Rodzaje terrariów

Rodzaje terrariów

Terrarium powinno być ładnie urządzone i stanowić ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Przede wszystkim jednak musi zapewnić hodowanym zwierzętom odpowiednie warunki życia. Najlepiej gdy odzwierciedla fragment ich naturalnego środowiska. Pod tym względem wyróżniamy kilka podstawowych rodzai terrariów.

Terrarium suche

Hoduje się w nim gatunki pochodzące z terenów pustynnych lub półpustynnych, stepowych, dlatego wystrój terrarium powinien odzwierciadlać takie właśnie środowisko.

W terrarium suchym jako podłoże stosuje się drobny piasek. Głównymi elementami wystroju są kamienie i skały, tylną ścianę można zasłonić imitacją skalnego urwiska. Dodatkową dekoracją może być niewielki korzeń o ciekawym kształcie i kępy suchych traw. Przy odpowiednim oświetleniu można posadzić dwie lub trzy rośliny z rodziny gruboszowatych, jeśli nie grozi im zniszczenie przez hodowane zwierzęta. Rośliny najlepiej posadzić w doniczkach, które zostaną zamaskowane elementami dekoracji. Można oczywiście zastosować rośliny sztuczne.

Terrarium tego typu wymaga silnego ogrzewania przy pomocy specjalnej lampy. Często wskazane jest również dodatkowe ogrzewanie podłoża. Gdy mieszkańcami są jaszczurki i żółwie, konieczne jest także źródło promieniowania ultrafioletowego.

Źródłem wody pitnej może być niewielki, płytki zbiorniczek, ukryty między kamieniami.

Terrarium półsuche

Terrarium półsuche jest pośrednim rodzajem między terrarium suchym a wilgotnym. Może odzwierciedlać różne środowiska ze stref klimatycznych o umiarkowanej ilości opadów: lasy, zarośla, łąki, tereny górzyste lub nizinne.

Podłożem w takim terrarium może być torf, piasek drewienka bukowe, liście – w zależności od wymagań hodowanego gatunku. Pozostałymi elementami wystroju mogą być kamienie, korzenie, gałęzie, kępy suchych traw, zastosowane w taki sposób, aby wnętrze terrarium jak najwierniej przypominało naturalne środowisko życia jego mieszkańców. W terrarium takim można posadzić, najlepiej w doniczkach, także kilka odpowiednio dobranych roślin, lub zastosować rośliny sztuczne. Konieczny może być również basen.

W tego typu terrariach stosuje się głównie ogrzewanie przy pomocy lamp grzewczych. Wiele gatunków hodowanych w nim zwierząt wymaga także naświetlanie promieniami UV. W miarę potrzeb mieszkańców, terrarium należy również zraszać ciepłą wodą.

Terrarium wilgotne nieogrzewane

Terrarium wilgotne nieogrzewane przeznaczone jest głównie dla płazów i niektórych gadów ze strefy umiarkowanej.

W terrarium tego typu umieszcza się zwykle obszerny basen. Jako podłoże w części lądowej stosuje się najczęściej torf, który pozwala utrzymać odpowiednio wysoką wilgotność. Elementami dekoracji mogą być kamienie, korzenie, gałęzie, liście. Wskazana jest obecność roślin. Najlepiej żywych, jeśli tylko mieszkańcy terrarium ich nie zniszczą.

Terrarium tego typu najlepiej oświetlać przy pomocy świetlówek, ponieważ nie wytwarzają one dużo ciepła.

Terrarium wilgotne ogrzewane

Terrarium wilgotne ogrzewane najczęściej odzwierciedla środowisko wilgotnego lasu tropikalnego.

Znajduje się w nim zwykle basen. Jako podłoża w części lądowej używa się głównie torfu. Do dekoracji stosuje się gałęzie i konary drzew, ewentualnie skałki. Terrarium powinno obfitować w roślinność, przede wszystkim w różne gatunki epifitów i pnączy, by jeszcze wierniej naśladować środowisko naturalne.

Terrarium należy często zraszać ciepłą woda. Bardzo ważne jest także utrzymanie wysokiej temperatury.

Akwaterrarium

W akwaterrarium hoduje się zwierzęta ziemnowodne, dlatego zbiornik z wodą jest w nich równie ważny, co część lądowa. Część wodna może nawet dominować, niekiedy wystarczy tylko kilka wystających z wody kamieni lub korzeni. Tego typu terrarium odzwierciedla zwykle brzeg rzeki lub jeziora.
Wbrew pozorom akwaterrarium może być, a nawet powinno, ciekawie i bogato urządzone. Do dekoracji można użyć kamieni, korzeni, gałęzi i roślin żywych lub sztucznych. Najlepiej, gdyby jak najwierniej odtwarzało naturalne środowisko życia jego mieszkańców.

Paludarium

Paludarium jest odmianą akwaterrarium, ale ma naśladować bagno.

Całe terrarium zalane jest wodą. Bardzo wskazane, by głębokość wody była zróżnicowana. Do dekoracji można użyć korzeni, ewentualnie większych kamieni, i przede wszystkim rośliny. Doskonale nadaje się tu wiele gatunków hodowanych w akwariach, np. anubiasy, zwartki i żabienice. Wiele z tych roślin to właściwie rośliny błotne, które doskonale rosną częściowo wynurzone.

Ogrzewanie i oświetlenie paludarium dostosowuje się wymagań hodowanych w nim zwierząt i roślin.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu