{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Robaczyca u kota

Działają podstępnie, a ich inwazja długo nie daje wyraźnych objawów. Mowa oczywiście o pasożytach wewnętrznych, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia kotów. Co zrobić, gdy podejrzewamy, że nasz ulubieniec cierpi z powodu robaczycy? Jak skutecznie chronić futrzaka przed endopasożytami?

Czym są robaczyce?

Robaczyce to choroby wywołane przez pasożyty wewnętrzne – a dokładniej mówiąc – przez robaki pasożytnicze (helminty), takie jak: przywry, tasiemce, obleńce, kolcogłowy. Warto pamiętać, że koty mogą cierpieć także z powodu pasożytów niebędących robakami, np. pierwotniaków – Toxoplasma gondii i Haemobartonella felis.

Jakie pasożyty najczęściej atakują koty?

Największym zagrożeniem dla kotów są tasiemce (m.in. Dipylidium caninum, Taenia taeniaeformis), glisty (m.in. Toxocara cati i Toxascaris leonina) i tęgoryjce (z rodzaju Ancylostoma). Czasami u mruczków zdarzają się również inwazje włosogłówek, przywr i nicieni płucnych.

Jak kot zaraża się pasożytami?

Istnieją dwie główne drogi zarażenia pasożytami – bezpośrednia (przez zjedzenie jaj lub larw znajdujących się w środowisku) i pośrednia (przed zjedzenie żywiciela pośredniego). Nosicielami tasiemców bywają m.in. myszy i szczury. Udane łowy mogą więc zakończyć się dla naszego mruczka niezbyt przyjemnie. Mało tego, czasami także pielęgnacja futerka jest niebezpieczna – zarażone pasożytami mogą być wszak również pchły i wszoły. Zdarza się, że kocięta od pierwszych dni życia muszą zmagać się z robakami, które niejako wyssały wraz z mlekiem matki.

Czy tylko kot wychodzący może mieć pasożyty?

Wiemy, w jaki sposób futrzaki wychodzące z domu mogą nabawić się problemu z robakami, ale co ze zwierzakami będącymi leniwymi kanapowcami? Wbrew pozorom – one też nie są całkowicie bezpieczne. Źródłem robaków bywa dla nich surowe mięso. Co więcej, jaja pasożytów możemy nieświadomie przynieść ze środowiska zewnętrznego na ubraniu. Jeśli zaś jesteśmy właścicielami psa, mruczek może zarazić się także od niego.

Objawy robaczycy u kota

Niekiedy, zwłaszcza gdy nasz kot jest w dobrej kondycji, robaczyca nie daje żadnych wyraźnych sygnałów. Gorzej znoszą zarażenie pasożytami kocięta, koci seniorzy lub zwierzaki przewlekle chore. Niepokojące objawy mogą również wystąpić w przypadku silnej inwazji endopasożytów. Co powinno nas szczególnie zaniepokoić? Przede wszystkim problemy z przewodem pokarmowym – wymioty, biegunka, utrata apetytu. Trzeba pamiętać, że robaki bytujące w jelitach pozbawiają kota części cennych substancji odżywczych, a także zaburzają perystaltykę i wywołują stany zapalne. U futrzaka mogą pojawić się też objawy ze strony układu nerwowego. Nie wolno nigdy bagatelizować osłabienia i spadku masy ciała. Subtelnymi, lecz istotnymi symptomami inwazji, bywają problemy z sierścią – jej wypadanie, łamliwość lub utrata połysku. Gdy robaczyca przebiega bezobjawowo, jedynym skutecznym sposobem na jej wykrycie jest badanie kału.

Jak chronić kota przed pasożytami?

W przypadku robaczycy nie ma innego wyjścia – nasz ulubienice musi przejść odpowiednią kurację pod kontrolą lekarza weterynarii. Silna i długotrwała inwazja to jednak bardzo poważna sprawa, a pasożyty potrafią doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie zwierzaka. Z tego powodu powinniśmy zrobić wszystko, aby robaki u kota zwalczać jak najszybciej (dowiedz się więcej o tym, jak skutecznie odrobaczyć kota KLIK). Nie do przecenienia jest tutaj profilaktyka polegająca na regularnym podawaniu milusińskiemu odpowiednich preparatów odrobaczających. Jak często nasz pupil będzie wymagał takich zabiegów? Wszystko zależy od jego trybu życia. Zaleca się odrobaczać koty wychodzące co 3 miesiące. Futrzakom niewychodzącym preparat powinniśmy podać przynajmniej 1-2 razy w roku. Pamiętajmy również o odrobaczeniu kotki przed planowanym kryciem. Zabieg warto ponadto przeprowadzić u kociaków (zazwyczaj po raz pierwszy w 4. tygodniu życia). Bardzo istotne jest także wyeliminowanie ewentualnych pasożytów przed szczepieniem pupila.

Wybór środka odrobaczającego najlepiej skonsultować z weterynarzem. Poleci nam on preparaty, które będą skuteczne do zwalczania pasożytów występujących u naszego kota. Ponadto ważny jest też dobór odpowiedniej dawki specyfiku dopasowanej do masy ciała zwierzaka. Futrzakom, które konsekwentnie odmawiają połknięcia tabletek, można podać preparat odrobaczający w postaci kropli, które aplikuje się na kark. Poza regularnym odrobaczaniem kota musimy zadbać o zabezpieczenie go przed najczęstszymi pasożytami zewnętrznymi, czyli pchłami, będącymi częstymi nosicielami tasiemców.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu