Szczepienia fretek

Szczepienia fretek

Na dzień dzisiejszy najlepszym, znanym sposobem walki z chorobami zakaźnymi są szczepienia profilaktyczne. Nie wszyscy wiedzą, że można je wykonywać również u fretek. Pamiętajmy, by przed szczepieniem zaleca się zwierzaki odrobaczyć.

Przeciw jakim chorobom szczepimy fretki?

Fretki szczepimy przede wszystkim przeciw dwom chorobom: nosówce i wściekliźnie. Obydwie są śmiertelnie groźne dla zwierzęcia, a druga dodatkowo dla ludzi.

Szczepieniami przeciwko nosówce powinny być objęte wszystkie fretki, niezależnie od tego, czy wychodzą na dwór czy nie. Wirusy, które ją wywołują możemy bowiem zawlec do domu nawet na własnym ubraniu, a zarażenie się nimi praktycznie zawsze kończy się śmiercią zwierzaka.

Wścieklizną zarazić się można tylko poprzez bezpośrednio od jej nosiciela. Teoretycznie zatem fretki, które nigdy nie opuszczają mieszkania i nie mają kontaktu z obcymi zwierzętami są bezpieczne. Niemniej jednak wielu lekarzy weterynarii zaleca szczepić je przeciw wściekliźnie, a to z racji zagrożenia zdrowia ludzi.

Kalendarz szczepień fretek

U szczeniąt fretek pierwsze szczepienia przeciw nosówce wykonujemy zwykle, gdy skończą 8 tydzień życia, drugie zaś w 12 tygodniu życia. Później powtarzamy je co roku. Dorosłe zwierzęta, które nie zostały zaszczepione w dzieciństwie także początkowo szczepi się dwukrotnie, w odstępie 3-4 tygodni, a potem raz do roku.

Możliwe powikłania poszczepienne u fretek

Poważne niepożądane reakcję organizmu na szczepionkę nie zdarzają się często, jednak należy się liczyć z możliwością ich wystąpienia. Najbardziej groźny jest wstrząs, który zwykle pojawia się po około 15-45 minut po szczepieniu, dlatego weterynarze zalecają pozostanie poczekalni gabinetu przez godzinę po jej wykonaniu. Mniej groźnymi są takie reakcje, jak podwyższenie temperatury ciała, apatia, wymioty, chwilowy brak apetytu. Jeśli nie trwają one dłużej niż 2 dni.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu