Rasy świnek morskich

Rasy świnek morskich

Świnki morskie, a właściwie kawie domowe, to jedne z najczęściej hodowanych gatunków gryzoni. Znakomicie odnajdują się w roli pupila dla całej rodziny, mocno przywiązują się do swoich opiekunów, a ich pielęgnacja nie sprawia większych problemów. Ich niezwykła popularność oraz sympatia, jaką je darzymy doprowadziły do powstania wielu ras, różniących się nie tylko kolorem umaszczenia, ale i rodzajem futerka. Jakie rasy świnek morskich wyróżniamy?

Jak opiekować się świnką morską?

Bezwłosa świnka morka

Trochę dla przekory zaczniemy od mniej znanej, ale z pewnością niezwykłej odmiany świnki morskiej. Jest nią rasa Skinny, charakteryzująca się niemal całkowitym brakiem sierści. Bezwłosa świnka morska została wyhodowana sztucznie, w warunkach laboratoryjnych i od pewnego czasu budzi wielkie zainteresowanie pośród miłośników tych gryzoni. Jej skóra jest niezwykle aksamitna i miła w dotyku, ale bardzo delikatna. Niewielkie plamy sierści mogą pojawić się jedynie w okolicach pyszczka oraz kończyn. Świnki morskie rasy Skinny są niezwykle przyjazne i wesołe, ale ze względu na brak sierści ich skóra jest wrażliwa i podatna na urazy. Zwierzak wymaga starannej opieki oraz bardzo delikatnego traktowania, dlatego raczej nie nadaje się na pupila dla bardzo małych dzieci.

Krótkowłose rasy świnek morskich

Największą popularnością pośród hodowców cieszą się świnki morskie krótkowłose. Jedną z najczęściej spotykanych i zarazem najstarszych odmian kawii domowej jest rasa American. Charakterystyczną dla niej cechą jest krótkie, gładkie i przylegające do ciała futro oraz okrągły nos. Świnka ta przywędrowała do Europy już w XV wieku i wciąż cieszy się wielką sympatią hodowców.

Trochę podobna do świnki American jest kawia rasy Crested. Jednokolorowa sierść wygląda bardzo podobnie, ale gryzonie tej odmiany mają na głowie jedną specyficzną rozetę. Reszta krótkiej sierści gładko przylega do ciała. W obrębie tej rasy występuje także odmiana Irish Crested, wyróżniająca się aż dwiema rozetkami stykającymi się w połowie pleców i układającymi w charakterystycznego irokeza.

↓ POKARMY DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

Ciekawą rasą jest świnka Abisyńska, zwana również rozetkową. Wyróżnia ją specyficzny układ sierści, która rozkłada się na tułowiu tworząc różnej wielkości rozetki. Ideałem są rozetki głębokie, to znaczy z sierścią odstającą od ciała na co najmniej 3cm. Te charakterystyczne ozdoby powinny być rozmieszczone na łopatkach, grzbiecie i biodrach gryzoni, a za wzorcowe uznaje się świnki z minimum ośmioma rozetkami.

Kolejną interesującą odmianą jest świnka morska Teddy odznaczająca się krótkim, szorstkim futerkiem oraz klapniętymi uszami. Cechy te mają upodabniać gryzonia do pluszowego misia, stąd właśnie wzięła się nazwa „teddy”. Dość charakterystyczne są także świnki rasy Ridgeback, z zadziornym irokezem, sterczącym wzdłuż grzbietu. Ozdobę tę tworzą dłuższe i wywinięte włosy rosnące w okolicy kręgosłupa. Warto wspomnieć także o odmianie Crested Ridgeback, która poza irokezem posiada także rozetkę na głowie.

Długowłose rasy świnek morskich

Jeśli chodzi o długowłose rasy świnek morskich, to bez wątpienia najpopularniejszą z nich jest świnka peruwiańska. Rozpoznamy ja po niezwykle długiej sierści, mogącej urosnąć nawet do 50cm. Futerko rozkłada się równomiernie od środka kręgosłupa na boki, jest niezwykle delikatne i miłe w dotyku, a w tylnej części ciała gryzonia może układać się także w charakterystyczne rozetki. Odmianą Peruwianki jest świnka Bounce, której sierść jest mocno skręcona.

Kolejną długowłosą odmianą jest Sheltie, której sierść rośnie od głowy w kierunku tułowia. Futro jest całkiem proste, bez żadnych rozet i loków. Na pyszczku jest krótkie, a wydłuża się dopiero od linii uszu. Podobne do Sheltie są świnki rasy Coronet, które poza długą, gładką sierścią mają jeszcze dużą rozetę na głowie. Odmianą tej kawii jest rasa Merino, odznaczająca się długimi i kręconymi włosami oraz rozetką na głowie.

Warto wspomnieć także niezwykle atrakcyjnej rasie świnek morskich Lunkarya. Ich głowa nieco przypomina głowę królika, pyszczek pokryty jest krótkim futerkiem, a reszta ciała – długą, gęstą i kręconą sierścią. Odmiana ta nie jest jeszcze powszechnie znana, ale można spodziewać się, że ze względu na swą urodę szybko zyska wiernych miłośników.

↓ KLATKI DLA ŚWINKI MORSKIEJ ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: canva.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu