Rodzaje pokarmów dla ryb

Rodzaje pokarmów dla ryb

W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo wiele różnorodnych pokarmów dla ryb. Większość przeznaczona jest dla wszystkich ryb ozdobnych, ale znajdziemy i takie, które produkowane są z myślą o konkretnych gatunkach. Przede wszystkim jednak, pokarmy dla ryb możemy podzielić na pokarmy naturalne i przetworzone.

Pokarmy dla ryb przetworzone

Najbardziej popularne pokarmy dla rybek akwariowych. Produkowane są na bazie surowców pochodzenie zwierzęcego lub roślinnego, lub jednych i drugich, często wzbogacane o witaminy i inne niezbędne składniki odżywcze. Cechują się niewielką wilgotnością, zatem można je łatwo i długo przechowywać, byle w szczelnie zamkniętych pudełkach, bez dostępu światła. Pokarmy te występują w kilku postaciach.

Płatki

Pokarmy w płatkach są lekkie i przez krótki czas unoszą się na powierzchni wody. Największą ich wadą jest to, że szybko rozpadają się w wodzie. Ryby mogą więc nie wyjadać dokładnie podanej porcji. Z drugiej jednak strony, można to uznać za zaletę, ponieważ ryby nie mają problemów z ich zjedzeniem. Ponadto płatki łatwo jest pokruszyć tak, by nawet najmniejsze rybki mogły go zjeść.

Czipsy

Czipsy są grubsze i trwalsze od płatków. W wodzie długo zachowują swoje kształty i konsystencję. Są jednak cięższe od płatków i szybciej od nich opadają na dno, gdzie są niedostępne dla gatunków żerujących w toni wodnej i przy powierzchni.

Granulaty

Pokarmy granulowane długo zachowują swoje kształty i konsystencję w wodzie. Niektóre granulaty szybko toną, inne długo utrzymują się na powierzchni wody, zależnie od tego, dla jakich ryb są przeznaczone. Granulaty trudno jest rozkruszyć, dlatego powinniśmy starannie dobierać ich wielkość do wielkości rybek.

Tabletki

Pokarmy w tabletkach przeznaczone są głównie dla ryb żerujących przy dnie. Istnieją jednak tabletki produkowane z myślą o pozostałych gatunkach. Przywierają do szyby akwarium, gdzie powoli się rozpadają.

Pokarmy dla ryb naturalne

To nic innego, jak larwy owadów, skorupiaki, a nawet małe rybki. Są doskonałym urozmaiceniem diety ryb. Także i one dostępne są pod różnymi postaciami.

Suszone

Suszenie powoduje utratę wielu cennych składników odżywczych, dlatego suszone pokarmy suszone nie powinny stanowić podstawę diety.

Liofilizowane

Liofilizacja jest procesem odwodnienia pokarmu, ale z zachowaniem wszystkich jego wartości odżywczych. Zatem pokarmy liofilizowane są zdrowsze od suszonych.

Mrożone

Współczesne techniki mrożenia pozwalają zachować większość wartości odżywczych. Oczywiście przed podaniem trzeba te pokarmy rozmrozić.

Żywe

Żywy pokarm jest najbardziej naturalny i najchętniej jedzony. Niestety, zawsze istnieje ryzyko zarażenia ryb chorobami lub pasożytami.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu