Problem z zachowaniem świnki morskiej

Porada eksperta: Problem z zachowaniem świnki morskiej

„Witam. Chciałbym zasięgnąć porady. Otóż od 2 lat mam świnkę morską. Jednak jest ona bardzo spokojna. Siedzi tylko na dywanie, boi się, jak się do niej podchodzi. Ucieka jak chce się ją wziąć na ręce. Czym to jest spowodowane? Jak ją wytresować? Czy może jest jakaś chora? Nie mam pojęcia. Chciałbym, aby była ruchliwa, nie uciekała. Słuchała się. Dużo czytałem że najlepiej mieć 2 świnki nigdy jedną. Czy to prawda? Może zakup drugiej świnki teraz byłby dobry? Żeby tylko nie pogryzły się? No nie wiem mam takich milion pytań i dlatego w końcu sięgam rad u ekspertów. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.” – Arek C.

Niestety na pytanie o przyczyny takiego zachowania świnki morskiej trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jeśli ma się dokładnych informacji o warunkach, w jakich ona przebywa. Takie znieruchomienie jest jednym z mechanizmów obronnych. W ten sposób świnka stara się pozostać niezauważona przez zbliżającego się drapieżnika. Dzicy przedstawiciele tego gatunku mają dodatkowo ochronne umaszczenie, które przy całkowitym bezruchu zwierzątka sprawia, że jest ono niemal niewidoczne na tle otaczającej je roślinności. Jest więc całkiem prawdopodobne, że Twoja świnka czegoś się boi, mimo 2 lat spędzonych u Ciebie. Może jest coś w otoczeniu, co budzi w niej lęk? A może po prostu zbyt mało poświęcałeś jej uwagi, za rzadko brałeś ją na ręce i świnka jeszcze się nie oswoiła (o tym może świadczy fakt, że ucieka, gdy się do niej zbliżasz). Oczywiście nie zaszkodzi też zabrać zwierzaka do weterynarza, ponieważ taka osowiałość może być również objawem jakiegoś schorzenia.

Jeśli chodzi o drugą część Twojego pytania, czyli o to, czy kupić drugą świnkę, sprawa ma się następująco. Rzeczywiście, świnki morskie są zwierzętami towarzyskimi i zawsze lepiej czują się w grupie, przez co są aktywniejsze i weselsze. Zwykle nie są one agresywne wobec innych przedstawicieli swego gatunku, więc w jednej klatce mogą mieszkać ze sobą nawet dwa samce. Niestety, zdarzają się wyjątki. Bywa, że dwa osobniki nie potrafią się ze sobą z jakiejś przyczyny dogadać i na to już nic nie poradzimy. Decydując się na zakup drugiego zwierzątka, musisz być na to przygotowany. Najszybciej dogadają się ze sobą osobniki różnej płci, ale trzymanie w jednej klatce samca i samicy oznacza liczne potomstwo. Rozwiązaniem jest w tej sytuacji poddaniem samca zabiegowi kastracji. Nie jest to trudna operacja i nie wpływa źle na zdrowie zwierzaka.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz
  1. Ola
    lis 01, 2016 - 10:48 AM

    A gdy świnka jest słaba, przestraszona i tak jakby chora co robić jestem bardzo zaniepokojona.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu