{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Sterylizacja kotki

Opieka nad malutkimi kociętami to nie tylko przyjemność, ale również ogromna odpowiedzialność za ich przyszłość. Znalezienie kochających domów dla wszystkich zwierzaków przychodzących na świat często jest bardzo trudne. Jeśli więc jesteśmy opiekunami kotki i nie planujemy prowadzenia hodowli, z pewnością powinniśmy pomyśleć o sterylizacji naszej pupilki. Na czym polega i jak przeprowadzana jest sterylizacja kotki? Jak opiekować się mruczącą podopieczną po sterylizacji?

Na czym polega sterylizacja kotki?

Termin „sterylizacja” w potocznym znaczeniu rozumiany jest jako pozbawienie samicy możliwości rozrodu. W odniesieniu do samców używane jest natomiast określenie „kastracja”. W rzeczywistości różnica między kastracją a sterylizacją nie wynika wcale z płci osobnika, u którego przeprowadzane są te zabiegi.

Sterylizacja kotki polega na przecięciu lub podwiązaniu jajowodów, natomiast kastracja – na całkowitym usunięciu jajników (zwykle razem z macicą). Sama sterylizacja nie chroni przed chorobami układu rozrodczego i nie powoduje zatrzymania rui, dlatego w praktyce kotki zwykle poddawane są zabiegowi kastracji.

Sterylizacja kotki – dlaczego warto ją przeprowadzić?

Kastracja to najskuteczniejsza metoda ochrony kotki przed niechcianą ciążą. Ma ona pozytywne skutki zarówno w ujęciu indywidualnym, jak i populacyjnym. Dzięki zabiegowi nie musimy martwić się losem małych kotków, które przyjdą na świat. W ten sposób przyczyniamy się też do ograniczania problemu bezdomności u zwierząt.

Zabieg kastracji jest pożądany także z powodów zdrowotnych. Wpływa on pozytywnie na równowagę hormonalną kociego organizmu. Pozwala zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko występowania u kotki groźnych chorób układu rozrodczego, takich jak ropomacicze, nowotwory gruczołu mlekowego. W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, która musi być stosowana w sposób ciągły, zabieg sterylizacji jest jednorazowy i rzadko powoduje poważne skutki uboczne.

Sterylizacja kotki w żaden sposób nie wpływa na jej charakter. Nie musimy się więc obawiać, że nasza pupilka zmieni się nie do poznania. Dzięki zabiegowi możemy jednak wyeliminować u naszej podopiecznej zachowania i problemy motywowane instynktem rozrodczym, towarzyszące rui i wywołane frustracją seksualną. Kotka może więc stać się mniej skłonna do ucieczek i dalekich wędrówek, przestać znaczyć teren czy intensywnie wokalizować.

↓ ZABAWKI DLA KOTA ↓

Kiedy wykonać sterylizację kotki?

Wykonanie zabiegu sterylizacji u kotki jest zalecane po osiągnięciu przez nią dojrzałości płciowej. Najczęściej przeprowadza się go po pierwszej rui, czyli w wieku minimum 6-12 miesięcy. Termin zabiegu powinien być wyznaczony przynajmniej 2 tygodnie po zakończeniu rui. Sterylizacji kotki nie należy wykonywać w trakcie rui – grozi to poważnym krwotokiem.

Coraz popularniejsze staje się też sterylizowanie kotek przed pierwszą rują, czyli już w wieku około 3-6 miesięcy. Kotki sterylizowane w wieku młodzieńczym zwykle lepiej znoszą narkozę i szybciej dochodzą do siebie po operacji. Zyskują ponadto niemal 100% ochronę przed nowotworem sutka.

Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

Choć zabieg kastracji uznawany jest za stosunkowo bezpieczny i mało inwazyjny, niesie pewne ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym. Z tego względu przed jego wykonaniem niezbędna jest gruntowna kontrola stanu kociego zdrowia. Konieczne jest przede wszystkim pełne badanie krwi. Dodatkowo lekarz może zalecić przeprowadzenie badania serca.

Umawiając pupilkę na sterylizację, pamiętajmy o swoich planach. Zaplanujmy operację w taki sposób, abyśmy mogli pozostać w domu z kotką przez pierwsze dni po zabiegu. Po ustaleniu terminu sterylizacji kotki powinniśmy zakupić kilka niezbędnych produktów. Przydatne będzie przede wszystkim ubranko pooperacyjne, które zabezpieczy ranę przed lizaniem przez kotkę i zanieczyszczeniem. Powinniśmy zakupić także specjalną karmę dla kotów w okresie rekonwalescencji, która pomoże naszej pupilce szybko odzyskać siły po zabiegu.

Kotka przed sterylizacją nie powinna spożywać pokarmu. Ostatni posiłek możemy jej podać około 12 godzin przed zabiegiem. Wodę warto odstawić 2 godziny przed operacją.

W dniu zabiegu zachowajmy spokój, by niepotrzebnie nie stresować naszej pupilki. Zadbajmy o komfort kociej podróży – umieśćmy kotkę w transporterze z miękkim kocykiem, na którym wypoczywała w zaciszu domowym. Znajomy zapach podziała kojąco na naszą podopieczną.

Sterylizacja kotki – przebieg

Zabieg sterylizacji należy do rutynowych i nie jest zbyt skomplikowany. Wykonywany jest po podaniu kotce znieczulenia ogólnego. Po usunięciu sierści z brzucha kotki, lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, a następnie usuwa gonady i macicę oraz zakłada szwy. Dodatkowo kotce podawany jest antybiotyk i lek przeciwbólowy. Czas trwania zabiegu zwykle waha się od 30 minut do 1 godziny. Po operacji kotka musi pozostać w gabinecie aż do pełnego wybudzenia z narkozy, co może potrwać nawet kilka godzin.

Jak opiekować się kotką po sterylizacji?

Kotka po sterylizacji potrzebuje wyjątkowo troskliwej opieki. Pupilkę możemy odebrać z gabinetu dopiero wtedy, gdy w pełni się wybudzi. Warto owinąć kotkę ciepłym kocykiem – zwierzaki po operacji są szczególnie narażone na wychłodzenie.

Gdy już przybędziemy do domu, musimy zapewnić kotce ciche, ciepłe i spokojne miejsce do wypoczynku. W kąciku dla kociej rekonwalescentki powinno znaleźć się miękkie, niskie legowisko z grubą wyściółką zapewniającą dobrą izolację termiczną. Legowisko trzeba umieścić na podłodze. Powinniśmy też zadbać o odpowiednią aranżację przestrzeni, by uniemożliwić kotce wspinaczkę i skoki. Usuńmy lub zabezpieczmy meble, drapaki i inne wysokie obiekty. Koniecznie postawmy kuwetę w pobliżu kociego legowiska, by nasza podopieczna nie musiała pokonywać do niej długiej drogi.

Po upływie około 6 godzin od wybudzenia możemy podać kotce wodę i niewielką porcję pożywienia. Najlepiej karmić kotkę lekkostrawną mokrą karmą. Jeśli nasza podopieczna nie chce jeść, sięgnijmy po pokarmy o podwyższonej smakowitości.

Kotki po sterylizacji zwykle bardzo szybko dochodzą do siebie. Niektóre próbują wracać do normalnej aktywności nawet już dzień po zabiegu, a jedynym problemem dla nich wydaje się zbędne ubranko.

Bacznie obserwujmy jednak naszą mruczącą pupilkę po sterylizacji. Nie wypuszczajmy jej samej na zewnątrz. U kotek po sterylizacji często występuje tzw. depresja kubraczkowa, spowodowana ograniczeniami w normalnych zachowaniach pielęgnacyjnych. Objawia się ona ogólną apatią i niechęcią do ruchu czy jedzenia. Kotka może stać się jednak apatyczna na skutek powikłań po zabiegu, dlatego wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi.

W czasie rekonwalescencji po sterylizacji powinniśmy regularnie kontrolować stan rany pooperacyjnej, odkażać miejsce cięcia i stawiać się z pupilką na ustalone wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Zdjęcie szwów zwykle wykonywane jest po 10-14 dniach od zabiegu.

Warto pamiętać, że u wysterylizowanych zwierząt, ze względu na wolniejsze tempo metabolizmu, zwiększa się ryzyko nadwagi i otyłości. Z tego powodu po kastracji należy podawać mruczącej pupilce karmę o zmniejszonej kaloryczności. Najlepiej sięgnąć po specjalną karmę dla kotów po sterylizacji, która dodatkowo chroni przed problemami z układem moczowym. Dbajmy również o regularną aktywność fizyczną u kotki, zachęcajmy ją do ruchu i codziennie wygospodarujmy chwilę na energiczną zabawę z podopieczną.

 

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu