Porada eksperta: Co zrobić, gdy pies je trawę?

Porada eksperta: Co zrobić, gdy pies je trawę?

„Mój pies często zjada trawę podczas spacerów. Zdarza się też, że później wymiotuje. Czy jedzenie trawy mu nie szkodzi? Czy można go od tego odzwyczaić?” – Grażyna M.

Wiele psów tak robi. Jest to zupełnie normalne zachowanie, a spożyta trawa w żaden sposób zwierzakom nie szkodzi. Nie ma potrzeby zatem zabraniać tego pupilowi, chyba że trawnik był wcześniej spryskiwany szkodliwymi środkami ochrony roślin lub nawozami sztucznymi.

Dlaczego pies je trawę?

Prawdę mówiąc, nie wiemy, dlaczego psy jedzą trawę. Istnieje kilka teorii na ten temat, ale nie są one w pełni udowodnione. Ogólnie domniemane przyczyny jedzenie trawy przez psy można podzielić na dwie grupy: zdrowotne (żywieniowe) i behawioralne.

W pierwszej z nich znajdują się teorie upatrujące przyczyny takiego zachowania w potrzebach żywieniowych psa lub problemach z przewodem pokarmowym. Pies je zatem trawę po to, by uzupełnić brakujące  składniki odżywcze, cierpi na niestrawność i chce oczyścić przewód pokarmowy lub próbuje pozbyć się dokuczających mu pasożytów. A może zwierzak ma po prostu ochotę spróbować nowych smaków?

W drugiej grupie znajdują się teorie tłumaczące zjadanie trawy stresem, który zwierzę próbuje w ten sposób rozładować lub zwykłą nudą. Być może jest to tzw. zachowanie przerzutowe, wynikające z konfliktu emocji, które w danym momencie pies przeżywa.  Albo jest to forma poznawania świata? Zwłaszcza u szczeniaków ta ostatnia przyczyna wydaje się jak najbardziej prawdopodobna.

Wszystkie te teorie mogą być prawdziwe, tylko niektóre lub żadna z nich. Dlatego po prostu dbajmy o jego zdrowie psychiczne i fizyczne, a wszystko powinno być dobrze.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu