Skorpiony

Skorpiony

Skorpiony są jedną z najstarszych grup zwierząt. Najstarsze skamieliny tych stawonogów pochodzą z dewonu, czyli sprzed około 4 milionów lat. Były wówczas ogromnymi zwierzętami, które dorastały do kilku metrów długości. Zamieszkiwały morza i oceany, czyli prowadziły wodny tryb życia. Jednak to właśnie one, jako pierwsze, wyszły na ląd. Współczesne skorpiony są małe, ale wyglądem i budową ciała przypominają swoich gigantycznych przodków.

Środowisko naturalne skorpionów

Skorpiony zamieszkują ciepłe i tropikalne obszary świata. Zwykle kojarzą nam się z pustyniami i stepami, a to za sprawą filmów przygodowych, jednak większość gatunków żyje w miejscach wilgotnych.

Charakterystyczne cechy budowy ciała skorpionów

Skorpiony mają wydłużone ciało, które składa się z głowotułowia i odwłoku, tak jak u innych pajęczaków. Za odwłokiem znajduje się jednak jeszcze, typowy dla skorpionów, zaodwłok. Znacznie cieńszy od reszty ciała, długi i ruchomy zaodwłok zbudowany jest z sześciu segmentów, z których ostatni zakończony jest kolcem jadowym.

Inną charakterystyczną cechą skorpionów są ogromne, w porównaniu z resztą ciała, szczypce. Czyli, jak je fachowo nazywamy, szczękoczułki. Skorpiony używają ich do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Do poruszania służą im cztery pary odnóży, znajdujących się na spodniej stronie głowotułowia.
Skorpiony mają prymitywną budowę ciała, w porównaniu z innymi pajęczakami, która jednak doskonale się sprawdza, skoro nie zmieniła się przez tyle milionów lat.

Zachowanie i wymagania skorpionów

Współczesne skorpiony żyją na lądzie i prowadzą głównie nocny tryb życia. Dzień spędzają w ukryciu.

Wszystkie skorpiony są drapieżnikami. W większości przypadków polują na drobne bezkręgowce, np. owady. Jednak większe gatunki są wstanie uśmiercić nawet małe kręgowce. Po schwytaniu zdobyczy, natychmiast wbijają w jej ciało kolec jadowy. Zabiją szybko i sprawnie.

Skorpiony uchodzą za groźne również dla człowieka. Tak naprawdę, nie wszystkie gatunki stanowią dla nas zagrożenie. Mimo to, opiekując się tymi zwierzętami lepiej zachować ostrożność. Nawet jeśli hodowany przez nas gatunek nie dysponuje jadem tak silnym, by zabić człowieka, jego ukłucie może być bardzo bolesne.

Wielkość terrarium dla skorpionów zależy oczywiście od gatunku. Ogólnie jednak nie musi być duże. Ponieważ skorpiony zamieszkują różne środowiska, wnętrze terrarium musimy urządzić zgodnie w wymaganiami gatunku, który zamierzamy hodować. Zawsze jednak musimy zapewnić naszym zwierzętom kryjówkę, np. w postaci kamieni lub korzeniu.

Generalnie skorpiony są samotnikami z natury, dlatego w jednym terrarium hodujemy zwykle jednego osobnika.

Rozmnażanie skorpionów

U skorpionów jaja rozwijają się w ciele matki. Tak więc na świat przychodzą żywe młode. Przez pewien czas samica opiekuje sie potomstwem, które nosi na swoim ciele.

Systematyka skorpionów

Skorpiony zaliczamy do typu stawonogów i gromady pajęczaków. Zatem ich dalszymi krewniakami są owady, a bliższymi pająki.

Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Rząd: skorpiony

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu