Rodzaje okrywy włosowej u kotów

Rodzaje okrywy włosowej u kotów

Kocie rasy różnią się między sobą nie tylko budową ciała, ale również rodzajem okrywy włosowej. Jedne mają włosy krótkie i przylegające do ciała, inne długą i gęstą.

Warto wiedzieć, jakie rodzaje okrywy włosowej występują u kotów i czym się charakteryzują, ponieważ możemy wówczas prawidłowo dobrać odpowiednie grzebienie, szczotki i preparaty do pielęgnacji futra u naszego kota.

Zamaszystymi pociągnięciami szorstkiego języka kot skrupulatnie dokonuje toalety wiele razy w ciągu dnia. Przy okazji zdarza mu się połknąć trochę włosów, które w większości wypadków bez trudu przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Czasem jednak w żołądku tworzy się kłąb włosów, który może powodować problemy. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest regularne szczotkowanie kota.

Koty, Praca zbiorowa pod redakcją dr Pierre Rousselet-Blanc, 2006

Koty długowłose o gęstym podszerstku

Okrywa włosowa kota długowłosego wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Futro niektórych długowłosych ras jest nie tylko bardzo długie, ale i bardzo gęste.

Przykładem mogą być koty norweskie leśne. Ich okrywa włosowa składa się z dwóch warstw: zewnętrznej, którą tworzą włosy pokrywowe i wewnętrznej, czyli podszerstka.

Grube futro norwegów doskonale chroni przed mrozem i śniegiem, ale stanowi nie lada wyzwanie dla właściciela. Trudno jest takie futro porządnie rozczesać.

Koty długowłose o rzadkim podszerstku

Koty o takiej strukturze włosa mają niewiele podszerstka. Ich okrywa włosowa jest często bardzo delikatna i miękka, a przez to podatna na tworzenie kołtunów. Taka struktura futra cechuje na przykład koty orientalne długowłose.

Koty krótkowłose o gęstym podszerstku

Futro tych kotów jest krótkie i bardzo gęste. Taką okrywę włosową mają na przykład koty brytyjskie, rosyjskie niebieskie i europejskie. Szata jest krótka, więc nie tworzą się w niej kołtuny, niemniej jednak przynajmniej raz w tygodniu warto kota porządnie wyczesać.

Koty krótkowłose o rzadkim podszerstku

Taki rodzaj okrywy włosowej mają na przykład koty syjamskie. Ich szata jest krótka i przylegająca do ciała. Znikoma ilość podszerstka nie chroni skóry przed zadrapaniem, dlatego nie należy używać do czesania ostrych drucianych szczotek.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie.: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu