Porada eksperta: Jak hodować patyczaki?

Porada eksperta: Jak hodować patyczaki?

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title
Przejdź do e-sklepu Kakadu »

„Chciałbym zapytać o to, jak opiekować się patyczakami? Co dawać im do jedzenia w zimie? Niedługo mam mieć patyka i trochę się jeszcze gubię w tym temacie. Proszę o pomoc. Czy można dostać takiego we Wrocławiu?”

Patyczaki od lat należą do grona bezkręgowców najczęściej hodowanych w domowych terrariach. Zaliczamy je do straszyków – rzędu owadów, który obejmuje około 3 tysięcy różnych gatunków. Pewną ciekawostką jest to, że systematyka tego rzędu nie została jeszcze jednoznacznie ustalona, często też nazw „straszyki” i „patyczaki” używa się zamiennie, traktując je jako synonimy. Większość terrarystów, opierając się na wyglądzie, dzieli te owady na trzy grupy: patyczaki, straszyki i liśćce.

Wszystkie one do perfekcji opanowały sztukę kamuflażu, upodabniając się do otoczenia, w którym żyją. Ciała straszyków przypominają kształtem i barwą korę drzew; liśćce, jak wskazuje to ich nazwa, wyglądają jak liście; patyczaki natomiast do złudzenia przypominają cienkie gałązki. Jak na owady przystało, większość gatunków posiada skrzydła (u niektórych mają je tylko samce) i może latać. Niektóre z nich osiągają spore rozmiary, dorastając nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości ciała.

Straszyki żyją w strefach tropikalnej i subtropikalnej. Najwięcej ich gatunków znajdziemy w Ameryce Południowej i Południowo-wschodniej Azji, kilka gatunków możemy spotkać także w kraja Europejskich położonych w basenie Morza Śródziemnego.

Wymagania patyczaków

Niektóre gatunki są bardzo wymagającymi domowymi pupilami, ale najczęściej dostępne w sklepach zoologicznych patyczaki są łatwe w hodowli. Mimo to, lepiej jest dowiedzieć się, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, by mieć pewność, że potrafimy stworzyć mu odpowiednie warunki do życia.

Najważniejszym elementem wyprawki dla patyczaków jest odpowiednie lokum. Teoretycznie może być nim niemal każdy szklany lub plastikowy pojemnik, najlepiej jednak zakupić profesjonalne terrarium. Nie tylko bowiem odpowiada ono potrzebom tych zwierząt (cechuje się na przykład dobrą wentylacją), ale również ładnie prezentuje się w mieszkaniu. Powszechnie przyjmuje się, że jego wymiary powinny być przynajmniej 2,5 razy większe od długości dorosłego osobnika. Dostępne w sklepach zoologicznych terraria z założenia przeznaczone są dla gadów i płazów, dlatego otwory wentylacyjne mogą być w nich przykryte metalową siatką o oczkach wystarczająco dużych, by młode owady  się przez nie przecisnęły. Z tego powodu dobrze jest zabezpieczyć je dodatkowo kawałkami moskitiery.

Dno terrarium najlepiej wyłożyć niezbyt grubą warstwą torfu. Niektórzy terraryści sugerują co prawda, że w przypadku gatunków, które nie zakopują swoich jaj, lepiej zastosować zwykłą ligninę, jednakże podłoże torfowe jest bardziej dekoracyjne i pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza. W terrarium instalujemy gałązki drzew, które będą imitowały naturalne środowisko życia patyczaków. Należy je wcześniej dokładnie zdezynfekować, by nie zarazić naszych owadów jakąś chorobą. Tylną i boczne ścianki terrarium warto okleić korkiem, dzięki czemu stanie się ono bardziej dekoracyjne.

Temperatura w terrarium zależy od indywidualnych preferencji hodowanego przez nas gatunku – w większości przypadków wynosić powinna 24-26°C. Pamiętajmy również o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, czyli o regularnym spryskiwaniu letnią wodą ścian i podłoża. Nie należy jednak z tym przesadzać. Terrarium można oświetlić specjalną żarówką (do kupienia w sklepach zoologicznych) lub ustawić tak, by docierało do niego światło słoneczne, ale nie było wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, co mogłoby się skończyć przegrzaniem.

Żywienie patyczaków

Patyczaki są roślinożerne. Ich pokarmem są zielone liście i młode pędy. Najczęściej podaje się tym owadom  jeżyny, maliny, truskawki, poziomki, dzikie róże, dąb, leszczynę, morwę, bazylię i ognik szkarłatny. Niektóre gatunki chętnie zjadają także liście ligustru, forsycji, bzu i babki. Oczywiście istnieją indywidualne preferencje pokarmowe, zależne od gatunku. Niektóre straszyki mają bardzo wyrafinowane podniebienia i do ich przysmaków należą takie rośliny, jak cynamon, guajawa, akacja, paprocie czy bambus.

W okresie letnim dostarczenie patyczakom odpowiedniego i urozmaiconego pokarmu nie stanowi problemu. Gorzej wygląda to zimą, ale nie tak źle, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim naszym pupilom możemy podawać liście roślin zimozielonych, np. jeżyn lub bluszczu. Wiele roślin pokarmowych możemy również uprawiać w doniczkach lub skrzynkach na okiennych parapetach (np. bazylię). Dobrym rozwiązaniem jest zamrożenie liści i pędów. Trzeba tylko pamiętać, by przez włożeniem do zamrażalnika podzielić je na małe porcje, które będą szybko zjadane, ponieważ po rozmrożeniu, ich przydatność do spożycia jest bardzo krótka.

Rozmnażanie patyczaków

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze kilka słów na temat rozmnażania straszyków. Największą ciekawostką jest tu fakt, że u licznych gatunków nie potrzebny jest do tego samiec, ponieważ potomstwo wykluwa się z jaj niezapłodnionych. Nazywamy to partenogenezą lub dzieworództwem.

Zależnie od gatunku, jaja mogą być przyklejane do liści, składane na powierzchni ziemi lub zagrzebywane w niej. Jeśli zależy nam na uzyskaniu potomstwa, najlepiej przenieść je do osobnego pojemnika, w którym utrzymujemy warunki podobne do tych, panujących w terrarium z naszymi patyczakami.

Gdzie kupić patyczaki?

Jeśli zaś chodzi o pytanie o to, czy można owady te kupić, to tej sprawie najlepiej  kontaktować się bezpośrednio z jednym ze sklepów zoologicznych. Adresy i telefony kontaktowe do wszystkich sklepów Kakadu można znaleźć pod tym linkiem: https://kakadu.pl/nasze-sklepy-mapa/

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

5 komentarzy

Dodaj komentarz
 1. Tara
  mar 26, 2019 - 03:53 PM

  Witam, jestem zainteresowana kupnem patyczaka, inetresuja mnie warunki zycia patyczaka, na trohe, czy patyczaki to zwierzeta ozdobne? czy patyczaki potrezbuja milosci? czy patyczaki potrzebuje terrarium czyli ogrzewanego akwarium? Czy patyczaki to zwierzeta europejskie? czy pochodza one z Afryki? ile zyja patyczaki?
  Serdecznie prosze o odpowiedz na nurtujace mnie pytania! Dziekuje bardzo z gory!
  Z pozdrowieniami! Mme. Tara Baca.

  Reply
  • Zuzanna
   cze 22, 2020 - 04:56 PM

   Patyczaki rogate żyja do ok, 2 pat

   Reply
 2. Arek
  maj 11, 2019 - 09:02 PM

  Bardzo dziękuję . Dzięki Panu moje patyczaki , szybko nie zginą 🙂 Polecę moim znajomym Pana .
  Jeszcze raz bardzo dziękuję 🙂

  Reply
 3. Piotrek
  cze 13, 2019 - 12:25 PM

  Mam jedno pytanie, jakie pH powinien mieć torf?

  Reply
 4. Anita
  mar 12, 2020 - 10:43 PM

  Hej, może mi pomożecie. Bardzo chcę mieć patyczaka, ale nie jestem pewna, czy dla całej gromadki patyczaczków, będę w stanie zapewnić odpowiednie warunki. Może można gdzieś oddać jajeczka, bądź patyczaki? Przeczytałam w internecie takie głupstwa typu wyrzucić te jajeczka, albo zamrozić. To okrutne przecież:((( Może znacie jakieś inne, przyjemne owady/zwierzęta akwariowe/terraryjne, które mogą żyć w pojedynkę i są łatwe w utrzymaniu i transporcie? Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa odnośnie patyczaków, jak czyścić terrarium patyczaków w przypadku, gdy w środku są ich 100tki?

  Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu