Porada eksperta: Zachowanie węża jaskiniowego

„Witam! Niedawno oglądałam u Państwa węża jaskiniowego. Wyjęte z terrarium zwierzę zaczęło zachowywać się trochę agresywnie. Chciałam dowiedzieć się coś więcej na temat usposobienia i ich charakteru. Za cenne informacje z góry dziękuję.” – Julia

Zapewne wąż, o którego chodzi to Orthriophis taeniurus ridleyi. Jest to jeden z siedmiu podgatunków gatunku nazywanego połozem tajwańskim. Pospolicie wśród terrarystów nazywany po prostu Taeniurą. Sama odmiana Ridley jest nazywana wężem jaskiniowym, gdyż w naturze najczęściej są spotykane w ich okolicach, gdzie polują na nietoperze.

Co do zachowania Taeniury, opisana przez Panią sytuacja jest dość częstym zjawiskiem u młodych osobników z rodziny węży właściwych. Do niej zaliczają się też: węże zbożowe, węże amurskie, pończoszniki, zaskrońce itp. Osobniki, które nie przekroczyły 1,5 m mogą w naturze paść ofiarą bardzo wielu drapieżników.

Mogłoby się wydawać, że gad, który ma ponad 1 metr jest dość długi, jednak jego waga to zaledwie kilkaset gram. Więc nawet już względnie długie osobniki mogą zostać upolowane przez ptaki drapieżne lub wszystkożerne (jak np: wrony i sroki), koty, oposy, łasicowate, a nawet dorosłe szczury.

Małe węże w pierwszych miesiącach, a czasem nawet latach swojego życia muszą zachowywać się agresywnie, żeby odstraszyć wszelkich możliwych drapieżników. Z wiekiem ta cecha mija, gdyż po osiągnięciu 1,5 metra są już w stanie same upolować swoich byłych prześladowców.

Oczywiście w warunkach domowej hodowli można znacznie przyśpieszyć zanik agresji. Wystarczy żebyśmy oswajali naszego podopiecznego, często wyjmując go z terrarium, biorąc na ręce i przyzwyczajając do naszego zapachu. To przepis na posiadanie w 100% oswojonego pupila.

Pamiętajmy jednak, że powinniśmy zostawić go w spokoju i nie wyciągać z terrarium w trakcie aklimatyzacji w nowym miejscu, gdy zauważymy, że zbliża się do wylinki, po każdym karmieniu, aż do chwili, gdy się wypróżni. (Gadom tym po zjedzeniu swojej ofiary poruszanie się przychodzi znacznie trudniej, dlatego wybierają sobie jakieś ciepłe miejsce, gdzie mogą w spokoju strawić pokarm. Tuż przed wylinką natomiast, zwierzę jest praktycznie ślepe i może instynktownie zachowywać się agresywnie na każdy ruch bądź dotyk.)

Wracając konkretnie do węża jaskiniowego uważam, że agresja przy niedużym nakładzie pracy podczas oswajania, powinna dość szybko całkowicie ustąpić. Jest to jeden z większych przedstawicieli rodziny węży właściwych, dorastający do średnio 210 cm, więc jako dorosły osobnik ma znacznie mniej naturalnych wrogów niż np. często hodowany jako pupil wąż zbożowy.

Tekst: Christian Schabinger
Zdjęcia: Robert Wieldzyk

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu