Rodzaje akwariów

Rodzaje akwariów

Biorąc jako kryterium wystrój zbiornika oraz rodzaj i liczbę gatunków go zamieszkujących, możemy wyróżnić kilka rodzai akwariów. Nie jest to bardzo sztywny podział i zwykle każdy zbiornik można zaliczyć jednocześnie do kilku typów. Na przykład można założyć akwarium, które będzie jednocześnie tropikalne, słodkowodne i biotopowe.

Podział akwariów ze względu na rodzaj wody

Akwarium słodkowodne

Jest to najbardziej popularny typ akwarium, w którym hoduje się organizmy pochodzące z wód śródlądowych, czyli z rzek, jezior i strumieni.

Ogromna różnorodność środowisk i duża liczba zamieszkujących je gatunków roślin i zwierząt, daje akwaryście wręcz nieograniczone możliwości aranżacji zbiornika.

Akwarium słonawowodne

W akwarium slonawowodnych żyją w nim ryby i inne organizmy pochodzące z tzw. estuariów. Są to rozlewiska, które tworzą się w ujściach niektórych rzek.

Woda słodka miesza się tu z wodą morską, zatem poziom zasolenia jest znacznie niższy niż w morzu.

Wiele ryb, które można hodować w akwariach słonawowodnych, spędza w estuariach swoją młodość, a gdy dorosną powracają do morza.

Akwarium morskie

Akwarium morskie przeznaczone jest na organizmy słonowodne, czyli żyjące w morzach.

Najbardziej popularną odmianą jest akwarium rafowe, ale przecież morza i oceany to nie tylko rafy koralowe. Możemy pokusić się na przykład o odtworzenie piaszczystego brzegu morskiego.

Podział ze względu na temperaturę wody

Akwarium tropikalne

Ryby i inne organizmy wodne zamieszkujące tego typu akwarium pochodzą z ciepłych rejonów świata. Konieczne jest zatem ogrzewanie wody. Zdecydowana większość akwariów reprezentuje właśnie ten rodzaj.

Akwarium nieogrzewane i zimnowodne

W akwarium nieogrzewanym można trzymać niektóre egzotyczne gatunki ryb, na przykład kardynałki i złote rybki. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej, więc nie ma potrzeby instalowania w akwarium grzałki.

Typowe akwarium zimnowodne przeznaczone jest dla organizmów żywych pochodzących ze strefy umiarkowanej i chłodnej. By zapewnić im odpowiednie warunki do życia, konieczne może okazać się schładzanie wody, przynajmniej w zimie.

Podział ze względu na obsadę akwarium

Akwarium towarzyskie

Mieszkańcy akwarium towarzyskiego pochodzić mogą z różnych rejonów świata i z różnych środowisk, na przykład z Ameryki Południowej i z Azji, z jezior i rzek, pod warunkiem, że będą się wzajemnie tolerowały. Nie da się na przykład trzymać drapieżnych pielęgnic z małymi rybami z rodziny kąsaczowatych.

Wystrój takiego akwarium jest całkowicie dowolny, byle tylko ryby się w nim dobrze czuły. Dopuszczalne są takie elementy dekoracji, jak ceramiczne zamki, plastikowe skrzynie ze skarbami i nurek wypuszczający bąbelki powietrza.

Akwarium kontynentalne

Akwarium kontynentalne jest właściwie odmianą akwarium towarzyskiego, tyle że jego mieszkańcy, ryby i rośliny, pochodzą z jednego kontynentu, na przykład z Azji.

Aranżacja wnętrza akwarium jest w zasadzie dowolna, ale może wiązać się w jakiś sposób z wybranym kontynentem, na przykład naśladować wygląd pałacowych ogrodów chińskich cesarzy lub eukaliptusowych lasów Australii.

Akwarium biotopowe

Akwarium biotopowe ma jak najwierniej odwzorowywać fragment jakiegoś środowiska naturalnego, na przykład lasy namorzynowe Wschodniej Afryki.

Wystrój takiego zbiornika musi ściśle odzwierciedlać wybrany fragment natury. Nie ma w nim miejsca na takie gadżety, jak porcelanowe figurki. Oczywiście, ryby i rośliny również muszą pochodzić z tego środowiska.

Akwarium gatunkowe

Akwarium gatunkowe przeznaczone jest wyłącznie dla jednego gatunku ryb, któremu akwarysta stara się stworzyć jak najlepsze warunki życia.

Podział ze względu na przeznaczenie akwarium

Akwarium dekoracyjne

Akwarium dekoracyjne ma być po prostu ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Do tej grupy możemy właściwie zaliczyć wszystkie rodzaje akwariów, poza zbiornikami hodowlanymi.

Akwarium hodowlane

Jest to zbiornik, w którym ryby przystępują do tarła lub w którym dorastają małe rybki. Akwarium tarliskowe nie musi być dekoracyjne.

Przy jego urządzaniu względy estetyczne schodzą na drugi plan. Najważniejsze jest to, by stworzyć rybom najlepsze warunki do rozrodu. Wystrój może być bardzo skromny. Czasami ogranicza się do jednej rośliny w doniczce lub warstwy torfu na dnie.

Akwarium roślinne

Akwarium roślinne służy do hodowli roślin. Ryby i inne wodne zwierzęta są tu wyłącznie dodatkiem. Ideą akwarium roślinnego jest stworzenie pięknego wodnego ogrodu, w którym wszystkie rośliny harmonizują ze sobą i uzupełniają się wzajemnie.

Istnieje kilka szkół urządzania takiego zbiornika. Najbardziej popularne są akwaria holenderskie i akwaria w stylu Amano.

Oczywiście akwaria roślinne zawsze możemy zaliczyć do któregoś z wcześniej opisanych rodzajów. Z pewnością zawsze są to zbiorniki dekoracyjne. I zwykle towarzyskie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu