Rodzaje mięsa w karmach dla kota

Rodzaje mięsa w karmach dla kota

Koty to zwierzęta ściśle przystosowane do diety obfitującej w mięso. Choć domowe futrzaki często nie korzystają już ze swoich łowieckich zdolności, wciąż nie mogą obyć się bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Aby zapewnić mruczkom zbilansowaną dietę, należy serwować im wysokomięsne pokarmy. Jakie są najczęściej stosowane rodzaje mięsa w karmach dla kota? Które z nich są szczególnie polecane dla mruczków?

Po czym poznać wysokomięsną karmę dla kota?

Naturalna kocia dieta składa się aż w 85% z produktów pochodzenia zwierzęcego. Futrzaki chętnie pałaszują nie tylko tkankę mięśniową, ale też wnętrzności, kości czy chrząstki upolowanych ofiar. Taka dieta doskonale zaspokaja potrzeby mruczków – dostarcza im odpowiedniej dawki białka i tłuszczów. Obfituje również w niezbędny dla futrzaków egzogenny aminokwas, czyli taurynę. W warunkach domowych jadłospis naszych podopiecznych powinien być jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego sposobu żywienia. Jeśli zatem decydujemy się karmić pupila gotową suchą lub mokrą karmą, musimy zadbać o to, by skład pożywienia odpowiadał biologicznym i fizjologicznym wymaganiom zwierzaka.

Nie ulega wątpliwości, że dla kotów najlepsze są pokarmy wysokomięsne, wyróżniające się dużą zawartością białka pochodzenia zwierzęcego. Wskazane jest, by sucha karma dla kota zawierała przynajmniej 30-40% surowców pochodzenia zwierzęcego, natomiast mokra 70-80%. Bardzo istotny jest też rzeczywisty udział mięsa, czyli samych mięśni szkieletowych. Warto bowiem pamiętać, że jeśli wśród składników widnieje „kurczak”, pożywienie może zawierać nie tyle mięso drobiowe, co podroby. Jedynie zapis „mięso z kurczaka” jasno wskazuje, jaki surowiec znajduje się w karmie.

Należy zwrócić uwagę, jaką formę miało mięso wykorzystane do produkcji pokarmu. Choć świeże mięso zwykle podnosi strawność i smakowitość karmy, zawiera ono znaczną ilość wody, przez co w toku produkcji jego zawartość wyraźnie spada. Bardziej skoncentrowanym źródłem białka jest natomiast mięso dehydratyzowane, które przed obróbką zostało wysuszone (odwodnione), a więc jego objętość nie ulegnie już zmianie.

Poszczególne rodzaje mięsa w karmach dla kota nieco różnią się profilem aminokwasowym i wartością odżywczą. W przypadku zdrowych mruczków zwykle najkorzystniejsze okazuje się więc żywienie oparte na kilku źródłach białka. Pokarmy skomponowane z różnych mięs są ponadto dla futrzaków bardziej atrakcyjne pod względem sensorycznym.

Drób w karmach dla kota

Drób jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajem mięsa w karmach dla kota. Zwykle receptura pożywienia bazuje na kurczaku lub indyku, ale mruczkom możemy zaproponować również inne smakowite mięsa, np. kaczkę. Mięso drobiowe charakteryzuje się licznymi walorami dietetycznymi. Jest wyjątkowo lekkostrawne i dobrze przyswajalne, a przy tym chętnie jedzone przez futrzaki. Zawiera niewiele tłuszczu, za to jest bogate w wiele cennych witamin i minerałów (m.in. wit. B3 i B6, magnez, selen, żelazo, cynk). Mięso z indyka stanowi dla mruczków bardzo dobre źródło tauryny, natomiast kaczki – witaminy A i żelaza. Karmy z drobiem idealnie sprawdzają się w diecie zwierzaków obdarzonych wrażliwym przewodem pokarmowym, cierpiących na zaburzenia trawienne, mających tendencję do nadmiernego przybierania na wadze oraz kocich seniorów.

↓ KARMY DLA KOTA Z DROBIEM ↓

Wołowina w karmach dla kota

Wołowina to kolejne godne polecenia mięso dla kotów. Zawiera ona około 18-23% białka i do 5% tłuszczu śródmięśniowego. Niewątpliwym atutem wołowiny jest wysoka zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu linolowego, pełniącego ważną funkcję w profilaktyce nowotworów i chorób układu krążenia. Dodatkowo mięso wołowe jest bogate w L-karnitynę, koenzym Q10 i żelazo. Dzięki temu jest idealnym elementem diety mruczków aktywnych, wychodzących z domu, rosnących, narażonych bądź cierpiących na choroby układu krążenia.

↓ KARMY DLA KOTA Z WOŁOWINĄ ↓

Jagnięcina w karmach dla kota

Choć karmy dla kotów z jagnięciną nie cieszą się taką popularnością jak te z drobiem czy wołowiną, bywają niezastąpione w diecie wielu zwierzaków. Jagnięcina uznawana jest za jedno z mięs o najmniejszym potencjale uczulającym. Sprawdza się doskonale w jadłospisie mruczków wrażliwych, cierpiących na alergie lub dolegliwości trawienne, kociąt i kocich seniorów. Mięso jagnięce dostarcza kotom białka o wysokiej wartości biologicznej. Jest zasobne w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy z grupy B, L-karnitynę, żelazo, cynk i selen.

↓ KARMA DLA KOTA Z JAGNIĘCINĄ ↓

Dziczyzna w karmach dla kota

Kramy dla kotów z dziczyzną stanowią bez wątpienia wyrafinowaną żywieniową propozycję. Wyrazisty smak mięsa dzikich zwierząt gwarantuje futrzakom niezapomniane wrażenia kulinarne. Wysoka smakowitość to jednak niejedyna zaleta karm z dzikiem, jeleniem, łosiem czy reniferem. Dziczyzna charakteryzuje się wysoką zawartością białka i stosunkowo niewielką zawartością tłuszczu. Jest szczególnie zasobna w taurynę i naturalne przeciwutleniacze. Uznawana jest ponadto za jedno z najzdrowszych mięs. Dziczyzna jest często stosowana w karmach biologicznych dla kotów, mających odzwierciedlać naturalny sposób żywienia naszych podopiecznych. Można polecić ją także dla futrzaków wybrednych i z obniżonym apetytem.

↓ KARMA DLA KOTA Z DZICZYZNĄ ↓

Ryby w karmach dla kota

Wśród mruczków nie brakuje amatorów rybnych dań. Karmy z łososiem czy tuńczykiem są bardzo lubiane przez wiele kotów. Ryby wyróżniają się wysoką zawartością białka o dużej wartości biologicznej. Cechuje je optymalny stosunek wapnia do fosforu. Są ponadto świetnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, witamin A i D oraz jodu. Stosowanie karm z rybami jest rekomendowane zwłaszcza dla kotów mających problemy ze skórą i sierścią, długowłosych, niewychodzących, biorących udział w wystawach.

↓ KARMY DLA KOTA Z RYBAMI ↓

Inne mięsa stosowane w karmach dla kota

Aby zaspokoić indywidualne potrzeby mruczków, producenci pokarmów coraz częściej sięgają po niepospolite rodzaje mięs. Wśród propozycji dla futrzaków znaleźć możemy m.in. karmy z królikiem, strusiem czy koniną. Propozycje tego typu skierowane są przede wszystkim dla kotów wybrednych i zmagających się z rozmaitymi problemami żywieniowymi. Karmy z rzadko stosowanymi mięsami mają hamować u mruczków objawy alergii pokarmowych. Można stosować je również w celu pobudzenia apetytu zwierzaków lub w ramach terapii chorób dietozależnych.

↓ KARMY DLA KOTA Z KRÓLIKIEM ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: © icka_kinamoto — stock.adobe.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu