Problem przeziębienia rzadziej dotyczy psów niż ludzi, niemniej jednak i naszym ulubieńcom zdarza się zachorować. Podobnie jak my, dopada je często w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się to ze spadkiem odporności spowodowanym ochłodzeniem. Swoje robią też duże różnice temperatur na dworze i w domu. Przeziębienie nie jest poważną chorobą, ale nie należy go lekceważyć.
Po czym poznać, że pies się przeziębił?
Objawy przeziębienia u psów są podobne do tych, które obserwujemy u ludzi. Przede wszystkim chory pies kaszle i kicha, a z nosa mu cieknie. Może mieć problemy z oddychaniem, gdy wydzielina blokuje mu drogi oddechowe. Pojawiający się odruch połykania śliny świadczy o infekcji gardła. Może wystąpić również zapalenie spojówek i powiększenie węzłów chłonnych.
Chory zwierzak staje się osowiały i apatyczny, nie ma ochoty ani na spacery, ani na zabawę. Często traci też apetyt. Może mieć również podwyższoną temperaturę, a nawet gorączkę. Warto mieć zatem pod ręką odpowiedni termometr (cienki, długi i najlepiej z miękką końcówką). Temperaturę mierzymy w odbycie. U zdrowych psów waha się ona średnio między 38-39°C.
Co zrobić, gdy pies jest przeziębiony?
Zdecydowanie udać się do lekarza weterynarii. Co prawda niektóre środki stosowane w leczeniu przeziębienia u psów, są takie same, jak używane w leczeniu tej choroby u ludzi, ale zwierzętom podaje się je w zupełnie innych dawkach.
Uwaga zwłaszcza na paracetamol! Psy są bardzo na niego wrażliwe i bardzo łatwo go przedawkować, co kończy się silnym zatruciem, a nierzadko i śmiercią zwierzaka!
Choremu psu powinniśmy ponadto zapewnić ciepło i spokój. Spacery zaś ograniczyć do minimum (nie zaszkodzi założyć mu ciepłe ubranko). Zadbajmy także o to, by pił dużo wody, żeby zapobiec odwodnieniu organizmu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu