Świerzb u kotów

Świerzb u kotów

Świerzb u kotów jest chorobą skóry wywoływaną przez roztocze. Stworzonka te, będące dalekimi krewniakami pająków, zamieszkują niemal wszystkie środowiska na Ziemi. Żyją także w naszych domach, na naszych ubraniach, meblach i pościeli. Są jednak tak małych rozmiarów, że po prostu ich nie zauważamy. Większość roztoczy jest w zasadzie niegroźna dla nas i naszych pupili, ale nie wszystkie. Niektóre z nich prowadzą pasożytniczy tryb życia. Do nich właśnie zaliczamy świerzbowce, które odżywiają się komórkami skóry kręgowców. Na ciele kotów pasożytują dwa ich gatunki: świerzbowiec uszny i świerzbowiec koci.

Świerzbowiec uszny u kotów

Świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis) żyje w kanale słuchowym kotów. O jego obecności świadczy brunatno-brązowa wydzielina o charakterystycznym, niezbyt przyjemnym zapachu. Jest ona mieszaniną martwego naskórka i odchodów pasożytów. Kot odczuwa swędzenie, dlatego intensywnie się drapie. Często trzyma głowę przechyloną w stronę zainfekowanego ucha i potrząsa nią, jakby chciał coś z uszu wytrzepać.

Swędzenie jest tak dokuczliwe, że biedne zwierzę często wręcz rozdrapuje sobie ucho aż do krwi. Otwarte rany są jak zaproszenie dla wszelkich zarazków, dlatego świerzbowi nierzadko towarzyszą wtórne zakażenia bakteryjne i grzybicze. Możemy wówczas zaobserwować takie objawy, jak zaczerwienienie skóry i wypadanie włosów na uchu.

Jeśli w porę nie zaczniemy leczyć naszego pupila, atak świerzbowców może się dla niego skończyć zapaleniem ucha środkowego lub wewnętrznego, a w konsekwencji głuchotą, a nawet śmiercią.

Świerzbowiec koci

Świerzbowiec koci (Notoedres cati) pażytuje na całym ciele naszych zwierzaków. Początkowo jednak umiejscawia się zwykle na zewnętrznej powierzchni małżowin usznych, karku szyi, pyszczku, ewentualnie łapkach. Samice drążą w skórze korytarze, w których składają jaja.

Jak łatwo się domyśleć, kot zaatakowany przez świerzbowce czuje swędzenie w miejscach ich obecności, dlatego uporczywie je drapie. Skutkuje to wyłysieniami, zaczerwieniem skóry, jej łuszczeniem, ranami i strupami. Niestety drapiąc się, zwierzak przenosi pasożyty na inne części swego ciała.

Leczenie świerzbu u kotów

Świerzb najłatwiej wyleczyć w początkowym stadium, zabierzmy zatem kota do lekarza weterynarii, jak tylko zauważymy pierwsze objawy. Z dwóch wymienionych wyżej gatunków znacznie łatwiej pozbyć się świerzbowca kociego, aplikując na skórę zwierzaka odpowiednie leki.

Bardziej odporny na leczenie jest świerzbowiec uszny. Istnieją trzy metody walki z tym pasożytem. Pierwsza z nich to leczenie miejscowe, polegające na starannym czyszczeniu wnętrza uszu i małżowin oraz smarowaniu ich przepisanymi przez lekarza specyfikami. Drugą metodą jest podawanie lekarstwa w zastrzykach. Choremu kotu można także zakraplać na kark specjalne preparaty, które zostają wchłonięte przez skórę. Dla lepszego efektu metody te bywają ze sobą łączone.

Czy człowiek może zarazić się świerzbem od kota?

Świerzbowiec uszny kotów nie stanowi dla nas dużego zagrożenia, ponieważ człowiek nie jest jego naturalnym żywicielem. Co drugi z opisanych wyżej gatunków. Ten niestety z łatwością przenosi się na ludzi, dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia zarażonego nim zwierzaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. marcepan
  sty 18, 2017 - 12:03 AM

  Kot przeokrutnie drapie się po brzuchu i zauważyłam bable w tym miejscu podobne do takich jak miałam ja kiedy cierpiałam na świerzb. I mam pytanie, otóż został mi specyfik którym sie leczyłam o nazwie novoscabin, czy mogłabym posamrować tym również kota? wiem że najważniejsza jest wizyta u wet, ale do tego czasu czy moge tego użyć?

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   sty 18, 2017 - 02:01 PM

   Pani Moniko,

   Zalecamy niezwłocznie udać się z pupilem do weterynarza. Środki dedykowane ludziom mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia kota. W związku z tym, odradzamy zastosowanie specyfiku, którym leczyła się Pani.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu