Ropucha aga

Ropucha aga

Ropucha aga nie jest może piękna, ale za to bardzo duża. Jest również mało wymagająca i odporna. Dlatego też należy do popularnych zwierząt, które hodujemy w terrariach.

Środowisko naturalne ropuchy aga

Ropucha aga występuje od południowych stanów USA do Patagonii. Została sprowadzana również do Australii w celu zwalczania szkodników upraw. Nie napotkawszy tam jednak naturalnych wrogów, zaczęła się błyskawicznie rozmnażać i sama stała się szkodnikiem.

Zamieszkuje zarówno środowiska wilgotne, jak i suche. Spotyka się ją na plantacjach trzciny cukrowej, polach i ogrodach.

Wygląd ropuchy aga

Należy do największych płazów. Dorasta do 25 cm i osiąga masę 2 kg. Ubarwienie od brązowego do zielonkawego z plamistym wzorem, który może być słabo widoczny. Za uszami widać duże gruczoły jadowe. Pełnią one funkcję obronną. Zaatakowana, ropucha wydziela jad, który może doprowadzić nawet do śmieci napastnika.
Zachowanie i wymagania ropuchy aga

Ropucha aga prowadzi naziemny tryb życia. Jest aktywna głównie w nocy. Dzień spędza w ukryciu, chroniąc się przed słońcem.

Urządzamy dla niej duże, wilgotne terrarium. Nie musi być wysokie, za to powinno mieć duża powierzchnię dna. Basen nie jest konieczny, chyba że liczymy na potomstwo. Jako podłoże stosujemy ziemię wymieszaną z torfem. Terrarium możemy obsadzić mocnymi roślinami.

W jednym terrarium możemy trzymać kilka osobników, pod warunkiem, że będą podobnej wielkości. W przeciwnym razie mniejsze osobniki mogą zastać pożarte przez większe.

Pożywienie ropuchy aga

Ropucha aga jest niezwykle żarłoczna. Zjada praktycznie wszystko, co zmieści się w jej pysku. Od owadów począwszy na drobnych ssakach skończywszy. Nie gardzi nawet psią karmą, która nocami wyjada z psich misek. W niewoli karmimy ją owadami i innymi bezkręgowcami oraz myszami.
Rozmnażanie ropuch aga

Pora godowa przypada na okres od czerwca do października. Samiec wydaje wówczas donośny basowy głos a samica składa do 35 tysięcy jaj. Larwy wykluwają się już po 10 dniach. Rozwój larw trwa około 80 dni.

Jeśli chcemy doczekać się potomstwa, złożony skrzek musimy przenieść do osobnego zbiornika. Larwy karmimy drobnymi wodnymi bezkręgowcami.
Ropucha aga dojrzewa późno, bo dopiero w 5 roku życia, ale może dożyć nawet 40 lat.

Systematyka ropuchy aga

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: ropuchowate
Rodzaj: Rhinella
Gatunek: Rhinella marina (ropucha aga)

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie.: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu