Specjalistyczne pokarmy dla ryb akwariowych

Specjalistyczne pokarmy dla ryb akwariowych

Specjalistyczne pokarmy dla rybek akwariowych to nic innego, jak gotowe pokarmy w postaci płatków, czipsów, granulek lub tabletek. Ich jakość jest różna, zależnie od marki, generalnie jednak są one pełnowartościowymi posiłkami i mogą być jedynym składnikiem diety naszych rybek akwariowych.

Zalety specjalistycznych pokarmów dla ryb akwariowych

Pojawienie się na rynku zoologicznym gotowych pokarmów dla rybek „zrewolucjonizowało” hobbystyczną hodowlę rybek akwariowych. W dużej mierze dzięki nim wiele gatunków wcześniej uznawanych za „trudne”, rozpowszechniło się w amatorskiej akwarystyce. Zawsze bowiem największym problem przy hodowli rybek było zapewnienie im odpowiedniego, pełnowartościowego i zróżnicowanego pożywienia.

Niektórzy akwaryści twierdzą co prawda, że podawanie wyłącznie tych produktów to trochę za mało, by utrzymać mieszkańców akwarium w idealnej kondycji. Nie wydaje się to jednak być prawdą. Postęp technologiczny i coraz większa wiedza na temat odżywiania ryb sprawiają, że współcześnie produkowane pokarmy są naprawdę pełnowartościowe, z roku na rok coraz lepsze. Badania wykazują, że zdecydowana większość rybek akwariowych, które dostają do jedzenia wyłącznie gotowe pokarmy, rozwija się jak najbardziej prawidłowo.

Rzecz jasna jakość dostępnych w sklepach pokarmów dla rybek akwariowych nie jest jednakowa. Zasadniczo warto kupować produkty renomowanych marek, które choć droższe, są najbardziej pełnowartościowe. Zawierają bogaty zestaw witamin i wszystkich innych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju ryb składników odżywczych i są bardzo dobrze przyswajalne.

Specjalistyczne pokarmy dla rybek mają i tę zaletę, że można je długo przechowywać. Jest to możliwe ze względu na niską wilgotność. Jednakże po otarciu oryginalnego opakowania, zaleca się, by zużyć ją w ciągu pół roku, niezależnie od daty ważności podanej przez producenta. Ulatniające się związki zapachowe, które daje się wyczuć przy otwieraniu puszki z pokarmem blokują dostęp powietrza, niemniej nie wskazane jest dłuższe pozostawianie otwartego opakowania.

Jakie specjalistyczne pokarmy dla ryb akwariowych są dostępne w sklepach zoologicznych?

Na dzisiejszy produkowane pokarmy dla rybek akwariowych mają jedną z czterech postaci: płatków, czipsów, granulatu lub tabletek. Najbardziej klasyczną wersją są pokarmy płatkowane. Zwykle długo unoszą się na wodzie, doskonale nadają się więc do karmienia ryb ze strefy powierzchniowej. Z drugiej strony zwykle najszybciej się rozpadają, dlatego przy nie niewłaściwym dawkowaniu najbardziej zanieczyszczają zbiornik.

Czipsy (crips) są udoskonaloną wersją płatków. Dzięki nowatorskiej technologii produkcji dłużej zachowują zwartą konsystencję. Dzięki temu mniej zanieczyszczają wodę, a co najważniejsze do skrzeli ryb dostaje się znacznie mniej pyłu. Czipsy toną jednak nieco szybciej niż płatki.

Pokarm dla rybek w postaci granulatów – podobnie jak czipsy – nie rozpadają się szybko. W zależności od ciężaru właściwego toną w różnym tempie, mogą być więc przeznaczone dla rybek ze wszystkich stref. Podobne cechy posiadają pokarmy w tabletkach, z tym że te zwykle szybko toną. Mogą być jednak przyklejane do szyby.

Większość dostępnych na rynku specjalistycznych pokarmów dla ryb przeznaczona jest dla wielu gatunków. Istnieją jednak pokarmy adresowane wyłącznie do wybranych grup rybek, a nawet do konkretnych gatunków. Wydaje się, że specjalizacja taka jest ogólną tendencją w produkcji pokarmów dla rybek – podobnie, jak to się dzieje na rynku karm dla psów i kotów.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu