Rozgwiazdy

Rozgwiazdy

Rozgwiazdy należą do jednych z ciekawszych morskich bezkręgowców. Cechują się ogromną różnorodnością barw.

Środowisko naturalne rozgwiazd

Żyją na dnie mórz i oceanów, pod skałami i na rafach koralowych na głębokości od 0,5 do 300 m. Niektóre gatunki zamieszkują głębsze obszary morza. Występują na wszystkich rodzajach dna: piaszczystym, skalistym lub na łąkach traw morskich.

Wygląd rozgwiazd

Angielska nazwa tych morskich bezkręgowców, starfisch, najlepiej oddaje ich wygląd. Rzeczywiście przypominają gwiazdę. Tworzą ją dłuższe lub krótsze ramiona. W miejscu, w którym się spotykają, po spodniej stronie ciała znajduje się otwór gębowy. Na każdym ramieniu znajdują się dwa rzędy nóżek ambulakralnych, czyli ruchliwych wypustek, przy pomocy których zwierzę się porusza. Służą one również do rozpoznawania pokarmu i chwytania zdobyczy.

Zachowanie i wymagania rozgwiazd

Rozgwiazdy nie można zaliczyć do ruchliwych zwierząt. Poruszają się bardzo powoli, z przeciętną prędkością 5–15 cm na minutę. Często chowają się w szczelinach skał i raf koralowych.

Niektóre z nich są małe i niegroźne. Można je polecić nawet początkującym akwarystom. Można je trzymać razem z innymi gatunkami bezkręgowców. Inne są drapieżnikami, które zjadają nawet najbardziej „opancerzone” bezkręgowce.

Takim drapieżnikiem jest np. korona cierniowa (Acanthaster placi), ktora odżywia się korali madreporowymi. Masowe pojawienie się tego gatunku na Wielkiej Rafie Koralowej stanowi poważne zagrożenie dla jej istnienia. Tego typu drapieżnika nie da się hodować w akwarium rafowym. Jednak nie wszystkie drapieżne rozgwiazdy żywią się koralowcami.

Oczywiście różne gatunki rozgwiazd maja różne wymagania. Nie wszystkie należą do łatwych w hodowli, dlatego przed zakupem koniecznie musimy dowiedzieć się, jakie musimy zapewnić im warunki.

Przy zakupie rozgwiazd należy zwrócić uwagę, czy osobniki są w dobrej kondycji i czy nie mają białych przebarwień, które świadczą o jego uszkodzeniu.

Pożywienie rozgwiazd

Wiele gatunków rozgwiazd żywi się padliną, mułem dennym i detrytusem, ale większość z nich jest drapieżnikami, które polują na małże, jeżowce, ślimaki lub koralowce. Zwierzę chwyta ofiarę przy pomocy nóżek ambulakralnych i wynicowuje przez otwór gębowy swój żołądek. Wydzielone soki trawienne rozpuszczają ciało ofiary, które następnie zostaje wessane w strawionej postaci. Może trwać to nawet kilka godzin. Niektóre rozgwiazdy są odporne na parzydełka ukwiałów, które stanowią ich zdobycz.

Rozmnażanie rozgwiazd

Prawie wszystkie rozgwiazdy są rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie następuje w toni wodnej.

Zwierzęta wyrzucają do otaczającej je toni wodnej miliony komórek jajowych i plemników. Z zapłodnionych komórek jajowych rozwijają się larwy, które u większości gatunków unoszą się swobodnie w wodzie. Po kilku tygodniach larwy osiadają na morskim dnie i przekształcają się w dorosłe osobniki. Tylko niewielu larwą uda się przeżyć. Większość zostaje pożarta przez inne morskie zwierzęta.

Rozgwiazdy mogą rozmnażać się również bezpłciowo. Jeśli przetniemy zwierzę na pół, każda z odciętych odtworzy brakujący fragment. W ten sposób z jednego osobnika może powstać kilka potomnych.

Systematyka rozgwiazd

Królestwo: zwierzęta
Typ: szkarłupnie
Gromada: rozgwiazdy

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
 1. mira
  lis 01, 2015 - 09:18 AM

  super
  sama bym chciała mieć jakiegoś gada ale rodzice mi nie pozwalają a nie mogę jeszcze sama o tym decydować :-[
  Chociaż może będę miała rybki! :-]]

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu