Maleńkie przepiórki chińskie są bardzo interesującym gatunkiem ptaków. Szkoda, że tak rzadko pojawiają się w sklepach zoologicznych.
Środowisko naturalne przepiórek chińskich
W naturze przepiórki chińskie zamieszkują rozległe obszary południowej Azji.
Wygląd przepiórek chińskich
Przepiórki chińskie są bardzo małe, dorastają do około trzynasty centymetrów długości. Wyhodowano wiele odmian barwnych.
Zachowanie i wymagania przepiórek chińskich
Przepiórki chińskie są spokojne, a nawet płochliwe, ale nie powinno trzymać się w jednej klatce dwóch samców, ponieważ mogą ze sobą walczyć. W naturze żyją w parach i tak też powinno się je hodować. Obecność innych, małych i łagodnych gatunków im nie przeszkadza, jeśli tylko dysponują licznymi kryjówkami.
Klatka dla ptaków nie musi być wysoka, ale powinna mieć dużą powierzchnię dna, ponieważ przepiórki chińskie prowadzą typowo naziemny tryb życia. Latają bardzo niechętnie i nawet uciekać wolą „na piechotę”, szukając schronienia w gęstej roślinności. Na dnie klatki powinny znajdować się kryjówki w postaci gałęzi drzew, kęp suchych traw, a nawet drewnianej budki.
Żywienie przepiórek chińskich
Przepiórki chińskie możemy karmić paszami dla drobiu oraz dostępnymi w sklepach gotowymi pokarmami dla ptaków egzotycznych. Dietę uzupełniamy warzywami, owocami i zielonkami.
Rozmnażanie przepiórek chińskich
Wbrew obiegowej opinii, przepiórki chińskie bardzo łatwo rozmnażają się w niewoli i samodzielnie wychowują pisklęta. Rozróżnienie płci jest proste, ponieważ samiec i samica różnią się ubarwieniem.
Systematyka przepiórek chińskich
Krewniaczką przepiórki chińskiej jest kura domowa. Obydwa gatunki należą do tej samej rodziny kurowatych.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Rodzaj: Coturnix
Gatunek: Coturnix chinensis (przepiórka chińska)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu