{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Ściółka dla królika

Króliki to jedne z najwdzięczniejszych i najbardziej sympatycznych zwierząt. Mimo, że można je spotkać w bardzo wielu domach, to nadal nie każdy właściciel wie, jak prawidłowo o nie dbać. Zdrowa dieta to nie wszystko, równie ważne jest zapewnienie królikowi wygodnego lokum. Podstawowym elementem każdego króliczego mieszkania jest ściółka, pełniąca wiele ważnych funkcji. Jak wybrać odpowiednie podłoże?

Jaka powinna być ściółka dla królika?

Wybór podłoża do króliczej klatki wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się zdawać – zwłaszcza niedoświadczonemu hodowcy. Od ściółki zależy bowiem nie tylko komfort naszego pupila, ale również jego samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Podłoże musi być wygodne, miękkie, a przede umożliwiać nam utrzymanie higieny wewnątrz króliczej klatki (przeczytaj więcej o klatkach dla królików KLIK). Ważne jest to, aby ściółka dobrze pochłaniała mocz, nie pyliła i nie sprzyjała szybkiemu rozwojowi bakterii oraz drobnoustrojów w jej wnętrzu.

Do czego potrzebna jest ściółka?

Dno króliczego lokum powinno być wyłożone odpowiednią warstwą ściółki, choć w zasadzie nie ma potrzeby pokrywania nią całej powierzchni klatki. Warto wiedzieć, że mieszkanka tych uroczych zwierzaków zwykle dzielą się na dwie części – tę w której królik śpi i odpoczywa oraz tę, w której się załatwia. Większość królików to stworzenia lubiące czystość, dlatego załatwiają swoje potrzeby zazwyczaj w tylko jednym, konkretnie wybranym miejscu. Wielu właścicielom dość szybko udaje nauczyć się pupila korzystania z kuwety, umieszczonej właśnie w tym obszarze, które upatrzył sobie królik. Jeśli nasze zwierzątko ma podobne zwyczaje wypełniamy jego toaletę podłożem, które dobrze wchłonie wilgoć i nie będzie wydzielało nieprzyjemnej woni. Resztę klatki wyścielmy innym rodzajem ściółki, mniej twardym i wygodniejszym dla królika. Co będzie najlepsze?

Żwirek drewniany dla królika

W roli ściółki do kuwety najlepiej sprawdzi się drewniany żwirek niezbrylający. Wielu właścicieli poleca właśnie ten rodzaj podłoża, chwaląc przede wszystkim wyjątkową chłonność tego materiału. Żwirek doskonale pochłania mocz królika, a co więcej nie wydziela przykrych zapachów. Jest wydajny i całkowicie bezpieczny dla naszych ulubieńców. Co więcej granulki pozwalają utrzymać czystość – zarówno w klatce jak i w całym naszym mieszkaniu. Żwirek nie plącze się w futerko zwierzaka i nie roznosi się wraz z nim po całym mieszkaniu.

Miejsce do spania

Część klatki służącą królikowi do wypoczynku najlepiej wyłożyć czymś miękkim i wygodnym. Wiele zwierzaków chętnie wyleguje się na sianku, które jest wystarczająco miękkie, a w dodatku królik może się w nim zagrzebywać. Możemy bezpiecznie używać sianka, jeśli nasz pupil załatwia się jedynie do kuwety, a pokarm je tylko z paśnika. Siano nie najlepiej pochłania wilgoć, a przy tym szybko pleśnieje i wydziela nieprzyjemny zapach. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasz pupil zjada mokre i zabrudzone źdźbła. Mogłoby się to dla niego skończyć wieloma, nieprzyjemnymi dolegliwościami, w tym bardzo poważnymi, na przykład kokcydiozą.

↓ SIANKO DLA KRÓLIKA ↓

Czy trociny są bezpieczne dla królika?

Choć drewniane trociny sprawdzają się nieźle jako ściółka dla wielu gryzoni, na przykład chomików, niestety nie nadają się na podłoże dla królików. Wielu właścicieli zdecydowanie je odradza. Dlaczego? Głównym problemem jest unoszący się nad nimi pył, wywołujący poważnie podrażnienia oczu, zapalenie spojówek oraz infekcje dróg oddechowych, a nawet astmę i problemy z oddychaniem. Często zdarzają się podrażnienia skóry, a nawet ropnie, szczególnie w przypadku, gdy drewniane wiórki są zbyt duże i ostre.

Co więcej, trociny bardzo łatwo przyczepiają się do futerka naszych ulubieńców, które po wypuszczeniu z klatki roznoszą wióry po całym mieszkaniu. W przodku królików o dłuższej sierści trociny zaplątane w futerku mogą tworzyć trudne do rozplątania kołtuny.

Żwirek, siano i trociny to najpopularniejsze i najczęściej używane rodzaje podłoży dla królików. Wielu właścicieli korzysta jednak z innych typów podłoży, takich jak torf, bawełna, ręczniki papierowe, gazety czy nawet miękkie kocyki. Przed wyborem ściółki warto poobserwować zachowanie pupila i zbadać jego przyzwyczajenia. Można również pokusić się o kilka eksperymentów i sprawdzenie jaki rodzaj podłoża najbardziej odpowiada naszemu królikowi.

↓ ŻWIREK DREWNIANY DLA KRÓLIKA ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu