{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Szczepienie przeciw wściekliźnie u kotów

Chociaż w Polsce nie ma żadnych obowiązkowych szczepień dla kotów, to mając na względzie dobro pupila, warto zapewnić mu ochronę przed groźnymi chorobami. Jedną z nich jest wścieklizna. Czy warto szczepić kota przeciw wściekliźnie? Kiedy należy podać pierwszą dawkę takiej szczepionki?

Choroby zakaźne, takie jak wścieklizna, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych podopiecznych. Niezależnie od tego czy nasz pupil jest typowym kanapowcem, czy też kotem wychodzącym, powinien otrzymać przynajmniej kilka podstawowych szczepień. Decydując się na zaszczepienie mruczka, zapewnimy ochronę nie tylko jemu, ale również pozostałym domownikom. Pamiętajmy, że choroby takie jak wścieklizna zagrażają także ludziom.

Czy koty trzeba szczepić przeciw wściekliźnie?

Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna, śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i ludzki. Patogeny roznoszą się poprzez ślinę, więc zakażenie następuje w wyniku ugryzienia przez chore zwierzę. Może to być zarówno zwierzę domowe, jak i dzikie, na przykład nietoperz, wiewiórka, lis czy kuna. Trzeba pamiętać, że wścieklizna wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną, a zakażenie nią zawsze kończy się śmiercią.

Istnieją jednak szczepionki, które skutecznie chronią przed zakażeniem wirusem wścieklizny. W Polsce do tej pory obowiązkowe były jedynie szczepienia psów, dziś przepisy nieco się zmieniły. Wciąż nie ma przepisów, które nakładałyby obowiązek szczepienia kotów na terenie całej Polski, za to pojawiły się rozporządzenia dotyczące mruczków z niektórych powiatów województwa mazowieckiego.

Nowe zasady dotyczące szczepienia kotów?

Pod koniec 2021 roku na terenie Mazowsza odnotowano większą liczbę przypadków wścieklizny. Pod koniec grudnia zeszłego roku wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów obowiązujący w kilku dzielnicach Warszawy i powiatów na terenie województwa. Właściciele mruczków ze wskazanych rejonów muszą zaszczepić kota nie później niż 30 dni od ukończenia 3 miesiąca życia, a następnie powtarzać szczepienie co 12 miesięcy. Brak szczepienia jest wykroczeniem, za które grozi nawet do 500 zł grzywny.

↓ PRODUKTY DLA KOTÓW NA PASOŻYTY ↓

Kiedy zaszczepić kota przeciw wściekliźnie?

Wielu weterynarzy zgadza się, że szczepienie przeciw wściekliźnie powinno być obowiązkowe dla wszystkich kotów, a zwłaszcza wychodzących. Choroba jest groźna i nie wolno jej lekceważyć, tym bardziej że ewentualne zakażenie zagraża nie tylko życiu pupila, ale również wszystkich domowników i osób z jego otoczenia.

Pierwsze szczepienie należy wykonać w 12 tygodniu życiu mruczka. Kolejną dawkę zwierzak przyjmuje po roku, a następne co 2-3 lata. Szczepionkę powinien otrzymać każdy kot, bez względu na to, jaki tryb życia prowadzi. Najbardziej narażone na zakażenie wścieklizną są koty wychodzące, które podczas swoich wypraw mają kontakt z innymi kotami i zwierzętami.

Inne obowiązkowe szczepienia dla kotów

Na co jeszcze warto zaszczepić kota? Pierwsze szczepienia ochronne podaje się kociętom w 8-9 tygodniu życia, czyli wtedy, gdy naturalna odporność nabyta wraz z mlekiem matki zaczyna słabnąć. Pierwszymi szczepieniami, o które warto poprosić weterynarza, są szczepionki przeciw zapaleniu jelit, kociej nosówce i kociemu katarowi. To absolutnie podstawowe szczepionki, które powinien otrzymać każdy mruczek, bez względu na to, jaki tryb życia prowadzi. Nawet jeśli nasz pupil nie wychodzi z domu, może zakazić się wirusem przyciesiom przez nas, czy to na ubraniach, czy butach.

Jeśli leży nam na sercu dobro pupila, warto pomyśleć też o szczepieniu przeciw chalmydii i białaczce. Pierwsze dawki obydwu preparatów podaje się około 8-9 tygodnia życia, a kolejną po 3-4 tygodniach. Powinny otrzymać je zwłaszcza koty wychodzące, nawet jeśli odwiedzają tylko przydomowy ogródek.

Warto pamiętać też, że szczepienie przeciw wściekliźnie, chlamydii i białaczce jest obowiązkowe dla kotów opuszczających kraj. Jeśli zatem zamierzamy w najbliższe lato podróżować wraz z pupilem, zadbajmy o odpowiednie szczepienia i paszport dla kota.

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu