Sterylizacja i kastracja kotów

Sterylizacja i kastracja kotów

Wszyscy wiemy, że pojęcia te oznaczają pozbawienie płodności, jednakże są one zwykle mylone ze sobą lub błędnie używane. W powszechnym przeświadczeniu zabieg sterylizacji dotyczy kotek, a kastracji kocurów, tymczasem tak nie jest. Kastrować i sterylizować można przedstawicieli obydwu płci. Jak jest zatem różnica między obydwoma zabiegami? Ogólnie rzecz ujmując: każda kastracja jest sterylizacją, ale nie każda sterylizacja jest kastracją.

Sterylizacja kotów

Sterylizacja jest pojęciem szerokim, obejmującym różne sposoby pozbawiania płodności. Wszystkie można podzielić na dwie grupy: metody chirurgiczne i metody niechirurgiczne.

Metody niechirurgiczne

Łatwo się domyśleć, że są to sposoby, które nie wymagają użycia skalpela. Klasycznym przykładem jest powszechne stosowane podawanie kotkom leków hormonalnych, które hamują ruję. Jest to metoda całkowicie odwracalna – gdy przestaniemy podawać zwierzakowi hormony, po jakimś czasie ruja powraca i kotka może zajść w ciążę.

Metody chirurgiczne

W tym przypadku zwierzę zostaje pozbawione płodności operacyjnie. Weterynarz może na przykład przeciąć kocurowi nasieniowody. Zabieg ten nazywany wazektomią i jest całkowicie odwracalny. Ze względów praktycznych nie przeprowadza się go u zwierząt, ale stosuje się u ludzi. Zwierzęta natomiast są kastrowane.

Kastracja kotów

Kastracja polega na usunięciu narządów rozrodczych. Dokładniej mówiąc u samców usuwa się jądra, natomiast u samic jajniki i macicę (można same jajniki, ale pozostawienie macicy niesie ryzyko wystąpienia ropomacicza). Można zatem wykastrować zarówno kotki jak i kocury. Jest to sposób nieodwracalny – zwierzę zostaje trwale pozbawione płodności.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu