Ropucha aga

Ropucha aga

Ropucha aga nie jest może piękna, ale za to bardzo duża. Jest również mało wymagająca i odporna. Dlatego też należy do popularnych zwierząt, które hodujemy w terrariach.

Środowisko naturalne ropuchy aga

Ropucha aga występuje od południowych stanów USA do Patagonii. Została sprowadzana również do Australii w celu zwalczania szkodników upraw. Nie napotkawszy tam jednak naturalnych wrogów, zaczęła się błyskawicznie rozmnażać i sama stała się szkodnikiem.

Zamieszkuje zarówno środowiska wilgotne, jak i suche. Spotyka się ją na plantacjach trzciny cukrowej, polach i ogrodach.

Wygląd ropuchy aga

Należy do największych płazów. Dorasta do 25 cm i osiąga masę 2 kg. Ubarwienie od brązowego do zielonkawego z plamistym wzorem, który może być słabo widoczny. Za uszami widać duże gruczoły jadowe. Pełnią one funkcję obronną. Zaatakowana, ropucha wydziela jad, który może doprowadzić nawet do śmieci napastnika.
Zachowanie i wymagania ropuchy aga

Ropucha aga prowadzi naziemny tryb życia. Jest aktywna głównie w nocy. Dzień spędza w ukryciu, chroniąc się przed słońcem.

Urządzamy dla niej duże, wilgotne terrarium. Nie musi być wysokie, za to powinno mieć duża powierzchnię dna. Basen nie jest konieczny, chyba że liczymy na potomstwo. Jako podłoże stosujemy ziemię wymieszaną z torfem. Terrarium możemy obsadzić mocnymi roślinami.

W jednym terrarium możemy trzymać kilka osobników, pod warunkiem, że będą podobnej wielkości. W przeciwnym razie mniejsze osobniki mogą zastać pożarte przez większe.

Pożywienie ropuchy aga

Ropucha aga jest niezwykle żarłoczna. Zjada praktycznie wszystko, co zmieści się w jej pysku. Od owadów począwszy na drobnych ssakach skończywszy. Nie gardzi nawet psią karmą, która nocami wyjada z psich misek. W niewoli karmimy ją owadami i innymi bezkręgowcami oraz myszami.
Rozmnażanie ropuch aga

Pora godowa przypada na okres od czerwca do października. Samiec wydaje wówczas donośny basowy głos a samica składa do 35 tysięcy jaj. Larwy wykluwają się już po 10 dniach. Rozwój larw trwa około 80 dni.

Jeśli chcemy doczekać się potomstwa, złożony skrzek musimy przenieść do osobnego zbiornika. Larwy karmimy drobnymi wodnymi bezkręgowcami.
Ropucha aga dojrzewa późno, bo dopiero w 5 roku życia, ale może dożyć nawet 40 lat.

Systematyka ropuchy aga

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: płazy
Rząd: płazy bezogonowe
Rodzina: ropuchowate
Rodzaj: Rhinella
Gatunek: Rhinella marina (ropucha aga)

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie.: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu