzedni artykuł poświęcony był oświetleniu w terrarium, tym razem mowa będzie o ogrzewaniu i wilgotności. Czyli jednym słowem o tym, jak w terrarium stworzyć odpowiedni „klimat”.

Ogrzewanie w terrarium

Zaczniemy od ogrzewania, ponieważ w poprzednim artykule trochę już o tym mówiliśmy, więc dokończymy ten temat. Dwoma głównymi urządzeniami przeznaczonymi do ogrzewania terrariów są maty i kable grzejne. Urządzenia te można kupić w kilku wariantach mocy w watach. Oczywiście to jaka mata czy kabel będą nam potrzebne, zależy od wielkości naszego terrarium.

Maty i kable działają na tej samej zasadzie: podłączone do prądu, nagrzewają się, podnosząc tym samym temperaturę w naszym terrarium. Matę instalujemy tylko na dnie lub ścianie terrarium, kabel zaś możemy również przeciągać po lianach, korzeniach, pnączach, by dogrzewać konkretne strefy terrarium. Pamiętajmy że oba te urządzenia grzewcze powinny być tak zainstalowane, aby mieszkańcy naszego terrarium nie mieli możliwości bezpośredniego kontaktu z nimi – zapobiegnie to ewentualnym poparzeniom.

Prócz wymienionych istnieje jeszcze jedno urządzenie do ogrzewania, a mianowicie kamień grzejny. Nie nagrzewa się on do takich temperatur, jak dwa pierwsze dlatego zwierzęta mogą mieć z nim bezpośredni kontakt. Ponadto stanowi w terrarium element aranżacji, czego o dwóch pozostałych powiedzieć nie można.

Wszystkie trzy mają wspólną cechę. Grzeją dopóty, dopóki ich nie wyłączymy. Aby więc nie przegrzać naszego terrarium, podłączamy je do termostatu i ustawiamy pożądaną wartość temperatury, umieszczamy czujnik temperatury w terrarium, po czym włączamy całą instalację do prądu. Tym sposobem utrzymujemy temperaturę na pożądanym poziomie.

Pamiętajmy decydując się na ogrzewane dna terrarium, maty lub kabla nie układamy na całej jego powierzchni. Chodzi o to, by temperatura dna była zróżnicowana, a zwierzęta miały możliwość przeniesienia się w chłodniejsze miejsca.

Wilgotność w terrarium

Jeżeli chodzi o utrzymanie wilgotności, tutaj także istnieje kilka możliwości. W terrariach dla zwierząt o małym zapotrzebowaniu na wilgotność, wystarczy miska z wodą, która parując będzie nieco podnosiła wilgotność. Terraryjne miski są ciężkie i stabilne, więc zwierzęta nie mogą ich wywrócić i wylać zawartość w ściółkę ( w przypadku niektórych mieszkańców terrarium zbyt mokre podłoże jest wysoce niezalecane).

Dla zwierząt potrzebujących większej wilgotności niż przeciętna, przeznaczonych jest kilka produktów. Najprostsze z nich to Dripper. To pojemnik z zaworem, który po napełnieniu wodą, umieszczamy ponad terrarium. Następnie do zaworu podłączamy przewód, którego koniec wkładamy do terrarium. Po otwarciu zaworu, zawartość pojemnika, kropla po kropli, spływa po liściach, lianach, kamieniach, podnosząc wilgotność. Urządzenie to jest także doskonałe do pojenia zwierząt, które wymagają ruchomej wody do picia, np. kameleony.

Kolejnym urządzeniem wspomagającym wilgotność oraz pojenie zwierząt wymagających ruchomej wody jest wodospad. Woda podawana jest w tym przypadku przez pompę z dolnej niecki na samą górę i spływa swobodnie, parując. Wodospady dostępne są w kilku wielkościach, tak że można pasują do różnych terrariów. Stanowią one również bardzo ciekawy i efektowny element wystroju.

Innym, nieco różniącym się od poprzednich, urządzeniem nawilżającym jest Fogger. To generator pary, zaopatrzony w pojemnik, który umieszczamy poza terrarium. Znajduje się w nim woda, która właśnie za pomocą Foggera jest rozbijana na cząsteczki pary. Poprzez zainstalowaną rurkę trafia ona do terrarium i osadza się na elementach wystroju, podnosząc wilgotność.

W terrariach ze zwierzętami wodno-lądowymi instalowane są baseny. Najczęściej tę rolę pełnią akwaria napełnione wodą tak, aby mieszkańcy mogli w niej swobodnie pływać. W przypadku takiego rozwiązanie zalecam stosowanie filtrów takich samych, jak w akwarystyce. Wtedy jakość wody w basenie przez długi czas pozostaje bardzo dobra i nie wpływa niekorzystnie na naszych pupili.

Na zakończenie dodam jeszcze, że aby móc sprawdzić prawidłowość ustawień wszystkich tych urządzeń. konieczne jest zamontowanie w terrarium termometru oraz hydrometru. Będziemy wiedzieli, czy wartość temperatury i wilgotności w naszym terrarium jest prawidłowa.

W kolejnym artykule zajmiemy się tematyką aranżacji z zagospodarowania przestrzeni w naszym terrarium.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu